Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O vymývání mozků II - drbnám a tlučhubům navzdory

5. 09. 2017 13:42:06
... kolik lží a polopravd "vyfutrovaných" navíc vlastním, často pokřiveným a vykonstruovaným vnímáním skutečnosti, zde můžeme denně číst? A kolik lidí si uvědomuje ten obrovský rozdíl, mezi fakty a pouhými smyšlenkami autora?

***

Není to také trochu o vymývání mozků? Je vskutku až neskutečné, dle mého vnímání, samozřejmě, jak málo lidé uvažují o smyslu a také o logice řečeného, o skutečných, tedy doložitelných faktech a tedy o objektivní pravdě, konvenuje-li nějaký prezentovaný názor s tím, co si oni sami myslí, co si přejí slyšet a čemu bezmezně věří, a vše jen proto, že jim to právě tak vyhovuje.

A to vždy bez ohledu na to, co je skutečně pravda, co jsou fakta a co jen jejich vlastní smyšlenky, jak už jsem řekl; co je tedy nesmyslná, často spíše jen nenávistná a autorem vykonstruovaná bublina, pseudorealita, či jen pomluva a mylná domněnka. A ty domněnky, konstrukce a konspirace, mohu být a zcela jistě jsou různé; tak, jako jsou různí lidé, kteří nám je předkládají. To ovšem nic nemění na faktu, že jde mnohdy jen o pokřivené a vždy především účelové zkreslování faktů, a tedy i pravdy. Vidíme to právě zde, a to dnes a denně; vždy jde někdy více, jindy o něco méně vylhané, a častěji než je zdravé, spíše jen pomlouvačné a nactiutrhačné články, dehonestující nejen skutečné viníky, ale především lidi s jiným názorem či postojem. A často velmi úspěšné lidi, aby bylo jasno. O diskuzích ani nemluvě. Tam se pravda zjevuje ve své nejčistší podobě.

Logicky člověka napadá, že motivací je nepřejícnost a závist. A promiňte mi, ale tím spíš, že právě tito jedinci mají neustále plná ústa vymývání mozků a škodlivé politické korektnosti (což je jinak nesporný fakt, neříkali-li by to právě oni) a tak si zde zhusta kdejaký frustrovaný jedinec, chladí žáhu na těch, kteří alespoň něco ve svém životě dokázali. Mnohdy na rozdíl právě od těch jinak asi neúspěšných pomlouvačů. A karmovat, nebo jinak vyzdvihovat taková vyjádření, bez diskuze znamená jen jediné, stavět se těmto lidem naroveň. Řekněte mi tedy jediný rozumný a validní důvod, proč si prosím brát u takových autorů a diskutérů servítky? To by mne vskutku zajímalo. Přesto je právě to většinově, a nejen zde na iDnes, celkem vždy evidentní, domnívám se. Zaslouží si právě tito lidé slušný a korektní přístup? Myslím si, že ne. Na hrubý pytel, patří hrubá záplata.

A dá se to vždy a u každého odhalit a poznat. Ne, já zde nebudu zabíhat do detailů, nebo jmenovat, a podobně; to není totiž to podstatné, navíc by to bylo stejně marné a nejspíš by to bylo právě proto vhozeno do stoupy. No, tak tomu zde jest, bohužel. Jenže jak se bránit šíření takových lží, pomluv, překrucování? Jak se bránit takovému vymývání mozků? Nebo to není důležité? Já naopak myslím, že je, a to velmi. Protože když se to neděje, nejen že všem těm lhářům a pomlouvačům narůstá hřebínek, ale má to zcela evidentně negativní vliv i na celkovou atmosféru zde, i v celé společnosti.

A o tom, že je u nás atmosféra snad nejhorší od dob po tzv. Sametové revoluci, snad nemusím nikoho moc přesvědčovat. Jistě, někdo si asi řekne, že každý má právo na názor. Bezesporu, na názor má právo každý, dokonce i ten největší hlupák či lhář. To ještě neznamená, že nemá zaznít i jasný oponentní názor, natož pojmenování toho, co tito lidé dělají a jaké to má bohužel také následky. A rozdělená společnost, plná závisti, zášti a nenávisti, je jasným dokladem toho, kam to vede a kam taková společnost spěje. A bude-li někdo tvrdit, že tomu tak není, pak je skutečně hlupák.

Také to samozřejmě ovšem neznamená, že takový názor je možné bez omezení také dál šířit. Od toho jsou nejen zdejší interní pravidla, a to jak pro diskutéry, tak tedy i pro autory, ale především jsou na to platné zákony. A všechny ty zákony tu mnohdy byly daleko dříve, než například současná nenávistná atmosféra. Nebo než současná imigrační krize. Tedy to také znamená, že jsou a byly tyto věci, tedy šíření nenávisti na základě odlišnosti, rasové, náboženské i třídní, stejně jako šíření poplašných zpráv, vždy bylo a stále je trestné, z nějakých odůvodnitelných a pochopitelných důvodů, nejspíš kvůli své potencionální nebezpečnosti pro celou společnost. A když tedy dnes někdo tvrdí, že je právě nyní omezována svoboda slova, zcela nepokrytě lže. Kdyby tomu tak bylo, valná většina článků, by zde nemohla být vyvěšena, a možná by spíš vůbec neexistovala možnost blogovat. A snahy omezovat svobodné vyjádření názorů, jsou viditelné spíše v Rusku, Číně a podobně; tedy v zemích, které ti co zde vykřikují o omezování svobody, mnohdy pokládají za náš vzor, za demokratičtější, od kterých se máme dokonce učit. No, co k tomu říct? Vymyté mozky?

Je-li však tato společnost ve stavu, v jakém je právě nyní u nás, a to vše bezpochyby po té, co ji rozeštvali politici, jakým je například i prezident téhle země, tedy Miloš Zeman, nebo jiní, jako Tomio Okamura, ale popravdě i Babiš, Zaorálek, Sobotka a mnozí další, neznamená to, že tyto zákony přestali platit, ač by si to mnozí jistě přáli. Vůbec, toto účelové přehlížení porušování zákonů, ve všech možných sférách společenského života, a to nejen v souvislosti s imigrační krizí, je to nejhorší, co se v současnosti děje a k čemu jsou lidé ochotni přihlížet a přistoupit. Takovým máme věřit? Platí jen to, co se nám právě hodí? To je ta cesta do pekel, které tu má kde kdo plná ústa. To je pošlapávání hodnot, na kterých stojí demokratická společnost.

***

- ká -

Autor: Karel Ábelovský | úterý 5.9.2017 13:42 | karma článku: 16.06 | přečteno: 722x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Opravdu divné století

... nevím co moudrého napsat, nic moudrého mne totiž nenapadá - jsem jen plný pochopení, lásky a tolerance, chcete-li empatie ... a jen velký smutek zůstává v mých očích. Smutek nad naší společností, aby bylo jasno.

21.11.2017 v 15:20 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 180 | Diskuse

Karel Ábelovský

Makám, makáš, makáme - už jste taky začali konečně "makať"?

Tedy nemyslím děvčatům pod sukně ... myslím spíš "jako" pro lidi! Protože v tom druhém případě, byste zvláště dnes, velmi tvrdě narazili - na rozdíl od toho, budete-li chtít makat na zneužívání dotací. Nebo ne?

21.11.2017 v 12:58 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 572 | Diskuse

Karel Ábelovský

Kdybych byl detektivem, jako rozumějte - poudačka o nastěnce (i s varováním)

... je to vážně hrozně, ale hrozně sprostý, a vlastně je to celý v podstatě spíš naprosto zcestnej blábol; hloupej a trochu bláznivej, jako moje iDnešní noční můra - ze který jsem se probudil propocenej na kosť, teda asi, skoro

20.11.2017 v 13:41 | Karma článku: 12.54 | Přečteno: 327 | Diskuse

Karel Ábelovský

Z různých názorových proudů, zaznívá stejný názor

... a dovolím si zde poukázat, jak se zdejší z mnoha autorů pletou, a nejen oni - ale všichni, kteří mají neustále plná ústa "pražské kavárny", která vede kampaň proti Zemanovi, Babišovi atd. - z přiložených videoklipů, pochopíte

19.11.2017 v 13:36 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 931 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Cože? Proč si AK myslí, že politici (zejména ministři) nemají přemrštěné platy?

Měla jsem možnost nějaký čas intenzivně strávit s životem politiků. Samozřejmě i ti se mohou flákat (jako v každém povolání), ale ti, se kterými jsem v kontaktu se to skutečně netýká. Jaký mají život? Proč takové platy?

22.11.2017 v 7:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 249 |

Pavel Chalupský

Hoďte mě vlkům...

...a já se vrátím jako vůdce smečky. I my lidé, homo sapiens, si podle dané situace bereme vzor ze zvířecí říše. Přebíráme od nich určité vzorce chování které jsou typické pro různé životní situace.

22.11.2017 v 6:26 | Karma článku: 7.68 | Přečteno: 165 | Diskuse

Přemysl Čech

Byl, je a bude milován - Michael Hutchence (+ 22.11.1997)

Ano, dnes je tomu jíž 20 let, co nás opustil a navždy odešel do muzikantského nebe, jak by možná mnozí napsali do nekrologu, frontman a dvorní textař skupiny INXS Michael Hutchence. Odešel milován ve věku pouhých 37 let.

22.11.2017 v 6:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 82 | Diskuse

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 526 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 490 | Diskuse
Počet článků 769 Celková karma 14.94 Průměrná čtenost 1237

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“

_____________________________________________

... něco více snad zjistíte zde:  http://mujweb.cz/k-abel/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.