A kdo pokárá arcibiskupa Dominika Duku, snad sám papež?

12. 01. 2019 11:49:05
Jeho nejvyšší nadřízený, tedy předpokládám, že jím je, tedy papež František? Protože z naprosto stejného důvodu, kvůli kterému kárá arcibiskup Duka, monsignore Halíka, by ve stejné logice, tak mohl bezesporu učinit. To se nestane.

***

Popravdě by mi to mohlo být úplně jedno, církev jde zcela mimo mně a můj svět. Víra v Boha, je dle mého soudu čistě osobní, intimní a věru neoficiální věcí, do které nemá kdo co mluvit. Potřebuje-li někdo fangle a cingrlátka, průvody a procesí, modly a ikony, je to jen jeho věc a nikomu to nezazlívám, jen to vidím a vnímám jinak. Pro mne je "Božím chrámem" člověk. Z mého pohledu má totiž církev tendence a sklony spíše k modlářství, než jen k čisté víře v Ježíše Krista, jako vyslance Božího na zemi, chcete-li; čím tedy prostší a neokázalé je vyznání víry, tím je pro mne pochopitelnější a věrohodnější, ale nechci a nebudu rozebírat, jak vnímám víru já. K tomu článek opravdu nesměřuje. I tak jsem řekl víc, než jsem chtěl.

Kdy napomenutí padlo?

Mezi teologem Halíkem a arcibiskupem Dukou panuje i rozpor v tom, z kterého dne napomenutí pochází. Zatímco arcibiskupství zmiňuje datum 12. listopadu, Halík zmiňuje 15. listopadu, kdy se konal takzvaný kněžský den k genderu a Istanbulské úmluvě. „Kardinál Duka sám před celým plénem na konci kněžského dne prohlásil, že jde ten dokument odpoledne podepsat - je tedy zřejmé, že ten text (resp. jeho vydání) bylo antidatováno,“ uvedl Halík pro Lidovky.cz k výtce, na niž upozornilo aktualne.cz.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/duka-vs-halik-arcibiskup-duchovniho-kara-pratele-z-disentu-ho-nepoznavaji-kontruje-halik.A190110_101709_ln_domov_jho#utm_source=lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=kolotoc

Ptám se jen, kdo napomene a usměrní arcibiskupa Duku, který je v naprostém rozporu nejen se svým nejvyšším představitelem, tedy představitelem římskokatolické církve, ale dle mého soudu i s tím, co kázal sám Ježíš Kristus; tedy i s postojem jeho církve, které je členem a arcibiskupem? A jak něco podobného probíhá, když k něčemu podobnému dojde? Arcibiskup Dominik Duka souzní spíš se světskou mocí, tedy s prezidentem Zemanem, který je spíše ostudou a odporným příkladem toho, co je i v naprostém protikladu s tím, co hlásal Ježíš Kristus. Co a komu chce arcibiskup Dominik Duka sdělit, a za jakým účelem? Věřícím, nebo celé společnosti? A komu a čemu tím poslouží? Církvi, snad? Už jen za tento postoj, by si zasloužil pokárání, tedy minimálně. Církev prý řeší tyto případné rozpory, respektive rozdíly, jinak a naprosto odlišným způsobem, než který vidíme. Kdo tedy překročil běžný rámec, a proč vlastně? Prý o tom rozhodla biskupská konference.

„Na můj dotaz mi hned tři biskupové sdělili, že s touto věcí nemají nic společného a dva nevědí o tom, že by o té věci vůbec jednala biskupská konference a vydala nějaké společné stanovisko. Ostatní mi neodpověděli. Žádný však informaci o společně vydaném stanovisku nepotvrdil,“ uvedl duchovní. Dále také říká toto:

„Na pražském arcibiskupství si ovšem lidé, kteří v posledních letech obklopili kardinála Duku a mají na něj takový vliv, že ho mnozí z dřívějších přátel a spolupracovníků z disentu nepoznávají, měli už přeřídit historické hodinky,“ zmínil Halík.

Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/duka-vs-halik-arcibiskup-duchovniho-kara-pratele-z-disentu-ho-nepoznavaji-kontruje-halik.A190110_101709_ln_domov_jho#utm_source=lidovky&utm_medium=text&utm_campaign=kolotoc

Mohlo by mi to být samozřejmě úplně a naprosto lhostejné, asi jako většině české populace, a nejen proto, že nejsem členem žádné "církve" a ani žádného podobného spolku; tím spíš, mne pak ale zajímá a zdá se mi také podstatné, proč se to přetřásá oproti zaběhaným zvyklostem takto veřejně, a komu, respektive čemu, to má ve skutečnosti posloužit? Církvi, opravdu? To asi jen těžko! Pro ty, co zde o tom pak psali či píší, by bylo dobré si asi přečíst článek, ze kterého je zde uvedena jeho část a tedy i odkaz. A už jen dodám, že se jen vlastně nestačím divit, kdy světská moc v tomto podání, je obhajována nejvyšším církevním představitelem a českým primasem; vzpomínám při tom s velkou úctou na kardinály Tomáška a Vlka, a doufám, že nejsem sám.

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | sobota 12.1.2019 11:49 | karma článku: 27.18 | přečteno: 2345x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Agent a rezident Milouš Zemák jsou naší jedinou spásou!

Pro mnohé zde, to asi nebude tak velkým překvapením; ovšem to co předvedl rezident Milouš Zemák nyní, to by snad měli zaznamenat i naprosto nekritičtí a mnohdy i nepříčetní občané, a konečně by mohli pochopit, proč si ho volíme.

17.1.2019 v 23:07 | Karma článku: 25.69 | Přečteno: 697 | Diskuse

Karel Ábelovský

Nejen že jde o všechno, ale také platí, že vše je možné II.

... jde o Brexit, abyste dlouze netápali. A jde o osud Británie a také o osud EU. Tím spíš, by všichni rozumní a myslící lidé, měli zvážit, co by asi tak mohl přinést Czexit, nejen naší zemi, ale každému jednomu z vás.

17.1.2019 v 12:12 | Karma článku: 14.85 | Přečteno: 374 | Diskuse

Karel Ábelovský

Nejen že jde o všechno, ale také platí, že vše je možné I.část

... jde o Brexit, abyste dlouze netápali. A jde o osud Británie a také o osud EU. Tím spíš, by všichni rozumní a myslící lidé, měli zvážit, co by asi tak mohl přinést Czexit, nejen naší zemi, ale každému jednomu z vás.

16.1.2019 v 14:41 | Karma článku: 15.32 | Přečteno: 355 | Diskuse

Karel Ábelovský

Právě ten dnešní den, ... je pro mne velmi zvláštní a opravdu důležitý

... před 50 lety, student Jan Palach vzplál jako první "živá pochodeň", na protest proti okupaci a apatii tohoto národa. A přesně před 30 lety, mi svitla naděje, že můj život nebude úplně zbytečný, a to právě v této době.

16.1.2019 v 1:16 | Karma článku: 19.24 | Přečteno: 225 |

Další články z rubriky Společnost

Tadeáš Firla

Dík za dar svobody - a co s ním?

Když prožíváme nějaké důležité změny v osobním životě, nebo v rodině, hledíme nostalgicky za sebe. Pokud pochopíme minulost, je naděje, že nový úsek života bude proměněn, obnoven, naplněn jiným obsahem, poznáním a vztahy.

22.1.2019 v 16:23 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 10 | Diskuse

Emrich Sonnek

Nositel Nobelovy ceny zbaven všech titulů

„Vyhlídky Afriky jsou chmurné, protože naše sociální politika je založená na tom, že jejich inteligence je stejná jako naše, zatímco testy říkají, že tomu tak není.“

22.1.2019 v 16:08 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 141 | Diskuse

Jan Dvořák

Zprávy si do souvislostí raději nedávejte, může se vám udělat zle

Občas se stane, že když jednu informaci dáte do souvislosti s druhou, zvedne se vám adrenalin a máte chuť říct něco opravdu nehezkého. Jsou to situace, které dokážou člověka „zvednout ze židle.“

22.1.2019 v 12:20 | Karma článku: 21.16 | Přečteno: 606 | Diskuse

Filip Vracovský

Když se Ti dělá šoufl z lidí, nejspíš si je málo vařil...

aneb dobrá nad zlato, dneska si posvítíme na další z našich přísloví.Pravda či fakt?To se určitě nedozvíte ani na konci našeho pořadu.

22.1.2019 v 11:45 | Karma článku: 13.01 | Přečteno: 291 | Diskuse

Klára Tůmová

Dvě procenta

Nebo možná až pět procent "divných" pobíhá mezi námi. Nechápajících povrchnost světa. Nepochopených, co pořád řeší kolem věcí, které nemůžou ovlivnit. Vítejte ve světě těch, které neumíme pořádně zaškatulkovat ani pojmenovat.

22.1.2019 v 10:28 | Karma článku: 11.99 | Přečteno: 352 | Diskuse
Počet článků 919 Celková karma 19.39 Průměrná čtenost 1179

... nomen atque omen - dá se říct, a to pravděpodobně doslova a taky do písmene. Bohužel ...

 

A protože stále nefunguje odkaz v "záhlaví", tak si právě zde, můžete pustit muziku, pro správné pochopení, nebo jen pro lepší náladu i prostředí, dokreslující atmosféru, při které vznikaly právě mnohé mé blogy https://youtu.be/J4YPMiFaPWo ... občas to snad obměním, tedy pokud nezapomenu - a protože mi akutně hrozí zablokování, tak v takovém případě, budete-li snad chtít, si ode mne můžete něco přečíst třeba i tady "Kain a Abel ... bez cenzury", tedy resp. na této adrese https://kainaabel247.blogspot.com/   ... zatím tedy bez příspěvků, zatím. ;o)))

Najdete na iDNES.cz