Ve vleku minulosti

14. 03. 2019 14:40:56
... je to zajímavý fenomén, kdy odpoutat se od své minulosti, nemusí být úplně snadné. Dvacet let, jsme členy NATO, což je zárukou mnoha věcí, které si občas zřejmě už ne zcela jasně uvědomujeme. Rusko bylo a je klíčovým hráčem v

otázkách celosvětové bezpečnosti a míru, o tom snad nepochybuje nikdo. Bohužel pro nás, ale i pro něj, se chová opět spíše jako "Kazisvět" (jistě znáte z pohádky, že) - proč tomu tak je, když na počátku tohoto století to vypadalo, že zvítězí rozum? Putin výrazně, mnohdy nepochopitelně, změnil svou politiku vůči západu a právě směrem k NATO. Na vině je nejspíš touha, udržet se u moci (která mu evidentně zachutnala více, než je zdrávo) déle než je v demokratických zemích normální, tedy více než dvě volební období. Rošádu s volbou prezidenta Medveděva, následnou změnou zákonů a ústavy Ruské federace, tak aby mohl být opětovně zvolen, si zajistil právě takovou pozici, jakou má - nyní jde nejen o to, jak si ji udržet, ale jak přesvědčit samotné Rusy, že tak je to správné a potřebné, dokonce prý i demokratické. No, tato "demokracie" východního typu, kterou by zřejmě mnozí rádi viděli i u nás, je spíše dlouhodobě neudržitelná. Tedy za normálních okolností. A právě k tomu aby to bylo možné, prostě potřebujete nepřítele; stejně tak, jako tomu bylo v dobách existence SSSR a tzv. východního bloku, který vězel za železnou oponou. Mnohým zde, jako by tyto časy něčím a nějak chyběly. A právě zde, je potřeba připomenout román, který paradoxně mnohdy slouží některým, jako argument; argument, kdy nepochopení, je asi tím základním stavebním kamenem mnoha konspirací.

A tak tím nepřítelem, tedy logicky (historicky), opět nemůže být nikdo jiný, než západ, než NATO. Proto je potřeba za pomoci hybridní války, vytvářet dojem, že země NATO (USA a EU) ohrožují Rusko, jeho svébytnost i jeho prosperitu. Podobně jako i v jiných zemích. Třeba tím, že se přibližují příliš, a že zde chtějí stavět své základny, radary a podobně. A to se Putinovi více méně daří. Na oltář toho všeho, pak byla obětována jakási racionalita, která se snad odrážela v postojích na přelomu tisíciletí, ale která rychle vzala za své, tedy bohužel.

Od té doby, kdy prvním impulsem mohl být vývoj jednak v Gruzii, kde v roce 2003 růžová revoluce, vynesla k moci Michaila Saakašviliho, po druhé pak tzv. "oranžová revoluce" na Ukrajině, jak říká v rozhovoru bývalý generální tajemník NATO, Rasmussen, který k tomu dodává: " ... a tím mám samozřejmě na mysli útok na Ukrajinu a následnou ilegální anexi Krymu a jeho připojení k Ruské federaci a pokračující destabilizaci východní Ukrajiny. To by nemělo být bráno jako izolovaný případ, protože když se podíváme na mapu, tak jasně vidíme, že Rusko vyvolalo a udržuje hned několik regionálních konfliktů se svými sousedy. Ať už se jedná o Podněstří a Moldavsko, Abcházii a Jižní Osetii v Gruzii nebo Náhorní Karabach mezi Ázerbájdžánem a Arménií, Rusko má ve všech případech zájem na tom, aby tyto konflikty zůstaly nedořešené, protože chce udržovat své sousedy slabé a závislé na Kremlu."

A právě od té doby, jsme také svědky fenoménu zvaného "hybridní válka". Válka, vedená za pomoci moderních komunikačních technologií, za pomoci především internetu, šíření lží, polopravd, jasnou a prokazatelnou snahou o ovlivnění voleb nejen v USA, v EU a podobně; ale jak vidíme i za pomoci politiků bývalých gubernií Sovětského svazu (viz Miloš Zeman, a podobné figurky) ... bylo by ovšem ve všech souvislostech velmi naivní si myslet, že to vše začalo až nyní. Ne, to všechno je evidentně jen výsledkem dlouhodobé práce KGB a tajných služeb, které jsou nyní její nástupkyní. Kořeny toho, lze vidět právě v současné době a u nás tím spíš, tedy bohužel.

A tak jsme zde svědky toho, co vidíme nejen a pouze u nás, kdy je evidentní vskutku enormní aktivita těch, kteří "sedli na lep" nejen Putinovi, ale především svým vlastním politikům, kteří v kritice USA, EU, NATO, vidí asi jedinou možnost, jak se dostat a udržet u moci a tím i k vlastnímu prospěchu. A o to je vše mnohem nebezpečnější, než by se nám mohlo zdát. Tihle lidé, se nezastaví před ničím, nemaje cti a ani morálky, jen vlastní ctižádosti a touhy po moci. Za jejich významné pomoci, se Putinovi daří vrážet klín nejen do evropské jednoty a tím i do její zahraniční politiky, ale i do spolupráce v NATO, kdy třeba podpora Sýrie, ještě více eskalovala tehdejší imigrační krizi. Jaké vazby a jaké kontakty existují v tomto neutuchajícím boji? Kdo a jaký zájem tedy má na všech těchto problémech, případně na jejich eskalaci? Kdo je zodpovědný za dění v Arabských zemích, nebo nově třeba ve Venezuele? Kdo nese vinu? USA, EU a vývoz demokracie, boj o ropu a podobně, jak nám zde podsouvají mnozí "konspirační teoretici"? Nebo je to vše spíše jen důsledkem nějakého iracionálního, podezřívavého smýšlení, kdy už nevěříme vůbec ničemu, ani svým vlastním očím, před kterými se toto vše odehrává?

Vrátím se tedy na začátek, ke zmínce o jednom románu, a tím výše zmíněným a myšleným románem byl tedy román 1984 - George Orwella . Hrají snad mocní tohoto světa (tedy i nejbohatší lidé, a nejen politici) s námi nějakou podobnou hru, nebo jsou jen inspirováni něčím podobným? Činí tak dost možná někteří vědomě, jak je jim podsouváno, nebo jiní třeba jen nevědomě, kdy jsou pak tedy jen figurkami na něčí šachovnici? A to vše jen v zájmu svého vlastního postavení, ve své touze po moci a bohatství (?); to je totiž otázka, kterou bychom si možná měli nejspíš položit a hledat na ni odpověď, a to v souvislostech, když už ho zmiňujeme či se oháníme právě jím, třeba jen z nepochopení či možná neznalostí toho, kdo podobné praktiky možná vyznává a uplatňuje .

Zdroje některých informací a hlavně souvislostí:

https://www.respekt.cz/tydenik/2019/7/rusko-je-globalni-kazisvet

https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_prezident%C5%AF_Ruska

https://cs.wikipedia.org/wiki/Severoatlantick%C3%A1_aliance

https://cs.wikipedia.org/wiki/Vladimir_Putin

https://cs.wikipedia.org/wiki/KGB

https://cs.wikipedia.org/wiki/Rupert_Murdoch

https://cs.wikipedia.org/wiki/Wendi_Dengov%C3%A1

https://cs.wikipedia.org/wiki/Jednotn%C3%A9_Rusko

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | čtvrtek 14.3.2019 14:40 | karma článku: 11.63 | přečteno: 243x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Všechno zlé, je prý k něčemu dobré (úvaha nad sporákem a špinavým hrncem)

... a tak tu sedím kousek od kamen, kde praská hořící dříví, popíjím horký, lipový, tedy "svěže zelený" čaj, a přemítám, jak to tedy je. Co je dnes zlé a k čemu to bude dobré. Zlý je strach, pokud zcela ovládne vaši mysl, tak, že

19.11.2019 v 15:55 | Karma článku: 13.39 | Přečteno: 327 | Diskuse

Karel Ábelovský

Milion chvilek pro "lidovou" demokracii (reakce) - aneb jak mě Větva nadzvedl ze židle

... článek Ladislava Větvičky je jednoznačně plný lží, a já bych se nebál tvrdit, že přesně takhle se dělá propaganda!!! Ten článek, je navíc sprostým, neregulerním faulem, vůči cca 250 - 280 tisícům lidí, kteří přišli na Letnou.

18.11.2019 v 13:13 | Karma článku: 32.44 | Přečteno: 2661 | Diskuse

Karel Ábelovský

Znovu Listopad ... a po třiceti letech, tu opět máme nemocnou společnost

... a právě zde, už od včera, nám "dobou minulou poznamenaní" lidé, jako první přinášejí zprávu, právě o tom. ANO, je to jen jejich věc, pokud snad chtěli ukázat, jak hluboko je zakořeněno ZLO, proti kterému jsme před 30 lety

17.11.2019 v 11:17 | Karma článku: 21.24 | Přečteno: 514 | Diskuse

Karel Ábelovský

Vlna antisemitismu zmítá Evropou, ... jaký však div?

A jaké jsou skutečné příčiny? Zamýšlel jsem se už včera po přečtení článku na iDnes, je-li či není to vlastně překvapením. Je a není, totiž jak se to vezme. Otřesný doklad toho, kam současná společnost dospěla. A to i ta naše!

15.11.2019 v 11:45 | Karma článku: 19.26 | Přečteno: 827 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Tomáš Flaška

Tak už se tu zase volá po změně volebního zákona.

Tentokrát s tím přišli lidovci a účelovost z toho kouká jako sláma z bot. Upřímně řečeno, kdyby těch 5% nepřekročili, tak jim stejně nějaká změna přepočtu hlasů nepomůže.

21.11.2019 v 15:07 | Karma článku: 20.37 | Přečteno: 581 | Diskuse

Pavel P. Kopecký

Sametový kýč?

Sedmnáctý listopad zůstává středobodem toho, čemu by asi nejlépe slušelo přezdívat „sametový kýč“...

21.11.2019 v 14:18 | Karma článku: 22.89 | Přečteno: 436 | Diskuse

Josef Nožička

Problém je ve voličích. Asi proto pořádá Kalousek před volbou šéfa TOP 09 pivní besedy

Má pan Halík pravdu, když tvrdí, že problémem rozvoje naší demokratické společnosti nejsou někteří politici, ale voliči? A vzal si jeho slova k srdci i Miroslav Kalousek?

21.11.2019 v 13:40 | Karma článku: 30.56 | Přečteno: 567 | Diskuse

Karel Trčálek

Chvilkaři noční můrou opozice? Ale kdeže!

Paní Kateřina Lhotská vyslovila ve svém článku myšlenku sice odvážnou, ale i v tomto případě, stejně jako v případě chvilkařů, je zbožné přání otcem, respektive matkou myšlenky

21.11.2019 v 11:01 | Karma článku: 15.35 | Přečteno: 390 | Diskuse

Josef Karlický

V čím zájmu? Nový zákon zprůhlední lobbování, zatím má však velké mezery

Poslancům putuje na stůl zákon o lobbování. Opatření, které může veřejnosti zprůhlednit soupeřící zájmy, které se promítají do politických rozhodnutí, má ale zatím řadu nedostatků.

21.11.2019 v 9:47 | Karma článku: 3.15 | Přečteno: 89 | Diskuse
Počet článků 1039 Celková karma 19.58 Průměrná čtenost 1135

 

Zde https://www.milionchvilek.cz/ se můžete připojit i vy, "svou" chvilkou pro demokracii, chcete-li. Já to udělal, ač to vlastně dělám po celou dobu i zde; také proto, abych jen nenadával a neremcal, jako mnozí jiní. ;o)))

 

Najdete na iDNES.cz