Když soutěž vrcholí a VIPáci šturmují

19. 04. 2019 10:59:40
... to se zde pak dějí věci - jeden se až nestačí skoro divit, jak se i jinak z celkem normálních a někdy i racionálních blogerů, stávají populisté a karmohoniči každým coulem. Jde zřejmě o mnoho, nebo ne?

***

Podívám-li se do nejčtenějších a nejkarmovanějších článků, vidím (tedy ještě včera) pořadí Šichtařová - Větvička - Šichtařová v jedné z kategorií, v druhé pak, jaké překvapení, Šichtařová - Větvička - Šichtařová (aktuálně Větvička - Šichtařová - jako u Verdunu - a pak že se nic neděje ;o))). Má či nemá to právě zde a právě iDnes nějakou vypovídací hodnotu, ptám se sám sebe? No, vzhledem k tomu, že to je celkem častý a běžný jev, tedy zde na iDnes, mohlo by se říci, že asi nikoliv. Ovšem po přečtení oněch dvou článků, mne napadlo cosi "o železe, které je třeba kout, dokud je žhavé", tak žhavé jako byl v tu chvíli ještě popel katedrály Notre Dame. Je mi jasné, že budu obviňován ze závisti a z bůhví čeho všeho ještě, možná dokonce z jakési nepřejícnosti - ovšem, věřte něvěřte, já jim to oběma ze srdce přeji - zcela vážně. A závistí jsem vskutku nikdy netrpěl. Chtějí-li to tak moc, proč ne? A jen nevím, stojí-li to skutečně za to?

Chtěl jsem paní Šichtařové napsat pod její blog toto:

... koukám, že s kolegou Větvičkou šturmujete - konec hlasování ve finále blogera roku se neodvratně blíží, a dotírajících hladových psů (čtii všelijakých populistů a karmohoničů) jsou zde opravdu přehršle - a zichr je sichr, že? Hm, hm, to jsou mi tedy "vjecy", až se jeden nestačí divit - bravo, bravo, bravo - takhle to určitě dopadne (paleček) ..., blahopřeji předem - oběma ;o))) - a pak mne prostě jen napadlo, udělat z toho blog. Hnusnej blog, pro mnohé a vím, že to schytám, možná právem, možná ne, ale jak jinak; ale proč ne, když si skutečně myslím, že je to tak jak píšu? Můžeme o tom ještě psát, o tom co si skutečně myslíme? Tak se všem, a těm dvěma pak tím spíš omlouvám, jakkoliv je to bezesporu spíše paradox. Snad se opravdu mýlím, a jde jen o můj pocit, a popravdě bych tomu byl vlastně spíše velmi rád! Vážně ano! Jen mám vážné obavy, že opak je vskutku pravdou. Oba aktéři totiž shodně tvrdí stejnou věc, věc kterou se očividně velmi mnohým, právě dnes a právě zde, zcela bezpečně velmi zavděčí. Totiž, že se z důvodů zjevných, o některých věcech už nesmí psát. Což je vlastně nesmysl, což dokládají nejen oni sami, ale i zdroje za kterých případně čerpají.

Větva doslova píše:

Ja vim, proč vam to nevadi. Bo o tym nevite. Bo se o tym nesmi psat. To prostě neni politycky korektni. Zatimco když včera hořel ten barak v Pařiži, tam ste to všeci viděli v telce.

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=709457

A Šichtařová pro změnu:

Přátelé, nepodceňujme sílu symbolů. A nepodceňujme sílu davu, když se rozhodne přestat věřit autoritám. A zejména nepodceňujme, když se obojí spojí dohromady. Tahle kombinace může vytvořit hodně třaskavou směs. A mohou za to některá média. Dosáhla pravého opaku, než chtěla. Lhala příliš okatě. Chtěla veřejnost instruovat, co si má myslet. A veřejnost - se na instrukce vybodla.

Já vlastně úplně chápu, jak strašně moc chtějí tu svou pravdu a lásku prosadit; jenomže používají k tomu tak agresívní metody, že výsledkem je lež a nenávist.

Zdroj: https://sichtarova.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=709725

No, možná by si to Větva i paní Šichtařová měli po sobě přečíst ještě jednou - co vlastně podsouvají a proč, ale hlavně, jaký dopad podobná slova mohou mít a mají. Není to třeba tak, že právě proto, že se nepodceňuje síla davu, který už opravdu nevěří vůbec ničemu, tím spíše autoritám, seriózní médiím, tisku a raději věří všelijakým konspiračním teoriím, hoaxům, polopravdám, vyvolávajícím jen další nenávist a prohlubujícím už tak značnou hysterii, informuji právě zodpovědná média tak, jak informují? Z historie totiž všichni s pamětí a schopní doposud soudně a samostatně uvažovat dobře vědí, kam podněcování fantasmagorie, nesnášenlivosti a nenávisti vede; zřejmě na rozdíl od těchto dvou autorů! Navíc, jak mohou tvrdit, že se o tom nesmí psát, když se o tom evidentně píše? Ovšem právě jen v oněch spíše obskurních plátcích, serverech o kterých nikdo neví, kdo z nimi skutečně stojí (jaké mají zájmy) a podobně, a žijících spíše právě jen z dezinformací, ze senzace, z bulváru a podobně? To, že takovým lidem pak chybí nejen zodpovědnost, ale i profesionalita a podobně, to už je spíše jen vedlejší efekt.

***

Vím, asi bude tento článek právem stažen do soukromý, možná do Hyde párku - kam články o fungování blogu prý patří, protože to nikoho nezajímá atd. atd. Ovšem tohle se mi zdá v celku důležité, podstatné a taky zajímavé, byť i poměrně kuriózní a vypovídající právě o zdejším blogu, ale i o dnešní době, prostředí, a konec konců o nás všech samotných. Opravdu to stojí za to? No, nechávám tedy na hlavě, ale jsem plný obav, přiznám se.

To se pak dá z ledasčeho a nejen z požáru Notre Dame, vytřískat hotový kapitál, zdá se. A tak zatímco nejbohatší lidé světa se předhánějí v tom, kdo dá nejvíce peněz na obnovu "staré dámy", což už opět vyvolává další nenávist, naši dva nejúspěšnější blogeři, se zde předhánějí, kdo nabídne čtenářům víc toho, co zřejmě chtějí slyšet. Trochu zoufalé, trochu průhledné, trochu víc než jen směšné - "Sorry jako"! Stále tedy platí, že svět chce být klamán - v přeneseném smyslu tedy právě to, že chcete-li zde uspět, musíte lidem nabídnout to co chtějí zjevně slyšet, a to bez ohledu na cokoliv, zdá se. A co pravda? Schoulená v koutku, klepe se strachem? Popravdě bych něco podobného nečekal, vážně ne! A není zas tak těžké uhodnout, co zde lidé chtějí slyšet; ovšem chce to i jisté "kvality", které zdá se, mnohým chybí. Ti pak mají nejspíše smůlu. Trochu smutná podívaná, chce se mi už jen říct ...

... a jeden vlastně ani neví, má-li se smát, nebo spíš zaplakat. Jo lidské ego, to je sviňa, že jo? ;o)))

Vidíte, směji se, zdá se mi to o něco rozumnější. Veselo mi z toho ovšem není.

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | pátek 19.4.2019 10:59 | karma článku: 14.93 | přečteno: 412x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Demonstrující děti, si ani neumí představit, co je to totalita! (reakce)

Zatímco dospělý Libor Čermák, kterému bylo v Listopadu 89 ́ 11 let, si to představit umí, a "prý" docela dobře. Chcete-li si s ním o jeho blábolech, které tu denně plodí podiskutovat, zde vám i jemu ... nabízím právě tuto možnost.

18.5.2019 v 9:46 | Karma článku: 31.53 | Přečteno: 1426 | Diskuse

Karel Ábelovský

Silné Česko ... a opravdu chcete lepší Česko?!?

... když se dívám na reklamu pana Babiše zde, na portálu iDnes, na tu červenou čapku a nápis, napadá mne, že by tam mělo stát spíše "Šílené Česko" a ta čepice by měla být nejspíš žlutá - sorry jako, chce-li někdo lepší Česko, měl

17.5.2019 v 13:02 | Karma článku: 24.15 | Přečteno: 491 | Diskuse

Karel Ábelovský

Ukradená budoucnost

... která je pro některé zároveň už jejich minulostí. Absurdní drama, možná spíše pitoreskní tragikomedie, která se některým z nás, protože se jich bytostně dotýká, odehrává dennodenně před očima, zatímco jiní, ji vůbec nevidí.

16.5.2019 v 11:09 | Karma článku: 9.15 | Přečteno: 388 | Diskuse

Karel Ábelovský

Jak mne popadla prapodivná ctižádost

a zdaleka to není právě zde poprvé ... jo, chtít psát tak, jako se jamuje, jako se improvizuje v muzice. Nedostižný sen, kdy slova sama plynou, stvořena zatíženou myslí v logický proud myšlenek o ničem, a při tom o všem.

15.5.2019 v 13:11 | Karma článku: 6.50 | Přečteno: 173 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jan Tomášek

Altamira v Jetřichovicích – aneb pozdrav z pravěku

V současnosti, kdy je pečivo – alespoň ve městech k dostání téměř na každém třetím rohu – tedy aspoň od osmi ráno do osmi – se pořád občas najde někdo, kdo zatouží po vůni chleba domácího, neřku-li pradávného – či pravěkého.

22.5.2019 v 8:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 117 | Diskuse

Kamila Branna

Nemám ráda receptury

Slovo receptura zní starodávně a sofistikovaně. V poslední době ho používají hlavně velké korporace na označení svých alchymistických pokusů, které si pak v hezkých obalech kupujeme za cenu zlata

22.5.2019 v 7:18 | Karma článku: 8.43 | Přečteno: 148 | Diskuse

Beata Krusic

Senioři, Che Guevara a pan Fajt

Zdánlivě nesourodá tři témata. Přesto je spojuje jedno společné téma. Jsou to peníze. Zase ty peníze:-).

21.5.2019 v 23:35 | Karma článku: 19.81 | Přečteno: 572 | Diskuse

Alena Vachtová

Anglický pes versus pes český

Kdo čeká ironickou úvahu na současné politické téma, bude zklamán. O Brexitu už se bavit nechci, fakt jde o psy

21.5.2019 v 23:33 | Karma článku: 11.11 | Přečteno: 427 | Diskuse

Helena Vlachová

Šest generací

Slova "šest generací" vyslovil pan Ota Šik (1919 - 2014) při návštěvě Československa v roce 1989, kdy u nás došlo ke změně politické situace. Jeho slova tlumočila ve svém medailonku paní Marta Kottová (1929 - 2017)

21.5.2019 v 13:55 | Karma článku: 17.63 | Přečteno: 457 | Diskuse
Počet článků 974 Celková karma 17.90 Průměrná čtenost 1162

... trocha muziky https://youtu.be/eyTl4BrRLwk a možná nejen ke čtení - a chcete-li si poslechnout hlas, "který jako kdyby byl naložený v sudu s bourbonem, potom pár měsíců visel v udírně a nakonec přes něj přejelo auto" ... tedy jukněte třeba sem - https://youtu.be/m5kHx1itU8c?list=RDm5kHx1itU8c ;o)

 

Najdete na iDNES.cz