Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O vymývání mozků

4. 09. 2017 16:10:47
... tu píší mnozí; krátké zamyšlení nad tím, co je vymývání mozků a o tom, zda-li ti, co tak vehementně brojí právě proti tomu, nejsou sami obětí vymývání mozků, neb někdy to u nás tak vskutku vypadá.

***

Víte, není-li nekritická adorace kohokoliv, právě důsledkem vymývání mozků, pak už nevím, co by jím mohlo být. A oběti si to zřejmě vůbec neuvědomují, což je ovšem v mých očích nijak neomlouvá. Stali se obětí stokrát opakovaných lží, které se stávají pravdou, jak už věděl a tvrdil V.I.Lenin a mnozí další, kteří vždy rádi a ochotně, někdy naprosto nestydatě a hanebně, právě této skutečnosti využívají; podobně jako náš prezident, podobně jako jeho "mluvčáček" a také celá ta jeho sebranka na hradě. Mnoho dalších politiků nevyjímaje. To je také vymývání mozků. Důkazů je dostatek, jen je chtít vidět a také uplatnit.

A je tedy celkem zvláštní, dalo by se s nadsázkou a jistou dávkou eufemismu říci, že právě ti, kteří vykazují všechny příznaky tohoto "postižení", jsou asi nejhalasnějšími kritiky vymývání mozků. Jak je to tedy možné? No, přiznejme si pravdivě, že celkem jednoduše. Uvěříme vždy tomu, co si přejeme slyšet, což máme asi všichni společné. Lahodí našim uším, slyšíme-li to, co si myslíme (nejen o sobě), a tedy třeba i to, že za vše zlé, může někdo jiný. Tedy také to, že ne "my", ale "oni" jsou ti, co za vše zlé mohou. A právě takový přístup, takové chápání reality, může posloužit také jako doklad toho, kdo je vskutku kým. Podle toho, čím kdo zachází a mnohdy snad i schází. Celkem jedno oč kráčí. A není vskutku těžké vyhovět tomu, co lidé chtějí slyšet, jak jistě vědí i zde mnozí; tedy samozřejmě tehdy, pokud jste bezcharakterní, nebo všehoschopní a pokud hledíte jen na své vlastní zájmy.

A to je kamenem úrazu nejen politiky, to je důvodem populismu, demagogie a všeho, co se nám na politice nelíbí. Tedy od lhaní, přes zneužívání postavení a pravomocí, obohacování se, až po totalitní praktiky. Jenže, znamená to také, že jsme bez viny, když naletíme na plané sliby, nebo na populismus? Nikoliv, je to naše vina, stejně tak, jako vina těch politiků. A pokud se opakovaně, navíc ve velmi krátké době, nejsme vůbec schopni se poučit, tedy pokud opakovaně volíme zprofanované zloděje a lháře, tedy bezcharakterní lidi, kterým šlo vždy, a to i v minulosti jen o koryta, nebo o moc, a tak i možnost si nakrást, nahrabat, získat postavení, nějaký profit a uspokojit tím své mnohdy spíše psychopatické choutky, jsme stejnými viníky jako ti, kterým jsme toto umožnili.

A po pravdě mi není vůbec líto lidí, kteří si toto sami způsobují, tím, že jsou stejní jako ti politici, na které se pak vždy snaží shodit svou vinu, i když je volí a když třeba po volbách na chvíli prohlédnou. Psal jsem zde o tom nejednou, a je mi jasné, že to lidé nechtějí slyšet, a nechtějí právě tuto skutečnost a fakt přijmout. Samozřejmě, lze to celkem snadno pochopit, protože každý z nás dobře víme, co to skutečně znamená. Vypadá to na začarovaný kruh, ze kterého není úniku; jenomže to dokazuje i to, že není jiné cesty, než vystoupit z kruhu, a tedy začít sám u sebe. Třeba tím, že přestaneme obviňovat všechny okolo, včetně politiků a začneme sami vždy a v každé situaci jednat tak, jak bychom chtěli aby jednali ti politici.

Tedy vždy poctivě, hrdě a bez lhaní, s respektem a úctou k ostatním, ku prospěchu všech lidí, nejen svému vlastnímu. Každý ať si sám položí a zodpoví otázku, jaká je skutečnost, a jak se právě on zachoval, když o něco šlo. Jak v minulosti, tak v současnosti. Možná pak lépe pochopí, nejen koho má volit, a kdo mu jen věší bulíky na nos, slibuje nereálné a nesplnitelné; možná pak konečně nevyhraje opět lež nad pravdou, jak je to u nás opět běžné. A čehož dokladem je i naše současná nejvyšší politická reprezentace, včetně obsazení hradu. Vskutku tristní podívaná, pro myslící jedince s rovnou páteří, tím jsem si jist!

***

Autor: Karel Ábelovský | pondělí 4.9.2017 16:10 | karma článku: 15.05 | přečteno: 742x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Opravdu divné století

... nevím co moudrého napsat, nic moudrého mne totiž nenapadá - jsem jen plný pochopení, lásky a tolerance, chcete-li empatie ... a jen velký smutek zůstává v mých očích. Smutek nad naší společností, aby bylo jasno.

21.11.2017 v 15:20 | Karma článku: 7.31 | Přečteno: 180 | Diskuse

Karel Ábelovský

Makám, makáš, makáme - už jste taky začali konečně "makať"?

Tedy nemyslím děvčatům pod sukně ... myslím spíš "jako" pro lidi! Protože v tom druhém případě, byste zvláště dnes, velmi tvrdě narazili - na rozdíl od toho, budete-li chtít makat na zneužívání dotací. Nebo ne?

21.11.2017 v 12:58 | Karma článku: 14.90 | Přečteno: 572 | Diskuse

Karel Ábelovský

Kdybych byl detektivem, jako rozumějte - poudačka o nastěnce (i s varováním)

... je to vážně hrozně, ale hrozně sprostý, a vlastně je to celý v podstatě spíš naprosto zcestnej blábol; hloupej a trochu bláznivej, jako moje iDnešní noční můra - ze který jsem se probudil propocenej na kosť, teda asi, skoro

20.11.2017 v 13:41 | Karma článku: 12.54 | Přečteno: 327 | Diskuse

Karel Ábelovský

Z různých názorových proudů, zaznívá stejný názor

... a dovolím si zde poukázat, jak se zdejší z mnoha autorů pletou, a nejen oni - ale všichni, kteří mají neustále plná ústa "pražské kavárny", která vede kampaň proti Zemanovi, Babišovi atd. - z přiložených videoklipů, pochopíte

19.11.2017 v 13:36 | Karma článku: 17.83 | Přečteno: 931 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Alena Kulhavá

Cože? Proč si AK myslí, že politici (zejména ministři) nemají přemrštěné platy?

Měla jsem možnost nějaký čas intenzivně strávit s životem politiků. Samozřejmě i ti se mohou flákat (jako v každém povolání), ale ti, se kterými jsem v kontaktu se to skutečně netýká. Jaký mají život? Proč takové platy?

22.11.2017 v 7:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 249 |

Pavel Chalupský

Hoďte mě vlkům...

...a já se vrátím jako vůdce smečky. I my lidé, homo sapiens, si podle dané situace bereme vzor ze zvířecí říše. Přebíráme od nich určité vzorce chování které jsou typické pro různé životní situace.

22.11.2017 v 6:26 | Karma článku: 8.29 | Přečteno: 165 | Diskuse

Přemysl Čech

Byl, je a bude milován - Michael Hutchence (+ 22.11.1997)

Ano, dnes je tomu jíž 20 let, co nás opustil a navždy odešel do muzikantského nebe, jak by možná mnozí napsali do nekrologu, frontman a dvorní textař skupiny INXS Michael Hutchence. Odešel milován ve věku pouhých 37 let.

22.11.2017 v 6:00 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 82 | Diskuse

Jaroslav Herda

Dementi!

Mohou splnit naše očekávání? Mohou nás pozitivně překvapit? Obávám se, že ne. Zdá se, že slova byla napsána po zralé úvaze a řádně a pečlivě doložena.

21.11.2017 v 18:29 | Karma článku: 9.70 | Přečteno: 526 | Diskuse

Pavel Vávra

Sex je motor, sex je zbraň.

Posouváním a znejasňováním hranic "přípustného" ničíme možnosti pro seznamování, ale také ničíme motor lidské civilizace a lidství tím, že "přiléváme do benzínu vodu". A dříve nebo později se ten motor zadře.

21.11.2017 v 18:05 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 490 | Diskuse
Počet článků 769 Celková karma 14.94 Průměrná čtenost 1237

_____________________________________________

„Jestli se cítíš dobře, uklidni se, ono tě to určitě brzy přejde.“

_____________________________________________

... něco více snad zjistíte zde:  http://mujweb.cz/k-abel/Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.