Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když už tedy všechno kvete

13. 03. 2018 13:57:01
... a nejen nádherně kvetoucí ovocné stromy, mandloně a podobně; a ne, nemyslím ani lidskou hloupost, která kvete napříč ročními údobími, ale i epochami a celou lidskou historií. Jsou totiž i jiná, vskutku velmi nevšední kvítka.

***

Dokládat to ovšem nehodlám, tedy tu kvetoucí lidskou hloupost, což je jev nepřetržitý, a ani zima na tom nic nemění; a nejen snad ani jen proto, že by to bylo naprosto zbytečné, neb pro ty co si uchovali a tedy mají špetku vlastního rozumu, by to bylo jednak zbytečné a podruhé, dokladů o tom, je bohužel všude kolem nás, i v životech každého z nás a tedy nejen "zde", více než jen dost! Sorry jako, ale tak to bohužel je! Ovšem platí zde také ono okřídlené rčení, že "komu není shůry dáno, v apatyce prostě nekoupí"; a tak tedy nechme na hlavě a věnujme se raději těm "křídlům", resp. hmyzu - přesněji těm, jež ho svou krásou, tvary a barvami k sobě lákají. Neb konec konců o tom je i náš život, odtuším. Tedy minimálně ten můj, abych nemluvil i za jiné. Pokud vám snad podobný úvod přijde nepatřičný, rozumím tomu, ale nějak jsem si nemohl pomoci.

***

Pojďme se tedy raději podívat na květy třeba orchideí, kterých nyní kvete spousta; pravda, byť jen těch "obyčejnějších", tedy těch evropských (a doufám jen, že je nějaký "nudící se hňup", nebude třeba chtít nazvat "euroorchidejemi", jako tomu bylo třeba svého času u želv) a tedy těch méně "exotických", které si většina z nás asi představí, když zaslechne slovo "orchidej". Přesto však krásných a výjimečných, dovolím si tvrdit. A nejen v zastoupení různých vstavačů, tedy poměrně a všeobecně známějších, ale zde hlavně tořičů, napodobujících hmyz, který tak lákají k opylení. A mnohé nesou i příznačné názvy, podle toho kterého druhu hmyzu.

Orchidej, tedy respektive vstavač se zde musí taky objevit, minimálně tedy pro srovnání - ostatně, věděli jste, že název celé čeledi těchto rostlin, tedy orchideje, pochází z řeckého slova orchis, které v překladu znamená varle? A právě podle tohoto tvaru podzemních hlíz vstavačů - nese celá čeleď své jméno, tedy Orchidaceae - přiznám, že jsem si musel vypomoci "wikipedií", kde si lze podobné věci ověřit, to minimálně. Tedy různé orchideje kvetou různě, a mají jak velké samostatné květy, tak kvetou v květenství drobnějších květů, tedy klasech, latách či hroznovitých uskupeních.

***

... a tady už máme zástupce těch, které jsou právě v plné kráse; a hned na stráni za domem, jich roste a kvete několik druhů, jak sami uvidíte ... a "kochejte se", chcete-li - Ophrys fusca subspécie iricolor odtuším, mající se vyskytovat na jihu Řecka

Orchidej - tedy respektive zástupce čeledi Orchidaceae - tedy právě tento Ophrys - tedy tořič, česky též hmyzovník, napodobující často samičky hmyzu a lákající tak samce k opylení, nese druhové názvy jako hmyzonosný, nebo konkrétního hmyzu, jako třeba u nás chráněný a vzácný tořič včelonosný, taky tořič čmelákovitý a podobně; dokonce pavoukonosný - tedy tořiče, coby zástupci orchideí se zde vyskytují celkem hojně, a na malém paloučku se vyskytují pohromadě třeba i 3 - 4 druhy těchto zástupců orchidejí, nebývalé ... a přesné určení všech, si ovšem vyžádá ještě trochu studia. Pokud vás napadá, že takové starosti byste chtěli mít, pak věřte, že nechtěli, věřte mi. Zdání totiž někdy klame.

Ophrys, ten název je znám už od prvního století, kdy jistý válečník a filosof, Plinius starší, což by se mohlo zdát zvláště pak dnes minimálně podivné, takto nazval jako první právě tyto rostlinky. Zarážející, u válečníka. Ovšem kdo ví, ten ví. A nejen to, proč tomu tak je, resp. tedy tehdy bylo. O tom by ale měli napsat spíš jiní, já jen tuším ... pojďme však už tedy k té nádheře, raději. Neskutečná kvítka, opravdu ... krása, co víc lze dodat.

... Ophrys bertolloni – tořič Bertolonův resp. hmyzovník Bertoloniho

***

... Ophrys lutea resp. původně Ophrys insectifera var. lutea

... Ophrys species - doposud neurčeno ;o)

***

... a tak ještě pár detailů

***

***

No, co říkáte, že je to krása, když to všechno kvete ... nebo snad ne? ;o)))

*****

- ká -

Autor: Karel Ábelovský | úterý 13.3.2018 13:57 | karma článku: 13.42 | přečteno: 272x


Další články blogera

Karel Ábelovský

Wokno do jinam - (ne)úplné zatmění Měsíce

... už dlouho chci napsat nějaký apolitický blog; taky i proto, že dnes nejspíš nemá valný význam psát o tom, co se u nás děje, zdá se to totiž prozatím nezvratné a my lidé - tedy bohužel - nejspíš nepoučitelní.

12.8.2018 v 19:30 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 184 | Diskuse

Karel Ábelovský

"Česko" země na prodej - aneb i o tom, kterak opakování nebývá matkou moudrosti

... opakování se jeví jako pouhá nezbytnost tam, kde lidé "ztratili" paměť. Ani opakování, ale nepomáhá tam, kde lidé prodali svou hrdost, rozum i čest, tu za "poplatek u lékaře", tu za koblihu apod; tedy vlastně za 30 stříbrných.

21.7.2018 v 15:16 | Karma článku: 19.76 | Přečteno: 689 | Diskuse

Karel Ábelovský

Nová vláda? A s důvěrou? No nazdar, "česko" - Quo vadis?

Není to zde poprvé, kdy naprosto vážně přemýšlím o tom, zda v "česku" už přišla ona tzv. "většina" lidí o rozum, a nahradila ho oním "zdravým, selským, asi ve vlastní šťávě udušeným" a poté nejspíš "na třicet let zakonzervovaným".

20.7.2018 v 12:52 | Karma článku: 21.44 | Přečteno: 716 | Diskuse

Karel Ábelovský

Pravda se upálit nedá, jak už dnes někteří (evidentně ne všichni) vědí

... a je celkem jedno, jde-li o pravdu náboženskou nebo týkající se kdysi církve, či politickou dnes. A pravda je, že upálit nositele takové pravdy, či pálit knihy a symboly pravdy, se snaží jen zbabělci, kteří se pravdy bojí!

6.7.2018 v 15:20 | Karma článku: 19.42 | Přečteno: 540 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Martina Pazourová

Máme rádi zvířata, protože jsou chlupatá :-D

Jako fotit něco živého chlupatého, je fakt o hubu, pardon o ústa. Jednak zvířata nejsou lidi, že. S těma se prostě nedomluvíte. :-D Můžete hvízdat ,pískat, mlaskat a stejně je Vám to prd platný, třeba taková hluchá zebra :-D

13.8.2018 v 15:29 | Karma článku: 9.62 | Přečteno: 309 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam - (ne)úplné zatmění Měsíce

... už dlouho chci napsat nějaký apolitický blog; taky i proto, že dnes nejspíš nemá valný význam psát o tom, co se u nás děje, zdá se to totiž prozatím nezvratné a my lidé - tedy bohužel - nejspíš nepoučitelní.

12.8.2018 v 19:30 | Karma článku: 10.10 | Přečteno: 184 | Diskuse

Jiřina Votavová

Trochu osvěžení pro dnešní den

A je to tu zase! Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným! Teploty neklesají, příroda a řeky vysychají, déšť nepřichází. Co dělat? Pár mých tipů ve fotografiích snad trochu ochladí nebo alespoň potěší.

12.8.2018 v 19:24 | Karma článku: 15.14 | Přečteno: 292 | Diskuse

Klára Tůmová

Všechno je jednou poprvé

Kvítí šumavské zlaté. Další obyčejné fotky obyčejných věcí od nezajímavé osoby a aby to nebylo tak jednoduché, jedno to poprvé. (Zlatou stezkou do Německa - střípky kytičkové.)

12.8.2018 v 15:23 | Karma článku: 13.10 | Přečteno: 323 | Diskuse

Zdeněk Hosman

Jsme hbité vodobruslařky...

...a jsme k pohybu náležitě vybavené; máme drobná štíhlá těla a dlouhé nohy. Ke skluzu využíváme povrchové napětí vody. Plavavý fotoblog...

12.8.2018 v 15:13 | Karma článku: 15.26 | Přečteno: 255 | Diskuse
Počet článků 851 Celková karma 17.72 Průměrná čtenost 1203

... "marnost nad marnost, všechno je marnost" řekl někdo moudrý, tuším - jediné, co k tomu lze snad dodat dnes, je "tak hlavně se z toho nepo ... sesouvat" ;o)))

Najdete na iDNES.cz