Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wokno do budoucnosti - bude zavřené nebo otevřené?

6. 04. 2017 11:11:48
Strach, hysterie a nenávist, uzavírání se před okolním světem, to má být jako řešení? Kdo to vymyslel? Zlo plodí jen zlo, násilí zase jen násilí. Lidská společnost, má-li zůstat vskutku humání, si zaslouží a potřebuje lepší řešení

***

Když žiješ v sociální bublině a máš snad neodbytný pocit, že svět vymknutý z kloubů šílí; vykoukni z "wokna" ven. A uvědom si, v jaké žiješ době. Vraždí a znásilňuje někdo někoho pod tvými okny? Žiješ v globalizovaném světě vyspělých komunikačních technologií. Divit se tomu, že někdo ze Sýrie má mobilní telefon, je ukázka jen vlastní zaostalosti a neznalosti dnešního světa. Ten svět se trochu změnil; tedy od dob školních škamen, kdy jsi se učil o zaostalém třetím světě, od té doby uplynulo hodně vody, a mnoho se změnilo. Mobilní telefon lze v kdejakém obchodě či na tržišti i na ulici, zcela jistě koupit pro mnohé, za dostupnou cenu. Představy některých lidí, jsou tuším sto let za realitou. A dalo by se to snad napsat i mnohem trefněji a výstižněji. Tak jako jsme kdysi před "Listopadem" mluvili o tom, kde se sami nalézáme; no, mnozí tam asi taky zamrzli, stěží se to dá vysvětlit jinak.

Z mého pohledu v tom občas dokonce cítím jen závist, nic víc; což mi přijde naprosto absurdní, tím spíš, jedná-li se o utečence například právě ze Sýrie, z válkou postižených oblastí, nebo tam, kde dochází, jako mnohde v Africe, k etnickým čistkám a podobně. Těm lidem není vskutku co závidět, leda byste jim snad záviděli smrt podchlazením, utonutím, na cestě za lepší bytím a pod. Zemřeli a stále umírají prokazatelně tisíce lidí. Podobně i při útocích islámských teroristů, umírají i stovky muslimů po celém světě, nebo jinde je dokonce vraždí hinduisté. To ovšem vůbec nikomu nevadí, soudě podle toho, že o tom ti stejní lidé, co nás tu zahlcují denně svou nenávistí a strachem, nikdy nepíší. Jistě, to se jim nehodí do krámu, přesto se nestydí a mají plná ústa řečí o jednostranném a nekorektním informování. Fanatismus i teror si prostě nevybírá, a přestože v dnešní době, od dob Arabského jara, jsou to většinou právě útoky islámských radikálů a teroristů, existoval a byl tu vždy. I mnozí zde to dnes a denně dokazují.

Vše už tu bylo a dělo se i dřív, v dobách minulých, jen lidé neuvízli v sítích, a ani nežili v sociálních či virtuálních bublinách; většinou žili spíš právě jen realitou, která se jich přímo dotýkala. A já prostě nevidím hordy vrahů a teroristů v našich ulicích, jak tu strašili někteří hysteričtí pomatenci už dávno, zatím se nic z toho nenaplnilo. Ano, vidím stovky tisíc či možná miliony lidí po celém světě, prchajících tu před válkou, vražděním a násilím; a je taky pravda, že vidím i spoustu jen ekonomických uprchlíků, prchajících za lepším živobytím, či jen za jeho vidinou. A jim se jejich virtuální svět záhy zbortí a bublina splaskne, setkají-li se s realitou, což jistě vyvolává jejich nespokojenost a také nevoli; podobně jako to vyvolává nevoli u těch, kteří je zde celkem pochopitelně nechtějí, protože se tím cítí ohroženi. Mnozí mohou právě proto být snadnou kořistí těch, co tento strach a nenávist záměrně svými teroristickými útoky vyvolávají, a obráceně i těch, co z něj žijí. To je jejich způsob boje, protože na skutečné vítězství a poražení západního vyspělého světa prostě nemají ani prostředky, a ani sílu.

Svět je stále skoro stejný, lidé vždy žili a umírali, válčili a bojovali, prchali, šli jinam za lepším, byli obětí událostí, jen se o tom nevědělo a neinformovalo v ten samý okamžik a po celém světě. A mnozí tak byli uchráněni toho, co nemohli stejně nijak ovlivnit a ani řešit; a nemuseli k tomu tudíž zaujímat postoj a mít nutně na vše nějaký názor, nebo stát na nějaké straně. Proto také ty názory, přesně tomu mnohdy odpovídají; tedy, nevím skoro nic, nebo jen to, co jsem si někde přečetl nebo slyšel, ale cítím nutkavou touhu se k tomu všemu vyjádřit a nějak zareagovat. A mnozí lidé asi žijí skutečně ve strachu z islamizace, znásilňování, vraždění a podobně, přestože nic z toho, alespoň u nás zatím nehrozí. Přesto jsou tu hysterie a nenávistné reakce horší, než tam, kde se tak děje. Dokonce někteří chtějí zakládat milice, ozbrojovat se a podobně. Proč? Naše armády nebo armáda NATO jsou snad ve válce, ustupují a prohrávají? V Evropě? Obsazují a zotročují nás "muslimové"? Strach a hysterii, které někdo zcela záměrně vyvolává a jiný zase jen zneužívá ve svůj prospěch, je naprosto neadekvátní a zcela mimo realitu - řekněte to prosím už někdo těm idiotům, co to zde dnes a denně dělají! A mnozí obyčejní lidé jsou pak vskutku neustále ve stresu, a tak utíkají do těch svých světů a také hledají stejně smýšlející, aby se vzájemně utvrdili ve svých dojmech a pocitech, a také ve svých nenávistných a odmítavých postojích. Kam to asi povede?

***

Je otázkou, jak nazvou jednou tuto dobu historici; je a bude nazývána tak, jak lze zaznamenat, tedy jako doba post-faktická, doba plná strachu, šílené hysterie a apokalyptických vizí? A dojde skutečně k jejich naplnění? Kdo ví. Konec světa už hlásili mnozí v různých dobách. Já nevím, ale když vyjdu ráno na terasu, když se podívám z "wokna", stále ještě vidím úžasný a skoro stále tentýž svět, tak jako kdysi; a když se slunce vyhoupne nad obzor a prozáří chladný vzduch a ranní mlhu, když ji rozežene jako chmurné myšlenky z ponocování, trávení času na netu nebo u televize, vím, že vše je jak má či spíše jak může být. Spousta lidí určitě nemá jednoduchý život, ale myslím si, že my v té takzvaně vyspělejší a snad i šťastnější části světa, přes veškeré problémy, bychom si právě toto měli vždy uvědomit, a neměli bychom se vzájemně strašit, vyvolávat hysterii, nenávistné a bojovné nálady. A neměli bychom se bát ani budoucnosti, bude jen taková, jakou si ji my sami, uděláme a vytvoříme. A nenechte se jinými fanatiky namluvit, že se nic nedělá. Ti jsou jen zaslepení vlastní nenávistí, možná strachem a možná jen právě fanatismem. A pro mne je každý fanatismus stejně nebezpečný, konec konců násilné projevy tohoto typu, už jsou zde také. A stačí juknout do kterékoliv diskuze na toto téma, aby jste viděli jeho vzrůstající tendenci a agresivitu.

***

-ká-

Autor: Karel Ábelovský | čtvrtek 6.4.2017 11:11 | karma článku: 10.45 | přečteno: 255x

Další články blogera

Karel Ábelovský

woknoviny ... jako hra na schovávanou

... přesně tak vypadá argumentace všech socialistů a také komunistů - i těch skrytých a skrývajících se za vzletné výrazy jako demokracie, svoboda, sociální a podobně

26.6.2017 v 15:56 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 175 | Diskuse

Karel Ábelovský

woknoviny ... o poločase rozpadu organismu

ČSSD, včetně jejich vrcholných představitelů, a to minulých i současných, je vynikající studijní "matriál" - jak říkali někteří její představitelé, pamatujete? No, oni mají mnozí nejen problém se slůvky a jejich vhodným užitím.

24.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 316 | Diskuse

Karel Ábelovský

woknoviny - úvaha o tlusté čáře

... a nejen za minulostí - nehledejte zde však souvislost s minulostí komunistickou, resp. socialistickou a ani s Listopadem, jakkoliv se taková asociace asi mnohým, tedy těm s pamětí, jistě nabízí - varování "odnikud nikam" blog.

23.6.2017 v 15:07 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 140 | Diskuse

Karel Ábelovský

Rusko je prý demokratická země - aneb O tichu po pěšině

... tedy, že je Rusko demokratická země, to tvrdí Putin. Nejspíš jakási "nová demokracie" zcela nového východního typu, kterou "západ" nechápe, asi na rozdíl od mnohých i zdejších "putinofilních" přívrženců nových pořádků

15.6.2017 v 15:55 | Karma článku: 24.49 | Přečteno: 673 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Richard Siemko

Náboženské bludy a prezidentová milost Kajínkovi

Vážený člen jakékoliv náboženské nebo církevní organizace, který žije vzorným osobním, manželským a rodinným životem, nemá v přítomnosti Boha bible žádnou výhodu ani přednost před lhářem, darebákem, zločincem a poběhlicí.

27.6.2017 v 18:09 | Karma článku: 12.27 | Přečteno: 495 | Diskuse

Pavel Liprt

Komňa - vesnice roku 1592 nebo 2011?

Že se Jeníček narodil, to je jisté. Dokonce i na dni se všichni shodnou, byl to 28. březen 1592. Horší je to ale s místem narození Jana Amose Komenského. Nic určitě nezkazím, když uvedu, že se tak stalo na jihovýchodní Moravě.

27.6.2017 v 15:06 | Karma článku: 12.36 | Přečteno: 272 | Diskuse

František Filip Dvořák

Sugesce k ovládání společnosti

Od nepaměti tento mechanismus využívaly kulty a církve všeho druhu. A proč to dělají? Inu - myslí to s námi dobře. Dokonce tak dobře, že nás ochrání před tím, abychom se namáhali myslet sami.

27.6.2017 v 12:58 | Karma článku: 21.39 | Přečteno: 514 | Diskuse

Jaroslav Čejka

O miliardáři, kterému ukradli křeslo

Wolkrova "Pohádka o milionáři, který ukradl slunce" už dávno není in. Zná ji jen málokdo. Podobně jako jejího autora. Dnes jsou v kurzu jiné příběhy. Například ten o miliardáři, kterému ukradli křeslo. To ministerské, samozřejmě.

27.6.2017 v 12:27 | Karma článku: 20.42 | Přečteno: 816 |

Josef Hejna

Sedlina

Každý občan má svůj rozum, každý může posoudit papalášské praktiky Pražského hradu sám. Jenom přemýšlím, jaké výročí mává na Ovčáčka. Tomu by to na Hradě moc slušelo.

27.6.2017 v 12:00 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 293 | Diskuse
Počet článků 705 Celková karma 13.49 Průměrná čtenost 1281

... zde je mlžno, kouřmo a občas dokonce i "nahuleno" - vstup pouze na vlastní nebezpečí - za jakékoliv pasivní důsledky vaší případné přítomnosti, autor prostě odmítá nést zodpovědnost ;o)))

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“

_____________________________________________

 

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.