Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Wokno do budoucnosti - bude zavřené nebo otevřené?

6. 04. 2017 11:11:48
Strach, hysterie a nenávist, uzavírání se před okolním světem, to má být jako řešení? Kdo to vymyslel? Zlo plodí jen zlo, násilí zase jen násilí. Lidská společnost, má-li zůstat vskutku humání, si zaslouží a potřebuje lepší řešení

***

Když žiješ v sociální bublině a máš snad neodbytný pocit, že svět vymknutý z kloubů šílí; vykoukni z "wokna" ven. A uvědom si, v jaké žiješ době. Vraždí a znásilňuje někdo někoho pod tvými okny? Žiješ v globalizovaném světě vyspělých komunikačních technologií. Divit se tomu, že někdo ze Sýrie má mobilní telefon, je ukázka jen vlastní zaostalosti a neznalosti dnešního světa. Ten svět se trochu změnil; tedy od dob školních škamen, kdy jsi se učil o zaostalém třetím světě, od té doby uplynulo hodně vody, a mnoho se změnilo. Mobilní telefon lze v kdejakém obchodě či na tržišti i na ulici, zcela jistě koupit pro mnohé, za dostupnou cenu. Představy některých lidí, jsou tuším sto let za realitou. A dalo by se to snad napsat i mnohem trefněji a výstižněji. Tak jako jsme kdysi před "Listopadem" mluvili o tom, kde se sami nalézáme; no, mnozí tam asi taky zamrzli, stěží se to dá vysvětlit jinak.

Z mého pohledu v tom občas dokonce cítím jen závist, nic víc; což mi přijde naprosto absurdní, tím spíš, jedná-li se o utečence například právě ze Sýrie, z válkou postižených oblastí, nebo tam, kde dochází, jako mnohde v Africe, k etnickým čistkám a podobně. Těm lidem není vskutku co závidět, leda byste jim snad záviděli smrt podchlazením, utonutím, na cestě za lepší bytím a pod. Zemřeli a stále umírají prokazatelně tisíce lidí. Podobně i při útocích islámských teroristů, umírají i stovky muslimů po celém světě, nebo jinde je dokonce vraždí hinduisté. To ovšem vůbec nikomu nevadí, soudě podle toho, že o tom ti stejní lidé, co nás tu zahlcují denně svou nenávistí a strachem, nikdy nepíší. Jistě, to se jim nehodí do krámu, přesto se nestydí a mají plná ústa řečí o jednostranném a nekorektním informování. Fanatismus i teror si prostě nevybírá, a přestože v dnešní době, od dob Arabského jara, jsou to většinou právě útoky islámských radikálů a teroristů, existoval a byl tu vždy. I mnozí zde to dnes a denně dokazují.

Vše už tu bylo a dělo se i dřív, v dobách minulých, jen lidé neuvízli v sítích, a ani nežili v sociálních či virtuálních bublinách; většinou žili spíš právě jen realitou, která se jich přímo dotýkala. A já prostě nevidím hordy vrahů a teroristů v našich ulicích, jak tu strašili někteří hysteričtí pomatenci už dávno, zatím se nic z toho nenaplnilo. Ano, vidím stovky tisíc či možná miliony lidí po celém světě, prchajících tu před válkou, vražděním a násilím; a je taky pravda, že vidím i spoustu jen ekonomických uprchlíků, prchajících za lepším živobytím, či jen za jeho vidinou. A jim se jejich virtuální svět záhy zbortí a bublina splaskne, setkají-li se s realitou, což jistě vyvolává jejich nespokojenost a také nevoli; podobně jako to vyvolává nevoli u těch, kteří je zde celkem pochopitelně nechtějí, protože se tím cítí ohroženi. Mnozí mohou právě proto být snadnou kořistí těch, co tento strach a nenávist záměrně svými teroristickými útoky vyvolávají, a obráceně i těch, co z něj žijí. To je jejich způsob boje, protože na skutečné vítězství a poražení západního vyspělého světa prostě nemají ani prostředky, a ani sílu.

Svět je stále skoro stejný, lidé vždy žili a umírali, válčili a bojovali, prchali, šli jinam za lepším, byli obětí událostí, jen se o tom nevědělo a neinformovalo v ten samý okamžik a po celém světě. A mnozí tak byli uchráněni toho, co nemohli stejně nijak ovlivnit a ani řešit; a nemuseli k tomu tudíž zaujímat postoj a mít nutně na vše nějaký názor, nebo stát na nějaké straně. Proto také ty názory, přesně tomu mnohdy odpovídají; tedy, nevím skoro nic, nebo jen to, co jsem si někde přečetl nebo slyšel, ale cítím nutkavou touhu se k tomu všemu vyjádřit a nějak zareagovat. A mnozí lidé asi žijí skutečně ve strachu z islamizace, znásilňování, vraždění a podobně, přestože nic z toho, alespoň u nás zatím nehrozí. Přesto jsou tu hysterie a nenávistné reakce horší, než tam, kde se tak děje. Dokonce někteří chtějí zakládat milice, ozbrojovat se a podobně. Proč? Naše armády nebo armáda NATO jsou snad ve válce, ustupují a prohrávají? V Evropě? Obsazují a zotročují nás "muslimové"? Strach a hysterii, které někdo zcela záměrně vyvolává a jiný zase jen zneužívá ve svůj prospěch, je naprosto neadekvátní a zcela mimo realitu - řekněte to prosím už někdo těm idiotům, co to zde dnes a denně dělají! A mnozí obyčejní lidé jsou pak vskutku neustále ve stresu, a tak utíkají do těch svých světů a také hledají stejně smýšlející, aby se vzájemně utvrdili ve svých dojmech a pocitech, a také ve svých nenávistných a odmítavých postojích. Kam to asi povede?

***

Je otázkou, jak nazvou jednou tuto dobu historici; je a bude nazývána tak, jak lze zaznamenat, tedy jako doba post-faktická, doba plná strachu, šílené hysterie a apokalyptických vizí? A dojde skutečně k jejich naplnění? Kdo ví. Konec světa už hlásili mnozí v různých dobách. Já nevím, ale když vyjdu ráno na terasu, když se podívám z "wokna", stále ještě vidím úžasný a skoro stále tentýž svět, tak jako kdysi; a když se slunce vyhoupne nad obzor a prozáří chladný vzduch a ranní mlhu, když ji rozežene jako chmurné myšlenky z ponocování, trávení času na netu nebo u televize, vím, že vše je jak má či spíše jak může být. Spousta lidí určitě nemá jednoduchý život, ale myslím si, že my v té takzvaně vyspělejší a snad i šťastnější části světa, přes veškeré problémy, bychom si právě toto měli vždy uvědomit, a neměli bychom se vzájemně strašit, vyvolávat hysterii, nenávistné a bojovné nálady. A neměli bychom se bát ani budoucnosti, bude jen taková, jakou si ji my sami, uděláme a vytvoříme. A nenechte se jinými fanatiky namluvit, že se nic nedělá. Ti jsou jen zaslepení vlastní nenávistí, možná strachem a možná jen právě fanatismem. A pro mne je každý fanatismus stejně nebezpečný, konec konců násilné projevy tohoto typu, už jsou zde také. A stačí juknout do kterékoliv diskuze na toto téma, aby jste viděli jeho vzrůstající tendenci a agresivitu.

***

-ká-

Autor: Karel Ábelovský | čtvrtek 6.4.2017 11:11 | karma článku: 12.89 | přečteno: 273x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Woknoviny ... na síti to žije

... představte si, že se houpete v síti, představte si, že vás ta síť dokonce živí, že je signálním a varovným systémem, představte si, že je vaším celým světem - to by pro mnohé zde, neměl být zas takový problém, nebo ;o)

10.10.2017 v 9:41 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 206 | Diskuse

Karel Ábelovský

Fotoplkání ... tak třeba o botách

... jen letmo se dotknout čehosi nehmatatelného a zastavit tak tok marných a často i pro mne samotného, naprosto zbytečných myšlenek, neb mi nic nového nepřináší, a neplatí zde ani ono profláknuté rčení o opakování a něčí matce

3.10.2017 v 11:20 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Ábelovský

Woknoviny ... aneb "být na vážkách"

... asi jako mnozí, i já miluji "slovní hříčky" - neboť ... jak pravil "klasik" ústy dr. Mráčka - ne, nebude to o vodnících, ani o jejich konci. Možná bych mohl napsat o podvodnících, ale těm u nás zatím konec nehrozí a tak raději

30.9.2017 v 14:12 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 188 | Diskuse

Karel Ábelovský

Král a šašek, nebo šašek a král

... možná jen králův šašek; jak chcete, neb je to celkem jedno - a přesně tak mi připadá F.R.Čech, který mluví o tom, že chce Zemana za krále, a že Zeman je absolutně zdráv! No, podobné prohlášení zakládá značnou pochybnost

24.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 637 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz dnes přinesl pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlaví straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 354 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 13.67 | Přečteno: 486 | Diskuse

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 18.03 | Přečteno: 444 | Diskuse
Počet článků 742 Celková karma 12.43 Průměrná čtenost 1257

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“ ... neznámý autor 

_____________________________________________Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.