Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O tom "multikulturalismu"

6. 07. 2017 15:35:28
... kterého zde má kde kdo plná ústa, a také o tom, jak je všechno mnohdy jinak - tedy téměř vždy, abych nevyloučil případné výjimky, které se jistě také mohou vyskytnout - reakce na článek, spíše jen polemika

***

"Jinak samozřejmě v rozumné míře multikulturalismus funguje ..." napsal jistý pan Nožička v diskuzi pod svým vlastním článkem o tom, že multikulturní společnost nefunguje - tak jak to tedy je, mám chuť se ho zeptat? Funguje nebo nefunguje? Myslím si, že už název článku je špatně, a je zavádějící.

A nebo jen plácá autor prostě nesmysly, plete si pojmy s dojmy, stejně jako mnozí další; nebo jak to tedy vlastně je? Slovo "multikulturní" nebo "multikulturalismus", chcete-li, má nějaký svůj význam, a ten je daný a naprosto jasný - a podle něj, tedy asi celá Amerika prostě nefunguje ... a to včetně států jako USA, Kanady a pod. Je nejspíš potřeba si vždy ujasnit o čem je vlastně řeč, jak ve významech, tak v pojmosloví.

Vlastně většina zemí zřejmě nefunguje, jsou přeci častěji než si valná většina lidí myslí, multikulturní! Dokonce u nás jsou patrné vlivy mnoha kultur, nebo snad ne? To, že tady v tom "zaprděném ďolíku" pod Sněžkou, mnozí nic z toho netuší, tedy nejen o světě, to zde žádnou roli nehraje. Většina lidí je tuším spíše velmi neblaze poznamenána výchovou a zamrzla někde u vědomostí a znalostí světa z minulého století, které jim s největší pravděpodobností bylo implantováno i se správným náhledem socialisticky-budovatelským školstvím, kdo ví? Pomiňme jen pro tuto malou chvíli historii a historický vývoj, stěhování národů a také kolonialismus, a jistě také důsledky příchodu "bílého muže" kamkoliv, včetně Ameriky, Austrálie, Sibiře a pod. - diskuze by totiž nabrala konce, ale chcete mi snad říct, že USA - asi nejbohatší, taky nejmocnější a bezesporu i nejmultikulturnější země, nefunguje? Neříkám bez chyb, ale že ne-fun-gu-je? Nebo že není multikulturní? To jako vážně?!

Mají se tam lidé vskutku o tolik hůře než my, válčí se tam a vedou se tam občanské války, dochází tam k pogromům, hladomoru, kmenovým válkám; nebo jak to autor a jeho přizvukující poznali? Jak to, že k nám tedy neutíkají právě Američané a taky Kanaďané? Vždyť jsou to prokazatelně multikulturní a tedy podle autora i nefungující společnosti, asi tak, jako málo které jiné? A co Austrálie? Jak je tedy možné, že prchají lidé i z jinak téměř monokulturních zemí, jako jsou právě mnohé islámské země? Z toho je naprosto zřejmé, a nebo by minimálně mohlo být i těm největším ignorantům, že tedy problém nejspíš není v nějakém multikulturalismu, ale v něčem úplně jiném.

A kde je tedy onen problém? Mnohde je ten problém opravdu spíš v Islámu, resp. a přesněji, ve výkladu islámu,ale nejen v něm; a jistě taky v jejich ekonomickém zaostávání za světem, tedy opět jen u některých, nikoliv v multikulturalismu. A co třeba Afrika? Kde je ten problém? Jednoznačně v bídě, to především. Prostě, je to složitější a nic neplatí vždy a všude. Tak prosím neobviňujte multikulturní postoje, a ani společnost, to je naprostý nesmysl. Přiznejte si, že se většinově bojíte právě té bídy a tedy i pomoci těm bědným, protože máte obavy, že na to doplatíte, že nezbude dost pro vás - od práce, přes výhody sociálního systéme atd. Jo, a pokud jste si nevšimly, svět je multikulturní odjakživa, a my se tomu v globalizovaném, přelidněném a zmenšujícím se světě, budeme muset přizpůsobit, ať už chceme nebo ne. A to dříve nebo později; tak se laskavě také nevymlouvejte na budoucnost svých dětí! Alespoň tolik soudnosti mějte a uvědomte si také, že uzavřením se před problémem, jeho odkládáním a neřešením, jen přeposíláte problém právě jim, do té budoucnosti. A to pardon, to není příliš zodpovědné, když už má té zodpovědnosti každý plná ústa.

Nic a nikde nefunguje zcela bez problému, tím spíš žádná lidská společnost - a právě jen tam, kde přestanou být lidé lidmi, tím spíše ne; a taky si vzpomeňte, že jen v zemích, kde se potírali a stále potírají kulturní i jiné rozdíly, to s lidmi a jejich právy dopadá jako v bývalém východním bloku, jehož jsme byli součástí; tak jako třeba v Číně, jako v Severní Korei, tedy v doposud komunistických zemích, tam pravda "multikulturalismus" jistě nefunguje! A právě ony důsledky vidíme ještě i nyní ve všech bývalých, nyní "postkomunistických" zemích, tak jako nyní u nás! Konec konců, vše co se tu nyní "řeší", především ohledně imigrace, multikulturalismu, je toho také produktem a důsledkem. A není to nic pěkného na pohled, je to vskutku jen xenofobie a vypjatý nacionalismus, vedoucí vždy k jedinému! K nenávisti, nepochopení a k neochotě hledat dialog, rozumná a schůdná řešení. Namísto nich nabízí jednoduchá a násilná řešení - opravdu je to to, co chcete?

Vím, že autoři jako pan Nožička a jemu podobní nemohou nebo nejsou sto pochopit právě to, protože jako valná většina, jsou toho všeho zároveň oním produktem. Z toho je naprosto evidentní, že to co nefunguje, zde i jinde, není multikulturní společnost - ten problém, je totiž naprosto v něčem jiném. Je v lidech, v jejich sobeckém smýšlení, kdy řešením je postavit plot, zeď, a dělat, že problémy těch "druhých", se nás nijak netýkají. Kolikrát se musí v drobných obměnách opakovat historie, než lidé pochopí, že jak lhostejnost, tak i nadřazenost, ale především strach a nenávist, které se vždy nakonec zvrhnou v násilí, nevedou k ničemu dobrému?

Autor svůj článek uzavřel slovy Miloslava Stingla, kterým se zaštiťuje. No prosím, ta se však dají chápat různě, ostatně tak jako vše. Já jsem rozhovor s tím pánem nečetl a nemám ani tu příležitost, a nebudu to tedy nijak komentovat. I tak stále platí to, že nikdo nic, nikdy nemá míti za jedině správné, fungující, nefungující, a tedy ani za definitivní ...

***

- ká -

* zvýrazněné části textu, jsou aktivní odkazy - stačí na ně najet kurzorem a kliknout - klik ;o)))

Autor: Karel Ábelovský | čtvrtek 6.7.2017 15:35 | karma článku: 17.16 | přečteno: 969x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Woknoviny ... na síti to žije

... představte si, že se houpete v síti, představte si, že vás ta síť dokonce živí, že je signálním a varovným systémem, představte si, že je vaším celým světem - to by pro mnohé zde, neměl být zas takový problém, nebo ;o)

10.10.2017 v 9:41 | Karma článku: 12.37 | Přečteno: 206 | Diskuse

Karel Ábelovský

Fotoplkání ... tak třeba o botách

... jen letmo se dotknout čehosi nehmatatelného a zastavit tak tok marných a často i pro mne samotného, naprosto zbytečných myšlenek, neb mi nic nového nepřináší, a neplatí zde ani ono profláknuté rčení o opakování a něčí matce

3.10.2017 v 11:20 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 186 | Diskuse

Karel Ábelovský

Woknoviny ... aneb "být na vážkách"

... asi jako mnozí, i já miluji "slovní hříčky" - neboť ... jak pravil "klasik" ústy dr. Mráčka - ne, nebude to o vodnících, ani o jejich konci. Možná bych mohl napsat o podvodnících, ale těm u nás zatím konec nehrozí a tak raději

30.9.2017 v 14:12 | Karma článku: 11.97 | Přečteno: 188 | Diskuse

Karel Ábelovský

Král a šašek, nebo šašek a král

... možná jen králův šašek; jak chcete, neb je to celkem jedno - a přesně tak mi připadá F.R.Čech, který mluví o tom, že chce Zemana za krále, a že Zeman je absolutně zdráv! No, podobné prohlášení zakládá značnou pochybnost

24.9.2017 v 14:15 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 637 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Jaroslav Čejka

Volební ruleta za všechny prachy!

Zpravodajský server Novinky.cz přinesl dnes pod titulkem "Jde i o peníze. Roztáčí se volební ruleta o stamiliony." zajímavý článek, který se na hlavní straně dlouho neudržel. Nejspíš nečekaně nadzvedl čtenáře.

19.10.2017 v 14:24 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 |

Tomáš Gayer

Předvolební pohledy 12. - Přístup ke žlabu

Klíčová slova čtvrtečního předvolebního blogu: sobota, viděti, smutný, oči, dozvěděli se, který, žlab.

19.10.2017 v 14:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 29 | Diskuse

Přemysl Čech

Poštovní doručovatelka - ohrožený druh

Lidé, žijící o samotě, se na ně vždycky těšili. I když nenesly důchod, dopis od blízkých, nesly alespoň úsměv a pozdrav. A ten den zase lépe uběhl, člověk se měl na koho těšit a koho vyhlížet.

19.10.2017 v 12:32 | Karma článku: 8.32 | Přečteno: 354 | Diskuse

Marie Kolářová

Zrušte stravenky, bude víc svobody

Stravenky patří k nejoblíbenějším zaměstnaneckým bonusům, a i když občas přijde na přetřes laškování s jejich rušením, v okamžiku, kdy se láme chleba, politici zařadí zpátečku a stravenkový byznys běží dál.

19.10.2017 v 11:44 | Karma článku: 13.99 | Přečteno: 486 | Diskuse

Martin Prášek

Ostravsko musí zůstat chudé a volit levici! Aneb předvolební analýza privatizace OKD

O privatizaci OKD se většinou uvažuje jako o tunelu a zlodějině. Ten druhý a možná důležitější rozměr celé causy zůstává opomenut. A zrovna před volbama se hodí jej připomenout.Šlo o to Zachovat Ostravsko chudé a tudíž LEVICOVÉ...

19.10.2017 v 11:08 | Karma článku: 18.68 | Přečteno: 444 | Diskuse
Počet článků 742 Celková karma 12.43 Průměrná čtenost 1257

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“ ... neznámý autor 

_____________________________________________Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.