Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O vymývání mozků

4. 09. 2017 16:10:47
... tu píší mnozí; krátké zamyšlení nad tím, co je vymývání mozků a o tom, zda-li ti, co tak vehementně brojí právě proti tomu, nejsou sami obětí vymývání mozků, neb někdy to u nás tak vskutku vypadá.

***

Víte, není-li nekritická adorace kohokoliv, právě důsledkem vymývání mozků, pak už nevím, co by jím mohlo být. A oběti si to zřejmě vůbec neuvědomují, což je ovšem v mých očích nijak neomlouvá. Stali se obětí stokrát opakovaných lží, které se stávají pravdou, jak už věděl a tvrdil V.I.Lenin a mnozí další, kteří vždy rádi a ochotně, někdy naprosto nestydatě a hanebně, právě této skutečnosti využívají; podobně jako náš prezident, podobně jako jeho "mluvčáček" a také celá ta jeho sebranka na hradě. Mnoho dalších politiků nevyjímaje. To je také vymývání mozků. Důkazů je dostatek, jen je chtít vidět a také uplatnit.

A je tedy celkem zvláštní, dalo by se s nadsázkou a jistou dávkou eufemismu říci, že právě ti, kteří vykazují všechny příznaky tohoto "postižení", jsou asi nejhalasnějšími kritiky vymývání mozků. Jak je to tedy možné? No, přiznejme si pravdivě, že celkem jednoduše. Uvěříme vždy tomu, co si přejeme slyšet, což máme asi všichni společné. Lahodí našim uším, slyšíme-li to, co si myslíme (nejen o sobě), a tedy třeba i to, že za vše zlé, může někdo jiný. Tedy také to, že ne "my", ale "oni" jsou ti, co za vše zlé mohou. A právě takový přístup, takové chápání reality, může posloužit také jako doklad toho, kdo je vskutku kým. Podle toho, čím kdo zachází a mnohdy snad i schází. Celkem jedno oč kráčí. A není vskutku těžké vyhovět tomu, co lidé chtějí slyšet, jak jistě vědí i zde mnozí; tedy samozřejmě tehdy, pokud jste bezcharakterní, nebo všehoschopní a pokud hledíte jen na své vlastní zájmy.

A to je kamenem úrazu nejen politiky, to je důvodem populismu, demagogie a všeho, co se nám na politice nelíbí. Tedy od lhaní, přes zneužívání postavení a pravomocí, obohacování se, až po totalitní praktiky. Jenže, znamená to také, že jsme bez viny, když naletíme na plané sliby, nebo na populismus? Nikoliv, je to naše vina, stejně tak, jako vina těch politiků. A pokud se opakovaně, navíc ve velmi krátké době, nejsme vůbec schopni se poučit, tedy pokud opakovaně volíme zprofanované zloděje a lháře, tedy bezcharakterní lidi, kterým šlo vždy, a to i v minulosti jen o koryta, nebo o moc, a tak i možnost si nakrást, nahrabat, získat postavení, nějaký profit a uspokojit tím své mnohdy spíše psychopatické choutky, jsme stejnými viníky jako ti, kterým jsme toto umožnili.

A po pravdě mi není vůbec líto lidí, kteří si toto sami způsobují, tím, že jsou stejní jako ti politici, na které se pak vždy snaží shodit svou vinu, i když je volí a když třeba po volbách na chvíli prohlédnou. Psal jsem zde o tom nejednou, a je mi jasné, že to lidé nechtějí slyšet, a nechtějí právě tuto skutečnost a fakt přijmout. Samozřejmě, lze to celkem snadno pochopit, protože každý z nás dobře víme, co to skutečně znamená. Vypadá to na začarovaný kruh, ze kterého není úniku; jenomže to dokazuje i to, že není jiné cesty, než vystoupit z kruhu, a tedy začít sám u sebe. Třeba tím, že přestaneme obviňovat všechny okolo, včetně politiků a začneme sami vždy a v každé situaci jednat tak, jak bychom chtěli aby jednali ti politici.

Tedy vždy poctivě, hrdě a bez lhaní, s respektem a úctou k ostatním, ku prospěchu všech lidí, nejen svému vlastnímu. Každý ať si sám položí a zodpoví otázku, jaká je skutečnost, a jak se právě on zachoval, když o něco šlo. Jak v minulosti, tak v současnosti. Možná pak lépe pochopí, nejen koho má volit, a kdo mu jen věší bulíky na nos, slibuje nereálné a nesplnitelné; možná pak konečně nevyhraje opět lež nad pravdou, jak je to u nás opět běžné. A čehož dokladem je i naše současná nejvyšší politická reprezentace, včetně obsazení hradu. Vskutku tristní podívaná, pro myslící jedince s rovnou páteří, tím jsem si jist!

***

Autor: Karel Ábelovský | pondělí 4.9.2017 16:10 | karma článku: 15.03 | přečteno: 702x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... něco od vody

... jen krátké zastavení, tedy především pak na prašných cestách, které vždy osvěží díky zřídlu pitné a zurčící vody nejen tělo, ale díky náhodným, přesto přirozeným zákoutím, posléze i cestovatelskou a taky přírody milovnou duši.

20.9.2017 v 16:36 | Karma článku: 11.77 | Přečteno: 124 | Diskuse

Karel Ábelovský

Krátká rozloučení (a nejen s létem)

... jen na malou chvíli se odmlčet a dát si pauzu, nevím, je-li to nutnost nebo jen mé zbožné přání - a tak to zkusím, třeba jen na chvíli, kdo ví - další fotoplk o ničem, jak už je mým "dobrým" zvykem

10.9.2017 v 16:27 | Karma článku: 10.58 | Přečteno: 160 | Diskuse

Karel Ábelovský

O vyhánění čerta ďáblem

... můžeme psát celkem dobře všichni, neb asi každý z nás, o tom něco málo ví. A tak možná přesněji, o volbách, voličích a jejich příklonu k podivným řešením. A dalo by se to snad i parafrázovat, jako "česká folič, toprá folič".

9.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 18.29 | Přečteno: 639 | Diskuse

Karel Ábelovský

O vymývání mozků II - drbnám a tlučhubům navzdory

... kolik lží a polopravd "vyfutrovaných" navíc vlastním, často pokřiveným a vykonstruovaným vnímáním skutečnosti, zde můžeme denně číst? A kolik lidí si uvědomuje ten obrovský rozdíl, mezi fakty a pouhými smyšlenkami autora?

5.9.2017 v 13:42 | Karma článku: 16.05 | Přečteno: 706 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Klára Tesařová

Přijít k tanci jako beznohý na parket 1

Ne. Nechodila jsem na gymplu do tanečních. Ne. Nebyla jsem na na maturáku, protože nenávidím šaty a vysoké štekle. Ano! Na mý starý 24letý kolena jsem se rozhodla začít frajerům šlapat na nohy.

23.9.2017 v 16:16 | Karma článku: 4.63 | Přečteno: 151 | Diskuse

Peter Szendy

7 pilířů pseudohumanismu - část druhá

Tak včera jsem zaplácl celý článek jen definicí pseudohumanismu, dnes můžu konečně pokračovat vlastním článkem...

23.9.2017 v 14:30 | Karma článku: 26.71 | Přečteno: 393 |

Andrea Novotná

Už je tady zas

Napadlo vás někdy, co by se stalo, kdyby se Adolf Hitler objevil v současnosti v Německu Angely Merkel?

23.9.2017 v 13:35 | Karma článku: 12.06 | Přečteno: 384 | Diskuse

David Evan

Jaromír Jágr na Zimních Olympijských hrách v Pchjongčchangu? Tak určitě!

Legendární útočník Jaromír Jágr ohlásil, že uvažuje o účasti na zimní olympiádě, která se bude konat za půl roku v Jižní Koreji. V té době mu bude již 46 let. Je mnoho dobrých důvodů, aby Jágr na Olympiádě v Pchjongčchangu byl...

23.9.2017 v 13:30 | Karma článku: 7.99 | Přečteno: 244 | Diskuse

Karel Ryšán

Nerozumím

Ve věcech práva jsem laik. Ale protože jsem denně ze všech směrů bombardován kriminálními informacemi, chtěl bych jim porozumět. A jediný, kdo mně může poučit jsou novináři. Tak prosím.

23.9.2017 v 12:56 | Karma článku: 16.81 | Přečteno: 233 | Diskuse
Počet článků 738 Celková karma 14.21 Průměrná čtenost 1261

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“ ... neznámý autor 

_____________________________________________Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.