Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O tom "multikulturalismu"

6. 07. 2017 15:35:28
... kterého zde má kde kdo plná ústa, a také o tom, jak je všechno mnohdy jinak - tedy téměř vždy, abych nevyloučil případné výjimky, které se jistě také mohou vyskytnout - reakce na článek, spíše jen polemika

***

"Jinak samozřejmě v rozumné míře multikulturalismus funguje ..." napsal jistý pan Nožička v diskuzi pod svým vlastním článkem o tom, že multikulturní společnost nefunguje - tak jak to tedy je, mám chuť se ho zeptat? Funguje nebo nefunguje? Myslím si, že už název článku je špatně, a je zavádějící.

A nebo jen plácá autor prostě nesmysly, plete si pojmy s dojmy, stejně jako mnozí další; nebo jak to tedy vlastně je? Slovo "multikulturní" nebo "multikulturalismus", chcete-li, má nějaký svůj význam, a ten je daný a naprosto jasný - a podle něj, tedy asi celá Amerika prostě nefunguje ... a to včetně států jako USA, Kanady a pod. Je nejspíš potřeba si vždy ujasnit o čem je vlastně řeč, jak ve významech, tak v pojmosloví.

Vlastně většina zemí zřejmě nefunguje, jsou přeci častěji než si valná většina lidí myslí, multikulturní! Dokonce u nás jsou patrné vlivy mnoha kultur, nebo snad ne? To, že tady v tom "zaprděném ďolíku" pod Sněžkou, mnozí nic z toho netuší, tedy nejen o světě, to zde žádnou roli nehraje. Většina lidí je tuším spíše velmi neblaze poznamenána výchovou a zamrzla někde u vědomostí a znalostí světa z minulého století, které jim s největší pravděpodobností bylo implantováno i se správným náhledem socialisticky-budovatelským školstvím, kdo ví? Pomiňme jen pro tuto malou chvíli historii a historický vývoj, stěhování národů a také kolonialismus, a jistě také důsledky příchodu "bílého muže" kamkoliv, včetně Ameriky, Austrálie, Sibiře a pod. - diskuze by totiž nabrala konce, ale chcete mi snad říct, že USA - asi nejbohatší, taky nejmocnější a bezesporu i nejmultikulturnější země, nefunguje? Neříkám bez chyb, ale že ne-fun-gu-je? Nebo že není multikulturní? To jako vážně?!

Mají se tam lidé vskutku o tolik hůře než my, válčí se tam a vedou se tam občanské války, dochází tam k pogromům, hladomoru, kmenovým válkám; nebo jak to autor a jeho přizvukující poznali? Jak to, že k nám tedy neutíkají právě Američané a taky Kanaďané? Vždyť jsou to prokazatelně multikulturní a tedy podle autora i nefungující společnosti, asi tak, jako málo které jiné? A co Austrálie? Jak je tedy možné, že prchají lidé i z jinak téměř monokulturních zemí, jako jsou právě mnohé islámské země? Z toho je naprosto zřejmé, a nebo by minimálně mohlo být i těm největším ignorantům, že tedy problém nejspíš není v nějakém multikulturalismu, ale v něčem úplně jiném.

A kde je tedy onen problém? Mnohde je ten problém opravdu spíš v Islámu, resp. a přesněji, ve výkladu islámu,ale nejen v něm; a jistě taky v jejich ekonomickém zaostávání za světem, tedy opět jen u některých, nikoliv v multikulturalismu. A co třeba Afrika? Kde je ten problém? Jednoznačně v bídě, to především. Prostě, je to složitější a nic neplatí vždy a všude. Tak prosím neobviňujte multikulturní postoje, a ani společnost, to je naprostý nesmysl. Přiznejte si, že se většinově bojíte právě té bídy a tedy i pomoci těm bědným, protože máte obavy, že na to doplatíte, že nezbude dost pro vás - od práce, přes výhody sociálního systéme atd. Jo, a pokud jste si nevšimly, svět je multikulturní odjakživa, a my se tomu v globalizovaném, přelidněném a zmenšujícím se světě, budeme muset přizpůsobit, ať už chceme nebo ne. A to dříve nebo později; tak se laskavě také nevymlouvejte na budoucnost svých dětí! Alespoň tolik soudnosti mějte a uvědomte si také, že uzavřením se před problémem, jeho odkládáním a neřešením, jen přeposíláte problém právě jim, do té budoucnosti. A to pardon, to není příliš zodpovědné, když už má té zodpovědnosti každý plná ústa.

Nic a nikde nefunguje zcela bez problému, tím spíš žádná lidská společnost - a právě jen tam, kde přestanou být lidé lidmi, tím spíše ne; a taky si vzpomeňte, že jen v zemích, kde se potírali a stále potírají kulturní i jiné rozdíly, to s lidmi a jejich právy dopadá jako v bývalém východním bloku, jehož jsme byli součástí; tak jako třeba v Číně, jako v Severní Korei, tedy v doposud komunistických zemích, tam pravda "multikulturalismus" jistě nefunguje! A právě ony důsledky vidíme ještě i nyní ve všech bývalých, nyní "postkomunistických" zemích, tak jako nyní u nás! Konec konců, vše co se tu nyní "řeší", především ohledně imigrace, multikulturalismu, je toho také produktem a důsledkem. A není to nic pěkného na pohled, je to vskutku jen xenofobie a vypjatý nacionalismus, vedoucí vždy k jedinému! K nenávisti, nepochopení a k neochotě hledat dialog, rozumná a schůdná řešení. Namísto nich nabízí jednoduchá a násilná řešení - opravdu je to to, co chcete?

Vím, že autoři jako pan Nožička a jemu podobní nemohou nebo nejsou sto pochopit právě to, protože jako valná většina, jsou toho všeho zároveň oním produktem. Z toho je naprosto evidentní, že to co nefunguje, zde i jinde, není multikulturní společnost - ten problém, je totiž naprosto v něčem jiném. Je v lidech, v jejich sobeckém smýšlení, kdy řešením je postavit plot, zeď, a dělat, že problémy těch "druhých", se nás nijak netýkají. Kolikrát se musí v drobných obměnách opakovat historie, než lidé pochopí, že jak lhostejnost, tak i nadřazenost, ale především strach a nenávist, které se vždy nakonec zvrhnou v násilí, nevedou k ničemu dobrému?

Autor svůj článek uzavřel slovy Miloslava Stingla, kterým se zaštiťuje. No prosím, ta se však dají chápat různě, ostatně tak jako vše. Já jsem rozhovor s tím pánem nečetl a nemám ani tu příležitost, a nebudu to tedy nijak komentovat. I tak stále platí to, že nikdo nic, nikdy nemá míti za jedině správné, fungující, nefungující, a tedy ani za definitivní ...

***

- ká -

* zvýrazněné části textu, jsou aktivní odkazy - stačí na ně najet kurzorem a kliknout - klik ;o)))

Autor: Karel Ábelovský | čtvrtek 6.7.2017 15:35 | karma článku: 17.15 | přečteno: 954x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře III.

... rozespale nahmatal telefon na nočním stolku a vypnul vyzvánění; spal nebo bděl, nevěděl jistě. Žádné sny se mu už hodně dlouho nezdály, nebo si je nepamatoval; zato nyní si nebyl jist, zda to co mu nedalo spát, nebyl jen sen

19.8.2017 v 13:48 | Karma článku: 6.33 | Přečteno: 150 | Diskuse

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře II.

... jako prapodivný sen, sněný spíš ve dne a za plného vědomí, kdy však nejste schopni přesně rozeznat, jedná-li se o realitu či právě jen o pokračování noční můry, kdy vše je tak reálné, až z toho chvílemi mrazí

14.8.2017 v 15:36 | Karma článku: 7.54 | Přečteno: 160 | Diskuse

Karel Ábelovský

Lidé bez tváře

... škubl sebou, pomalu otevřel oči a chvilku se díval jen tak do stropu; pak jeho pohled sjel pomalu po zácloně okna do míst, kde stál malý noční stolek, na němž ležel telefon.

13.8.2017 v 15:22 | Karma článku: 7.92 | Přečteno: 327 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... aneb fotoplkání

... příroda má svá různá tajemství a také své kouzlo - květy a různý hmyz žijí v jakési symbióze, závislosti; jsou nejen krásné, zajímavé, ale mnohdy vskutku fascinující, tedy alespoň pro mne

10.8.2017 v 12:16 | Karma článku: 16.46 | Přečteno: 259 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Ondřej Šebesta

Vodní skútr – mrtvolostroj

Před zahájením soudního přelíčení se předseda ujme slova: „Obdržel jsem od žalující strany úplatek ve výši 100.000 a od strany žalované 80.000. Navrhuji, aby strana žalovaná dorovnala ten rozdíl, aby byla zaručena nestrannost soud

21.8.2017 v 7:00 | Karma článku: 13.40 | Přečteno: 262 | Diskuse

Luboš Chott

Špicberky nebo adamky?

Dostal jsem od dcery plavky bermudského typu s palmami přes celý zadek - důvěrně jim říkám špicberky. Ale nevím, jestli v nich mám riskovat ostudné vykázání z koupaliště. No, pro jistotu si dám do báglu i staré dobré adamky.

21.8.2017 v 6:14 | Karma článku: 6.97 | Přečteno: 136 | Diskuse

Zuzana Palečková

Krize by nám šly...

Dunkerk je skvělý film o beznadějné situaci, o tom, co všechno lidé dokáží vydržet a překonat, co jsou ochotni udělat pro jiné. Vybízí k zamyšlení nad tím, jak bychom to asi zvládli my, jací vlastně jsme?

21.8.2017 v 0:58 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 146 | Diskuse

Pavel Strunz

Strážci ideologické čistoty

Zpráva z budoucího tisku: Poté, co pražská městská rada rozhodla odstranit jízdní sochu Jana Žižky z Trocnova z vrchu Vítkov, se u ní den před plánovaným odstraněním na protest sešli nacionalisté, komunisté a jiní extremisté.

20.8.2017 v 23:59 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 457 | Diskuse

Hatem Berrezouga

Vojna a Mír v Koránu - Zabíjejte je všude, kde je dostihnete. Část 1.

„Zabíjejte je všude, kde je dostihnete.“ Koránský verš, který mi donekonečna opakují pod mými blogy, abych si přiznal, že „Korán není slovo Boží“, a že „ospravedlňuje teroristické útoky a zabíjení nevěřících“

20.8.2017 v 23:33 | Karma článku: 16.75 | Přečteno: 680 |
Počet článků 727 Celková karma 16.65 Průměrná čtenost 1273

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“ ... neznámý autor 

_____________________________________________

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.