A kdo pokárá arcibiskupa Dominika Duku, snad sám papež?

12. 01. 2019 11:49:05
Jeho nejvyšší nadřízený, tedy předpokládám, že jím je, tedy papež František? Protože z naprosto stejného důvodu, kvůli kterému kárá arcibiskup Duka, monsignore Halíka, by ve stejné logice, tak mohl bezesporu učinit. To se nestane.

***

Popravdě by mi to mohlo být úplně jedno, církev jde zcela mimo mně a můj svět. Víra v Boha, je dle mého soudu čistě osobní, intimní a věru neoficiální věcí, do které nemá kdo co mluvit. Potřebuje-li někdo fangle a cingrlátka, průvody a procesí, modly a ikony, je to jen jeho věc a nikomu to nezazlívám, jen to vidím a vnímám jinak. Pro mne je "Božím chrámem" člověk. Z mého pohledu má totiž církev tendence a sklony spíše k modlářství, než jen k čisté víře v Ježíše Krista, jako vyslance Božího na zemi, chcete-li; čím tedy prostší a neokázalé je vyznání víry, tím je pro mne pochopitelnější a věrohodnější, ale nechci a nebudu rozebírat, jak vnímám víru já. K tomu článek opravdu nesměřuje. I tak jsem řekl víc, než jsem chtěl.

Kdy napomenutí padlo?

Mezi teologem Halíkem a arcibiskupem Dukou panuje i rozpor v tom, z kterého dne napomenutí pochází. Zatímco arcibiskupství zmiňuje datum 12. listopadu, Halík zmiňuje 15. listopadu, kdy se konal takzvaný kněžský den k genderu a Istanbulské úmluvě. „Kardinál Duka sám před celým plénem na konci kněžského dne prohlásil, že jde ten dokument odpoledne podepsat - je tedy zřejmé, že ten text (resp. jeho vydání) bylo antidatováno,“ uvedl Halík pro Lidovky.cz k výtce, na niž upozornilo aktualne.cz.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/duka-vs-halik-arcibiskup-duchovniho-kara-pratele-z-disentu-ho-nepoznavaji-kontruje-halik.A190110_101709_ln_domov_jho#utm_source=lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=kolotoc

Ptám se jen, kdo napomene a usměrní arcibiskupa Duku, který je v naprostém rozporu nejen se svým nejvyšším představitelem, tedy představitelem římskokatolické církve, ale dle mého soudu i s tím, co kázal sám Ježíš Kristus; tedy i s postojem jeho církve, které je členem a arcibiskupem? A jak něco podobného probíhá, když k něčemu podobnému dojde? Arcibiskup Dominik Duka souzní spíš se světskou mocí, tedy s prezidentem Zemanem, který je spíše ostudou a odporným příkladem toho, co je i v naprostém protikladu s tím, co hlásal Ježíš Kristus. Co a komu chce arcibiskup Dominik Duka sdělit, a za jakým účelem? Věřícím, nebo celé společnosti? A komu a čemu tím poslouží? Církvi, snad? Už jen za tento postoj, by si zasloužil pokárání, tedy minimálně. Církev prý řeší tyto případné rozpory, respektive rozdíly, jinak a naprosto odlišným způsobem, než který vidíme. Kdo tedy překročil běžný rámec, a proč vlastně? Prý o tom rozhodla biskupská konference.

„Na můj dotaz mi hned tři biskupové sdělili, že s touto věcí nemají nic společného a dva nevědí o tom, že by o té věci vůbec jednala biskupská konference a vydala nějaké společné stanovisko. Ostatní mi neodpověděli. Žádný však informaci o společně vydaném stanovisku nepotvrdil,“ uvedl duchovní. Dále také říká toto:

„Na pražském arcibiskupství si ovšem lidé, kteří v posledních letech obklopili kardinála Duku a mají na něj takový vliv, že ho mnozí z dřívějších přátel a spolupracovníků z disentu nepoznávají, měli už přeřídit historické hodinky,“ zmínil Halík.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/duka-vs-halik-arcibiskup-duchovniho-kara-pratele-z-disentu-ho-nepoznavaji-kontruje-halik.A190110_101709_ln_domov_jho#utm_source=lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=kolotoc

Mohlo by mi to být samozřejmě úplně a naprosto lhostejné, asi jako většině české populace, a nejen proto, že nejsem členem žádné "církve" a ani žádného podobného spolku; tím spíš, mne pak ale zajímá a zdá se mi také podstatné, proč se to přetřásá oproti zaběhaným zvyklostem takto veřejně, a komu, respektive čemu, to má ve skutečnosti posloužit? Církvi, opravdu? To asi jen těžko! Pro ty, co zde o tom pak psali či píší, by bylo dobré si asi přečíst článek, ze kterého je zde uvedena jeho část a tedy i odkaz. A už jen dodám, že se jen vlastně nestačím divit, kdy světská moc v tomto podání, je obhajována nejvyšším církevním představitelem a českým primasem; vzpomínám při tom s velkou úctou na kardinály Tomáška a Vlka, a doufám, že nejsem sám.

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | sobota 12.1.2019 11:49 | karma článku: 27.18 | přečteno: 2345x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Agent a rezident Milouš Zemák jsou naší jedinou spásou!

Pro mnohé zde, to asi nebude tak velkým překvapením; ovšem to co předvedl rezident Milouš Zemák nyní, to by snad měli zaznamenat i naprosto nekritičtí a mnohdy i nepříčetní občané, a konečně by mohli pochopit, proč si ho volíme.

17.1.2019 v 23:07 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 696 | Diskuse

Karel Ábelovský

Nejen že jde o všechno, ale také platí, že vše je možné II.

... jde o Brexit, abyste dlouze netápali. A jde o osud Británie a také o osud EU. Tím spíš, by všichni rozumní a myslící lidé, měli zvážit, co by asi tak mohl přinést Czexit, nejen naší zemi, ale každému jednomu z vás.

17.1.2019 v 12:12 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 374 | Diskuse

Karel Ábelovský

Nejen že jde o všechno, ale také platí, že vše je možné I.část

... jde o Brexit, abyste dlouze netápali. A jde o osud Británie a také o osud EU. Tím spíš, by všichni rozumní a myslící lidé, měli zvážit, co by asi tak mohl přinést Czexit, nejen naší zemi, ale každému jednomu z vás.

16.1.2019 v 14:41 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 355 | Diskuse

Karel Ábelovský

Právě ten dnešní den, ... je pro mne velmi zvláštní a opravdu důležitý

... před 50 lety, student Jan Palach vzplál jako první "živá pochodeň", na protest proti okupaci a apatii tohoto národa. A přesně před 30 lety, mi svitla naděje, že můj život nebude úplně zbytečný, a to právě v této době.

16.1.2019 v 1:16 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 224 |

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Řecko: Další zklamání

Řekové, kyperští i v „mateřské“ zemi, jsou hlavními viníku rozdělení Kypru a obsazení jeho severní části tureckými vojsky, což posléze vyústilo ve vyhlášení Severokypreské turecké republiky.

21.1.2019 v 11:15 | Karma článku: 19.23 | Přečteno: 552 | Diskuse

Dan Vávra

Děti jsou přežitek

Děti jsou otravná ekonomická zátěž a omezení pohodlí co pořád řve. Maximálně mít jedno aby člověk nepřišel do řeči, ale lepší je stejně kočka. A pak se jednoho dne po dekádách samoty vsáknete do matrace a nic po vás nezůstane.

21.1.2019 v 10:22 | Karma článku: 35.12 | Přečteno: 1750 | Diskuse

Andrej Ruščák

Dnešní maskulinita je do značné míry toxická. Ale tradiční není ani náhodou

Ačkoliv jsem si vědom toho, že fakt, že se o firmě Gillette bude mluvit, je přesně důvod, proč kontroverzní reklamní kampaň rozjeli, otevřeli tím ve společnosti téma, které je potřeba adresovat a rozebrat.

21.1.2019 v 10:07 | Karma článku: 16.73 | Přečteno: 652 | Diskuse

Jiří Nápravník

Huawei a Internet plný špionážních programů

Nikdo neukázal kde jsou chyby nebo zadní vrátka v zařízeních firmy Huawei. Celá kauza spíš ukazuje na souboj o trhy. Ještě podivnější je to v okamžiku, když si uvědomíme, že jiné programy jsou děravé jak cedník a nikomu to nevadí.

21.1.2019 v 8:01 | Karma článku: 33.80 | Přečteno: 1117 | Diskuse

Daniela Kovářová

Vážně chceme rychlý rozvod?

Má se urychlit rozvodové řízení? Manželé, jež jsou mocni dohody o majetku, o bydlení a o dětech, by možná nově nemuseli k soudu.

21.1.2019 v 6:50 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 592 | Diskuse
Počet článků 919 Celková karma 19.16 Průměrná čtenost 1178

... nomen atque omen - dá se říct, a to pravděpodobně doslova a taky do písmene. Bohužel ...

 

A protože stále nefunguje odkaz v "záhlaví", tak si právě zde, můžete pustit muziku, pro správné pochopení, nebo jen pro lepší náladu i prostředí, dokreslující atmosféru, při které vznikaly právě mnohé mé blogy https://youtu.be/J4YPMiFaPWo ... občas to snad obměním, tedy pokud nezapomenu - a protože mi akutně hrozí zablokování, tak v takovém případě, budete-li snad chtít, si ode mne můžete něco přečíst třeba i tady "Kain a Abel ... bez cenzury", tedy resp. na této adrese https://kainaabel247.blogspot.com/   ... zatím tedy bez příspěvků, zatím. Mějte se jak chcete, a jak umíte. ;o)))

Najdete na iDNES.cz