Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opakovaná vládní krize, vyvolává otázku, dokáží-li si Češi vládnout sami

12. 05. 2017 13:29:20
a ANO - máme vládní krizi, to bezesporu a trvá už poměrně dlouho - ovšem to co předvádí současná vládní klaka - premiér, ale především pak ministr financí a taky prezident republiky a hradní kancelář, to je vskutku politické dno.

***

Protagonistům těchto událostí, a to všem bez výjimek, si myslím může vystavit stopku jedině volič. Prokázali už nejednou, že si naši důvěru nezaslouží. A je to samozřejmě jen a jedině v rukách právě jejich voličů. Chtělo by se však dodat "bohužel", protože je také zřejmé, proč k tomu všemu došlo. A nebudu zde znovu psát, co jsem zde už psal mnohokrát. Každý si to může dohledat a přečíst. Snad pro obveselení, připomenu pouze psanku o politické prostituci. Demokracie má prostě svá úskalí, chcete-li slabiny - a pokud je prostředí takové jaké je u nás, tedy že toto dopustí a toleruje, neexistuje žádná jiná síla, která by to vše napravila.

Proč? Ptá se i pan Babiš. To je vcelku velmi prosté. Všichni aktéři, slabý, bojácný a nejistý premiér, majitel ANO a ministr financí a taky prezident republiky, nám už léta a skoro denně dokazovali a dokazují, že jim vůbec nejde o prospěch země, nebo dokonce o občany (natož o spodních 10 milionů, či jen slabé a bezbranné, jak říkají ti největší lháři a populisté), ale jen a jedině o své vlastní zájmy a svůj osobní prospěch. A ten může být pravda velmi různý, asi dle typu toho kterého aktéra; což dokazují především vicepremiér a prezident. Jejich nesoudnost v mnoha ohledech, je až zarážející; u prezidenta hraje prim pomstychtivost a tedy i jeho egoismus. To co předvedl spolu se svými nohsledy nyní, to "vtipné aranžmá" s demisí, to myslím nemá obdobu snad nikde na světě. Možná je něco podobného možné ještě na severu Korejského poloostrova, kde by ovšem následovala nejspíš i fyzická poprava, ne však v civilizovaném světě. A Babiš? Tam jde nejspíš jen o moc a o prachy, možná o nenažranost, kdo ví - společné jim je to, že mluví o štvanici a mediální kampani proti nim.

Ti všichni by tedy měli dostat účet právě od voličů, nikdo myslící a slušný, by je už nikdy neměl volit! Pravda je ovšem taková, že většinový, úplatný a tedy i prodejný volič právě těchto aktérů, jim tento účet tuším nevystaví. Bude je hájit a volit proto, že se domnívá, že je to i v jeho zájmu. A to také znamená, že se nic moc nestane a nezmění. Pro myslícího pozorovatele událostí z posledních let, tedy od onoho oranžového puče a svržení dvou pravicových koaličních vlád, jakkoliv ani ony nebyly dokonalé a bez problémů, a to včetně korupce, to nemůže být žádným velkým překvapením; říká se, že čím kdo zachází, tím také schází. A to je situace, ve které se nyní ocitl Sobotka se svou ČSSD, což jistě neznamená, že nám to má či by snad mělo a může být jedno. Jen to má vše svou logickou návaznost a údiv ČSSD a jejich členů, včetně předsedy a premiéra, je mi spíše k smíchu. Jakkoliv důsledky jsou spíše jednou velkou ostudou.

Vše je to totiž z velké části a především jejich dílo; samozřejmě za pomoci svých podporovatelů, tedy voličů, a taky včetně odborářů. Tohle je výsledek jejich nulové tolerance, nátlakových akcí, neutuchající a vždy jen negativní volební kampaně, když byli v opozici; a také a především jejich vlastních nedemokratických praktik, když se dostali k moci. Byli a jsou to oni, kdo ignorují ústavu a jednací řád PS - PČR, kdo vypínal mikrofóny, omezoval projevy a kdo neváhal zneužívat soudy i policii k mocenskému boji. Byli a jsou to především právě oni, kdo vždy bezostyšně a nestydatě lžou (viz např. Sklenák v přiloženém videu), byli a jsou to oni, kdo také vždy zneužíval svého postavení; byli to oni, kdo účelově a předčasně prosadil přímou volbu prezidenta a také kdo připustil možnost, aby členem vlády byl někdo se zcela jasným střetem zájmů. Byli to oni, kdo v slepé touze vládnout, toto vše umožnili. Byli a jsou to oni, kdo se největší měrou zasloužil o negativní vnímání politiky i politiků - jen namátkou, doposud neuzavřené kauzy, jako Nagyová nebo kauza dr. Rátha.

Zbývá ovšem otázka, co s tím lze dělat a to v rámci tzv. demokratického a právního systému; tedy tak jak ho u nás známe a jak u nás funguje; a samozřejmě v rámci toho, jaká je především nyní celková společenská atmosféra a situace, a to nejen co se morálky a zodpovědnosti týká, ale samozřejmě i slušnosti a schopností, případně žebříčku hodnot každého jednoho z nás. Přiznejme si, že na tom nejsme o moc lépe, než většina postkomunistických zemí, což je jistě jedna z příčin tohoto stavu.

Pomiňme chování všech aktérů ve smyslů žalobníčku, stěžujících si na to, kdo a kam je posílá, tedy do jakých orgánů. Posuzujme jejich reakce a vyjádření, včetně chování k těm, co v zájmu objektivního informování o věcech veřejných, se jich vyptávají na jejich názory a postoje. Na jejich vlastní činnost. Víte, i lhát se musí umět, a lže-li někdo tak hloupě jako mnozí tito aktéři, klade si člověk otázku, jak se něco podobného vlastně mohlo prosadit? A o čem to svědčí? Myslím si, že přesně o výše popsaném. A je-li něco dno politiky, pak zde je možná malá ukázka:

Jako sorry ... ale kdo jiný, než aktér "nahrávky - video, odposlech" ví, jestli je pravá či nikoliv? Nepopřeli to ihned a neodmítne-li to zcela jednoznačně, je myslím nasnadě, jaká je skutečnost - řeči jako "nechť to vyšetří policie" jsou jen vata. Odpověď je nasnadě a je jednoduchá a je především pro naši společnost příznačná. Jsem si jist, že ji všichni znají. Jiná věc pak je, ochota přiznat si pravdu takovou, jaká bezesporu je, tedy mnohdy nepříjemná. Je to tedy i naše vina, každého jednoho z nás. Našich každodenních postojů, naší volby, našich selhání a je to vina neochoty riskovat a bojovat za pravdu i spravedlnost tam, kde máme a můžeme, jen proto, že bychom na to mohli nějak doplatit. No, jak vidno, doplácíme na to stejně, ne?

***

-ká-

Autor: Karel Ábelovský | pátek 12.5.2017 13:29 | karma článku: 18.58 | přečteno: 1179x

Další články blogera

Karel Ábelovský

woknoviny ... jako hra na schovávanou

... přesně tak vypadá argumentace všech socialistů a také komunistů - i těch skrytých a skrývajících se za vzletné výrazy jako demokracie, svoboda, sociální a podobně

26.6.2017 v 15:56 | Karma článku: 8.35 | Přečteno: 175 | Diskuse

Karel Ábelovský

woknoviny ... o poločase rozpadu organismu

ČSSD, včetně jejich vrcholných představitelů, a to minulých i současných, je vynikající studijní "matriál" - jak říkali někteří její představitelé, pamatujete? No, oni mají mnozí nejen problém se slůvky a jejich vhodným užitím.

24.6.2017 v 17:14 | Karma článku: 13.37 | Přečteno: 316 | Diskuse

Karel Ábelovský

woknoviny - úvaha o tlusté čáře

... a nejen za minulostí - nehledejte zde však souvislost s minulostí komunistickou, resp. socialistickou a ani s Listopadem, jakkoliv se taková asociace asi mnohým, tedy těm s pamětí, jistě nabízí - varování "odnikud nikam" blog.

23.6.2017 v 15:07 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 140 | Diskuse

Karel Ábelovský

Rusko je prý demokratická země - aneb O tichu po pěšině

... tedy, že je Rusko demokratická země, to tvrdí Putin. Nejspíš jakási "nová demokracie" zcela nového východního typu, kterou "západ" nechápe, asi na rozdíl od mnohých i zdejších "putinofilních" přívrženců nových pořádků

15.6.2017 v 15:55 | Karma článku: 24.49 | Přečteno: 673 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Několik vět 2017: jsou Kalvoda, Ruml či Kocáb opravdu ti praví?

Médii dnes probleskla zpráva o tom, že některé známé osobnosti vydaly prohlášení s názvem Několik vět 2017.

27.6.2017 v 19:40 | Karma článku: 37.30 | Přečteno: 1246 | Diskuse

Monika Pilloni

Migranti, nekonečná invaze pokračuje : 5000 včera, 8500 dnes

ITÁLIE - Exodus bez konce: poslední dva dny bylo naloženo 13.500 migrantů, kteří vypluli z Libye ... mezitím v Mineo žadatelé o azyl zablokovali hlavní silnici a požadovali grátis vstup na koupaliště a do přímořských letovisek.

27.6.2017 v 19:25 | Karma článku: 38.03 | Přečteno: 1855 | Diskuse

Jan Dvořák

Milouš J. k Několika (novým) větám profesionálních signatářů

K nové protestní iniciativě občanské veřejnosti, která se inspirovala stejnojmenným aktem Několik vět z r. 1989, a to tak důkladně, že kromě názvu převzala i řadu někdejších signatářů, se vyjádřil specialista na podobné věty.

27.6.2017 v 18:13 | Karma článku: 23.02 | Přečteno: 651 | Diskuse

Oldřich Šrámek

Přihlížejí a nepomůžou

Většinou v daném okamžiku není jisté, kdo si začal a je útočník, přihlížející tak někdy pomáhají naříkajícímu útočníkovi a policie pak později zatkne napadeného. U soudu se tato skutečnost dá označit jako napomáhání

27.6.2017 v 16:37 | Karma článku: 26.85 | Přečteno: 552 | Diskuse

Vít Klíma

Nad existencí ČR se stahují černá mračna

Československo vzniklo z rozhodnutí velmocí v roce 1918 proto, aby tvořilo hráz německé rozpínavosti. Svůj úkol nikdy nesplnilo. Slováci při první příležitosti z ČSR zdrhli a ČR se stala ekonomickou kolonií Německa.

27.6.2017 v 14:33 | Karma článku: 31.99 | Přečteno: 2167 | Diskuse
Počet článků 705 Celková karma 13.49 Průměrná čtenost 1281

... zde je mlžno, kouřmo a občas dokonce i "nahuleno" - vstup pouze na vlastní nebezpečí - za jakékoliv pasivní důsledky vaší případné přítomnosti, autor prostě odmítá nést zodpovědnost ;o)))

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“

_____________________________________________

 

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.