Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kde udělali "soudruzi" chybu?

30. 03. 2017 14:30:01
... no, musím vás zklamat, oni chybu neudělali - to ji spíš děláme my a není od věci, si to připomenout; a vše co se děje i dnes, je poznamenáno právě i tím, bohužel pro nás, bohužel pro demokracii a bohužel i pro vaši budoucnost.

***

Vypadá to, že Miloši Zemanovi spadla imigrační krize do klína, jako dar shůry. Nebýt jí, asi by jeho preference měly díky jeho ostatním krokům, dále jen onu klesající tendenci; a nejen od oné ponížené omluvy čínské velvyslankyni, tedy resp. jejím prostřednictvím Číně, čtyř nejprodejnějších současných politiků od dob všech těch Jakešů a Bilaků, ale od samého počátku. Evidentně dnes by se bez této krize, jeho obliba a preference pohybovaly někde úplně jinde. Nakolik je soudnost některých voličů poznamenaná právě imigrační vlnou, respektive jen strachem z ní a nebo jen xenofobií, nenávistí a samozřejmě i tím jak se na ní mnozí vezou, vidí snad každý dosud soudný jedinec sám. A já jsem přesvědčen, že i ti co to nepřiznávají, spíš naopak zapírají. Oni jen prostě odmítají tento fakt přijmout, a o to jsou ještě agresivnější, protože to vědomí a jejich vlastní obraz v zrcadle těchto událostí, se jim vůbec a celkem samozřejmě nelíbí. A to jediné se snad dá i do jisté míry chápat.

***

Horší je, jaké to má a může ještě mít následky. Výsměch lidí, tzv. Římskému prohlášeni na setkání špiček EU, kteří dle mého soudu nemají ani šajn o tom, odkud číhá skutečné nebezpečí, je jen dalším dokladem nepochopení a také lží, a to opakovaně. Evropa, potažmo celá západní společnost, má jedinou šanci, jak to vše ustát a zvládnout. A to je jednota, trvání na svých hodnotách a postupné řešení situace, bez hysterie a bez vyčítání, kdo za co může. A dokazuje to i prohlášení Theresy Mayové, britské premiérky, po útoku v Londýně, i přes Brexit a vztah k EU. To, že si to mnohdy neuvědomují ani vrcholní politici některých jiných zemí, je smutný fakt, dokládající mnohé, o čemž mluví všichni zasvěcení, co ale nechtějí slyšet a hlavně pochopit přívrženci Zemana, Putina a dalších. Ti lidé jsou nevědomou "pátou kolonou" islámských teroristů, a mohou to omlouvat jak chtějí., ale to se opakuji. A jejich strach a z ní plynoucí nenávist, a tedy i jimi preferovaná opatření, tendence uzavírat se, nespolupracovat, vystupovat z EU a u mnohých dokonce z NATO (o čem to asi svědčí?), je totální nepochopení toho, odkud hrozí to skutečné nebezpečí.

IS (ISIS) a další "islámské" teroristické organizace, které nemají žádnou jinou šanci porazit "západ" musejí mít skutečně radost když vidí, jak jim jejich taktika vychází. A nejen oni. Těží z toho nejen především Putin a taky Erdogan, ale i mnozí západní politici, kteří by za normálních okolností, neměli šanci uspět. Díky lidem, jako jsou všichni separatisté, nacionalisté a xenofóbové, ať už u nás nebo v jiných zemích, se může dít to, co se v současnosti děje. A představa, že se svět změní, že se vrátí tam, kde byl před 10 - 20 lety, že nějaký plot nebo zeď tyto problémy vyřeší, je prostě z principu nesmyslná. Globalizace a informační technologie, které se spolupodílejí na jedné straně na pokroku, mají svůj vliv i na těchto událostech, a nic se prostě zpět nevrátí. Navíc budou jiné a možná i zásadnější problémy, jako je nedostatek vody, například, které povedou k migraci národů. A ti, co se tu ohánějí (ostatně tak jako vždy v historii) budoucností svých dětí, uzavíráním se a neřešením těch problémů, je přesouvají logicky právě na tu další generaci, na své děti. Takže jsou to opět jen pusté výmluvy, tak jako tomu bývalo i dříve.

Kdyby totiž skutečně mysleli na blaho dalších generací, a nejen na sebe a svůj strach, museli by si přiznat, že je nezodpovědné vyhýbat se skutečně přínosnému řešení; a tím určitě není uzavření se před problémem, stavění plotů a podobně. Ve skleníku a za zdí, ochráněni před okolním světem už jsme žili, a kam to vedlo, víme všichni dobře. Dodnes jsme se s pozůstatky tohoto myšlení a jednání nevyrovnali, čehož důsledkem je i současná atmosféra právě u nás a v postkomunistických zemích. Tím se kruh uzavírá, a není více o čem mluvit; a ti co to nechápou, jsou jen překážkou na cestě k řešení a k nezbytné a nevyhnutelné změně ve světovém uspořádání. Už jsem zde tuším psal o tom, že technika a pokrok dávno předběhly myšlení lidí, kteří pak mnohé nechápou, a toto je mimo jiné jeden z důsledků. Tudy cesta určitě nevede, natož pak vyvoláváním starých duchů a nesmyslných spikleneckých teorií a křivých obviňování. Jediným možným řešením je totiž vskutku neustupování z hodnot, na kterých taková společnost stojí a klidná a vědomá spolupráce na řešení problémů; a nikoliv vyvolávání "exitů" a taky strachu z budoucnosti, a tím vším jen další prohlubování nenávisti a hysterie.

***

Příčina nálad a stav společnosti, má jeden společný jmenovatel. Možná, že někteří z vás tento dokument už znáte, ale pokud ne, doporučuji každému ho shlédnout a dobře poslouchat; a pokud vás ještě paměť nezradila zcela, možná vám dojde, kde a proč jsme i dnes a tam, kde jsme ... totiž spíš cestou směrem na východ, k autoritářským, oligarchy řízeným politickým systémům, kterým jistě navíc přichází vhod i dění ve světě, a nejen v Evropě; a kdy lidé ze strachu tíhnou k jednoduchým řešením, k izolacionismu, k vystoupení z EU a podobně. Jednoduše, současným politickým špičkám se skutečně demokratické a právní prostředí, moc do krámu nehodí. No, jaký div. Visí nad nimi jako Damoklův meč, v podobě doposud skutečně svobodných, samostatně uvažujících a nevystrašených občanů a voličů, neochotných přistupovat na jednoduchá řešení, nerozlišování a tím i pošlapávání humanitních ideálů. Nezdráhají se tedy zneužít i současných událostí, k prosazování a utužení své moci, a to bez ohledu na možné následky pro celou civilizovanou společnost.

***

Jak funguje ústavní soud, státní zástupci a soudy, jak policie a v neposlední řadě média právě dnes, vědí asi mnozí. Jak pracuje PS PČR, včetně porušování jednacího řádu, omezování práv opozice; o neúctě k duchu ústavy, už jsem zde také psal mnohokrát. Nač to neustále opakovat, ti co chtějí znát realitu, ji znají; ti co jí odmítají, se budou nadále zaklínat čímkoliv. A především imigrační krizí. A jste-li stále přesvědčeni, že žijete ve skutečně právním a také demokratickém státě, kde jsou principy, právo a morální zásady dodržovány, myslím, že byste měli bedlivě sledovat probíhající soudní kauzy; například kauzu dr. Davida Rátha, nebo dluhopisů pana Babiše a třeba také jednání parlamentu, změny ve vládě, u policie a podobně. Nic moc se od dob probíraných v tomto dokumentu, opravdu nezměnilo. Ne v principu. A dokud budete volit staré struktury, byť v nových stranách, nikdy se v téhle zemi nic nezmění; je evidentní, že všichni ostatní se přizpůsobí těm co jsou právě u kormidla, od "nezávislých" pilířů demokracie (např. média, tím spíš, vlastní-li je politik), přes státní zaměstnance až po občany a voliče odkázané na stát, kteří se nechají koupit pouhým slibem. Tak to prostě u nás je, a tak to tu funguje. Pokud ovšem přistoupíme na to, že vše je na prodej, nemůžeme se divit, že si to mnozí chtějí koupit, když na to mají. Je to jen na nás.

***

-ká-

Autor: Karel Ábelovský | čtvrtek 30.3.2017 14:30 | karma článku: 24.62 | přečteno: 1205x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Woknoviny ... na síti to žije

... představte si, že se houpete v síti, představte si, že vás ta síť dokonce živí, že je signálním a varovným systémem, představte si, že je vaším celým světem - to by pro mnohé zde, neměl být zas takový problém, nebo ;o)

10.10.2017 v 9:41 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 206 | Diskuse

Karel Ábelovský

Fotoplkání ... tak třeba o botách

... jen letmo se dotknout čehosi nehmatatelného a zastavit tak tok marných a často i pro mne samotného, naprosto zbytečných myšlenek, neb mi nic nového nepřináší, a neplatí zde ani ono profláknuté rčení o opakování a něčí matce

3.10.2017 v 11:20 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Ábelovský

Woknoviny ... aneb "být na vážkách"

... asi jako mnozí, i já miluji "slovní hříčky" - neboť ... jak pravil "klasik" ústy dr. Mráčka - ne, nebude to o vodnících, ani o jejich konci. Možná bych mohl napsat o podvodnících, ale těm u nás zatím konec nehrozí a tak raději

30.9.2017 v 14:12 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 188 | Diskuse

Karel Ábelovský

Král a šašek, nebo šašek a král

... možná jen králův šašek; jak chcete, neb je to celkem jedno - a přesně tak mi připadá F.R.Čech, který mluví o tom, že chce Zemana za krále, a že Zeman je absolutně zdráv! No, podobné prohlášení zakládá značnou pochybnost

24.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 637 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 354 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 486 | Diskuse

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 444 | Diskuse
Počet článků 742 Celková karma 12.43 Průměrná čtenost 1257

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“ ... neznámý autor 

_____________________________________________Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.