Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Když už tedy všechno kvete

13. 03. 2018 13:57:01
... a nejen nádherně kvetoucí ovocné stromy, mandloně a podobně; a ne, nemyslím ani lidskou hloupost, která kvete napříč ročními údobími, ale i epochami a celou lidskou historií. Jsou totiž i jiná, vskutku velmi nevšední kvítka.

***

Dokládat to ovšem nehodlám, tedy tu kvetoucí lidskou hloupost, což je jev nepřetržitý, a ani zima na tom nic nemění; a nejen snad ani jen proto, že by to bylo naprosto zbytečné, neb pro ty co si uchovali a tedy mají špetku vlastního rozumu, by to bylo jednak zbytečné a podruhé, dokladů o tom, je bohužel všude kolem nás, i v životech každého z nás a tedy nejen "zde", více než jen dost! Sorry jako, ale tak to bohužel je! Ovšem platí zde také ono okřídlené rčení, že "komu není shůry dáno, v apatyce prostě nekoupí"; a tak tedy nechme na hlavě a věnujme se raději těm "křídlům", resp. hmyzu - přesněji těm, jež ho svou krásou, tvary a barvami k sobě lákají. Neb konec konců o tom je i náš život, odtuším. Tedy minimálně ten můj, abych nemluvil i za jiné. Pokud vám snad podobný úvod přijde nepatřičný, rozumím tomu, ale nějak jsem si nemohl pomoci.

***

Pojďme se tedy raději podívat na květy třeba orchideí, kterých nyní kvete spousta; pravda, byť jen těch "obyčejnějších", tedy těch evropských (a doufám jen, že je nějaký "nudící se hňup", nebude třeba chtít nazvat "euroorchidejemi", jako tomu bylo třeba svého času u želv) a tedy těch méně "exotických", které si většina z nás asi představí, když zaslechne slovo "orchidej". Přesto však krásných a výjimečných, dovolím si tvrdit. A nejen v zastoupení různých vstavačů, tedy poměrně a všeobecně známějších, ale zde hlavně tořičů, napodobujících hmyz, který tak lákají k opylení. A mnohé nesou i příznačné názvy, podle toho kterého druhu hmyzu.

Orchidej, tedy respektive vstavač se zde musí taky objevit, minimálně tedy pro srovnání - ostatně, věděli jste, že název celé čeledi těchto rostlin, tedy orchideje, pochází z řeckého slova orchis, které v překladu znamená varle? A právě podle tohoto tvaru podzemních hlíz vstavačů - nese celá čeleď své jméno, tedy Orchidaceae - přiznám, že jsem si musel vypomoci "wikipedií", kde si lze podobné věci ověřit, to minimálně. Tedy různé orchideje kvetou různě, a mají jak velké samostatné květy, tak kvetou v květenství drobnějších květů, tedy klasech, latách či hroznovitých uskupeních.

***

... a tady už máme zástupce těch, které jsou právě v plné kráse; a hned na stráni za domem, jich roste a kvete několik druhů, jak sami uvidíte ... a "kochejte se", chcete-li - Ophrys fusca subspécie iricolor odtuším, mající se vyskytovat na jihu Řecka

Orchidej - tedy respektive zástupce čeledi Orchidaceae - tedy právě tento Ophrys - tedy tořič, česky též hmyzovník, napodobující často samičky hmyzu a lákající tak samce k opylení, nese druhové názvy jako hmyzonosný, nebo konkrétního hmyzu, jako třeba u nás chráněný a vzácný tořič včelonosný, taky tořič čmelákovitý a podobně; dokonce pavoukonosný - tedy tořiče, coby zástupci orchideí se zde vyskytují celkem hojně, a na malém paloučku se vyskytují pohromadě třeba i 3 - 4 druhy těchto zástupců orchidejí, nebývalé ... a přesné určení všech, si ovšem vyžádá ještě trochu studia. Pokud vás napadá, že takové starosti byste chtěli mít, pak věřte, že nechtěli, věřte mi. Zdání totiž někdy klame.

Ophrys, ten název je znám už od prvního století, kdy jistý válečník a filosof, Plinius starší, což by se mohlo zdát zvláště pak dnes minimálně podivné, takto nazval jako první právě tyto rostlinky. Zarážející, u válečníka. Ovšem kdo ví, ten ví. A nejen to, proč tomu tak je, resp. tedy tehdy bylo. O tom by ale měli napsat spíš jiní, já jen tuším ... pojďme však už tedy k té nádheře, raději. Neskutečná kvítka, opravdu ... krása, co víc lze dodat.

... Ophrys bertolloni – tořič Bertolonův resp. hmyzovník Bertoloniho

***

... Ophrys lutea resp. původně Ophrys insectifera var. lutea

... Ophrys species - doposud neurčeno ;o)

***

... a tak ještě pár detailů

***

***

No, co říkáte, že je to krása, když to všechno kvete ... nebo snad ne? ;o)))

*****

- ká -

Autor: Karel Ábelovský | úterý 13.3.2018 13:57 | karma článku: 13.36 | přečteno: 236x


Další články blogera

Karel Ábelovský

Hedvábná stezka, superman a hausnumera pana prezidenta

Kdo by nechtěl mít za prezidenta člověka, který alespoň tuší co říká, když už netuší, jaké to může mít důsledky? Naštěstí, vy Češi, takového prezidenta máte - na rozdíl od jiných evropských zemích ... upraveno pro potřeby voličůch

22.3.2018 v 15:03 | Karma článku: 30.06 | Přečteno: 819 | Diskuse

Karel Ábelovský

Mezi Zemanovými voliči, se rozšířil strašný, ba co dím, ukrutný nešvar

Pokud jste voliči Jiřího Drahoše, možná jste si povšimli jednoho strašného, ukrutného nešvaru, který se v poslední době šíří mezi voliči poraženého prezidentského kandidáta. A to doslovná nenávist k voličům vítězného kandidáta.

20.3.2018 v 13:24 | Karma článku: 30.60 | Přečteno: 2923 | Diskuse

Karel Ábelovský

Vyjdou lidé u nás do ulic, až se i zde budou střílet novináři?

Tak, jak o tom "vtipkuje" prezident Zeman, nebo to budou hájit a bagatelizovat, třeba právě zde, jak je to tu už zcela běžné a "normální", jak tvrdí ti, co obhajují právě každý jeho krok a vše jím řečené, jakkoliv sprosté a ubohé?

18.3.2018 v 11:54 | Karma článku: 27.51 | Přečteno: 1070 | Diskuse

Karel Ábelovský

Cumulus - aneb "aktuální a angažovaný" fotoplk

... známe cumulus humilis, mediocris, congestus; taky známe cumulus fractus nebo altocumulus, mnohdy nám vzniká cumulonimbus, známe stratocumulus. A jindy třeba v souvislostech mluvíme o turbulencích. A možná že nejen v letectví.

15.3.2018 v 13:41 | Karma článku: 12.05 | Přečteno: 201 | Diskuse

Další články z rubriky Fotoblogy

Klára Tůmová

Zima v Zoo

To si tak jako vyrazíte na výlet za exotickými zvířátky a první, co vidíte, je led. Bude někdo venku, nebo i lachtanům a tučňákům ta voda zamrzla?

24.3.2018 v 18:14 | Karma článku: 7.53 | Přečteno: 93 | Diskuse

Soňa Pražáková

Hopsa hejsa do Brandejsa

Hopsa hejsa,hopsa hejsa,pojedeme do Brandejsa. Hopsasá, hopsasá, Jeníček se natřásá. Přes potoky, přes hory,přes kameny, přes doly. Říkanka připomínající dětství a tip na výlet.

23.3.2018 v 21:45 | Karma článku: 17.54 | Přečteno: 318 | Diskuse

Ladislav Vinš

Jaro

Snad se dočkáme, ale díky z touhy v duši se dostali na svět obrázky vzpomínek na dobu minulou kdy pohled na krajinu podpořil touhu žít

22.3.2018 v 12:39 | Karma článku: 17.46 | Přečteno: 233 | Diskuse

Klára Tůmová

Nebezpečný špacír

Lovením jedné velké věci snadno uniknou ty malé, to je známá věc. A tak je potřeba být stále ve střehu. I kvůli všudypřítomným nástrahám. (Známá místa 100x jinak pojedenatřicáté.)

20.3.2018 v 18:06 | Karma článku: 12.02 | Přečteno: 259 | Diskuse

Jarmila Horáková

Předjarní zemitost - fOtOblog

Předjaří je syrové a pravdivé, prokoukne nás hluboko dovnitř. Šedivo, blátivo, deštivo, chvíli slunečno, často chladno. Mám ráda i tento čas, soustředím se na sílu proudící od kořenů nahoru. Život je krásný každým okamžikem.

20.3.2018 v 12:17 | Karma článku: 12.21 | Přečteno: 180 | Diskuse
Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.