Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde udělali "soudruzi" chybu?

30. 03. 2017 14:30:01
... no, musím vás zklamat, oni chybu neudělali - to ji spíš děláme my a není od věci, si to připomenout; a vše co se děje i dnes, je poznamenáno právě i tím, bohužel pro nás, bohužel pro demokracii a bohužel i pro vaši budoucnost.

***

Vypadá to, že Miloši Zemanovi spadla imigrační krize do klína, jako dar shůry. Nebýt jí, asi by jeho preference měly díky jeho ostatním krokům, dále jen onu klesající tendenci; a nejen od oné ponížené omluvy čínské velvyslankyni, tedy resp. jejím prostřednictvím Číně, čtyř nejprodejnějších současných politiků od dob všech těch Jakešů a Bilaků, ale od samého počátku. Evidentně dnes by se bez této krize, jeho obliba a preference pohybovaly někde úplně jinde. Nakolik je soudnost některých voličů poznamenaná právě imigrační vlnou, respektive jen strachem z ní a nebo jen xenofobií, nenávistí a samozřejmě i tím jak se na ní mnozí vezou, vidí snad každý dosud soudný jedinec sám. A já jsem přesvědčen, že i ti co to nepřiznávají, spíš naopak zapírají. Oni jen prostě odmítají tento fakt přijmout, a o to jsou ještě agresivnější, protože to vědomí a jejich vlastní obraz v zrcadle těchto událostí, se jim vůbec a celkem samozřejmě nelíbí. A to jediné se snad dá i do jisté míry chápat.

***

Horší je, jaké to má a může ještě mít následky. Výsměch lidí, tzv. Římskému prohlášeni na setkání špiček EU, kteří dle mého soudu nemají ani šajn o tom, odkud číhá skutečné nebezpečí, je jen dalším dokladem nepochopení a také lží, a to opakovaně. Evropa, potažmo celá západní společnost, má jedinou šanci, jak to vše ustát a zvládnout. A to je jednota, trvání na svých hodnotách a postupné řešení situace, bez hysterie a bez vyčítání, kdo za co může. A dokazuje to i prohlášení Theresy Mayové, britské premiérky, po útoku v Londýně, i přes Brexit a vztah k EU. To, že si to mnohdy neuvědomují ani vrcholní politici některých jiných zemí, je smutný fakt, dokládající mnohé, o čemž mluví všichni zasvěcení, co ale nechtějí slyšet a hlavně pochopit přívrženci Zemana, Putina a dalších. Ti lidé jsou nevědomou "pátou kolonou" islámských teroristů, a mohou to omlouvat jak chtějí., ale to se opakuji. A jejich strach a z ní plynoucí nenávist, a tedy i jimi preferovaná opatření, tendence uzavírat se, nespolupracovat, vystupovat z EU a u mnohých dokonce z NATO (o čem to asi svědčí?), je totální nepochopení toho, odkud hrozí to skutečné nebezpečí.

IS (ISIS) a další "islámské" teroristické organizace, které nemají žádnou jinou šanci porazit "západ" musejí mít skutečně radost když vidí, jak jim jejich taktika vychází. A nejen oni. Těží z toho nejen především Putin a taky Erdogan, ale i mnozí západní politici, kteří by za normálních okolností, neměli šanci uspět. Díky lidem, jako jsou všichni separatisté, nacionalisté a xenofóbové, ať už u nás nebo v jiných zemích, se může dít to, co se v současnosti děje. A představa, že se svět změní, že se vrátí tam, kde byl před 10 - 20 lety, že nějaký plot nebo zeď tyto problémy vyřeší, je prostě z principu nesmyslná. Globalizace a informační technologie, které se spolupodílejí na jedné straně na pokroku, mají svůj vliv i na těchto událostech, a nic se prostě zpět nevrátí. Navíc budou jiné a možná i zásadnější problémy, jako je nedostatek vody, například, které povedou k migraci národů. A ti, co se tu ohánějí (ostatně tak jako vždy v historii) budoucností svých dětí, uzavíráním se a neřešením těch problémů, je přesouvají logicky právě na tu další generaci, na své děti. Takže jsou to opět jen pusté výmluvy, tak jako tomu bývalo i dříve.

Kdyby totiž skutečně mysleli na blaho dalších generací, a nejen na sebe a svůj strach, museli by si přiznat, že je nezodpovědné vyhýbat se skutečně přínosnému řešení; a tím určitě není uzavření se před problémem, stavění plotů a podobně. Ve skleníku a za zdí, ochráněni před okolním světem už jsme žili, a kam to vedlo, víme všichni dobře. Dodnes jsme se s pozůstatky tohoto myšlení a jednání nevyrovnali, čehož důsledkem je i současná atmosféra právě u nás a v postkomunistických zemích. Tím se kruh uzavírá, a není více o čem mluvit; a ti co to nechápou, jsou jen překážkou na cestě k řešení a k nezbytné a nevyhnutelné změně ve světovém uspořádání. Už jsem zde tuším psal o tom, že technika a pokrok dávno předběhly myšlení lidí, kteří pak mnohé nechápou, a toto je mimo jiné jeden z důsledků. Tudy cesta určitě nevede, natož pak vyvoláváním starých duchů a nesmyslných spikleneckých teorií a křivých obviňování. Jediným možným řešením je totiž vskutku neustupování z hodnot, na kterých taková společnost stojí a klidná a vědomá spolupráce na řešení problémů; a nikoliv vyvolávání "exitů" a taky strachu z budoucnosti, a tím vším jen další prohlubování nenávisti a hysterie.

***

Příčina nálad a stav společnosti, má jeden společný jmenovatel. Možná, že někteří z vás tento dokument už znáte, ale pokud ne, doporučuji každému ho shlédnout a dobře poslouchat; a pokud vás ještě paměť nezradila zcela, možná vám dojde, kde a proč jsme i dnes a tam, kde jsme ... totiž spíš cestou směrem na východ, k autoritářským, oligarchy řízeným politickým systémům, kterým jistě navíc přichází vhod i dění ve světě, a nejen v Evropě; a kdy lidé ze strachu tíhnou k jednoduchým řešením, k izolacionismu, k vystoupení z EU a podobně. Jednoduše, současným politickým špičkám se skutečně demokratické a právní prostředí, moc do krámu nehodí. No, jaký div. Visí nad nimi jako Damoklův meč, v podobě doposud skutečně svobodných, samostatně uvažujících a nevystrašených občanů a voličů, neochotných přistupovat na jednoduchá řešení, nerozlišování a tím i pošlapávání humanitních ideálů. Nezdráhají se tedy zneužít i současných událostí, k prosazování a utužení své moci, a to bez ohledu na možné následky pro celou civilizovanou společnost.

***

Jak funguje ústavní soud, státní zástupci a soudy, jak policie a v neposlední řadě média právě dnes, vědí asi mnozí. Jak pracuje PS PČR, včetně porušování jednacího řádu, omezování práv opozice; o neúctě k duchu ústavy, už jsem zde také psal mnohokrát. Nač to neustále opakovat, ti co chtějí znát realitu, ji znají; ti co jí odmítají, se budou nadále zaklínat čímkoliv. A především imigrační krizí. A jste-li stále přesvědčeni, že žijete ve skutečně právním a také demokratickém státě, kde jsou principy, právo a morální zásady dodržovány, myslím, že byste měli bedlivě sledovat probíhající soudní kauzy; například kauzu dr. Davida Rátha, nebo dluhopisů pana Babiše a třeba také jednání parlamentu, změny ve vládě, u policie a podobně. Nic moc se od dob probíraných v tomto dokumentu, opravdu nezměnilo. Ne v principu. A dokud budete volit staré struktury, byť v nových stranách, nikdy se v téhle zemi nic nezmění; je evidentní, že všichni ostatní se přizpůsobí těm co jsou právě u kormidla, od "nezávislých" pilířů demokracie (např. média, tím spíš, vlastní-li je politik), přes státní zaměstnance až po občany a voliče odkázané na stát, kteří se nechají koupit pouhým slibem. Tak to prostě u nás je, a tak to tu funguje. Pokud ovšem přistoupíme na to, že vše je na prodej, nemůžeme se divit, že si to mnozí chtějí koupit, když na to mají. Je to jen na nás.

***

-ká-

Autor: Karel Ábelovský | čtvrtek 30.3.2017 14:30 | karma článku: 24.33 | přečteno: 1199x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře III.

... rozespale nahmatal telefon na nočním stolku a vypnul vyzvánění; spal nebo bděl, nevěděl jistě. Žádné sny se mu už hodně dlouho nezdály, nebo si je nepamatoval; zato nyní si nebyl jist, zda to co mu nedalo spát, nebyl jen sen

19.8.2017 v 13:48 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 150 | Diskuse

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře II.

... jako prapodivný sen, sněný spíš ve dne a za plného vědomí, kdy však nejste schopni přesně rozeznat, jedná-li se o realitu či právě jen o pokračování noční můry, kdy vše je tak reálné, až z toho chvílemi mrazí

14.8.2017 v 15:36 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 160 | Diskuse

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře

... škubl sebou, pomalu otevřel oči a chvilku se díval jen tak do stropu; pak jeho pohled sjel pomalu po zácloně okna do míst, kde stál malý noční stolek, na němž ležel telefon.

13.8.2017 v 15:22 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 327 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... aneb fotoplkání

... příroda má svá různá tajemství a také své kouzlo - květy a různý hmyz žijí v jakési symbióze, závislosti; jsou nejen krásné, zajímavé, ale mnohdy vskutku fascinující, tedy alespoň pro mne

10.8.2017 v 12:16 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 259 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ondřej Šebesta

Vodní skútr – mrtvolostroj

Před zahájením soudního přelíčení se předseda ujme slova: „Obdržel jsem od žalující strany úplatek ve výši 100.000 a od strany žalované 80.000. Navrhuji, aby strana žalovaná dorovnala ten rozdíl, aby byla zaručena nestrannost soud

21.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 14.08 | Přečteno: 282 | Diskuse

Luboš Chott

Špicberky nebo adamky?

Dostal jsem od dcery plavky bermudského typu s palmami přes celý zadek - důvěrně jim říkám špicberky. Ale nevím, jestli v nich mám riskovat ostudné vykázání z koupaliště. No, pro jistotu si dám do báglu i staré dobré adamky.

21.8.2017 v 6:14 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 143 | Diskuse

Zuzana Palečková

Krize by nám šly...

Dunkerk je skvělý film o beznadějné situaci, o tom, co všechno lidé dokáží vydržet a překonat, co jsou ochotni udělat pro jiné. Vybízí k zamyšlení nad tím, jak bychom to asi zvládli my, jací vlastně jsme?

21.8.2017 v 0:58 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 147 | Diskuse

Pavel Strunz

Strážci ideologické čistoty

Zpráva z budoucího tisku: Poté, co pražská městská rada rozhodla odstranit jízdní sochu Jana Žižky z Trocnova z vrchu Vítkov, se u ní den před plánovaným odstraněním na protest sešli nacionalisté, komunisté a jiní extremisté.

20.8.2017 v 23:59 | Karma článku: 26.17 | Přečteno: 472 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Vojna a Mír v Koránu - Zabíjejte je všude, kde je dostihnete. Část 1.

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete.“ Koránský verš, který mi donekonečna opakují pod mými blogy, abych si přiznal, že „Korán není slovo Boží“, a že „ospravedlňuje teroristické útoky a zabíjení nevěřících“

20.8.2017 v 23:33 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 705 |
Počet článků 727 Celková karma 16.65 Průměrná čtenost 1273

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“ ... neznámý autor 

_____________________________________________

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.