Veřejné mínění, odhalování jeho manipulace a fake news

14. 08. 2019 16:48:30
Zapřemýšlíte-li o tom, komu asi tak může nebo by mohlo vadit odhalování manipulace a falešných zpráv, musí vás celkem logicky napadnout, že nejvíce vadí právě těm, kteří manipulují veřejné mínění, kteří lžou a překrucují realitu.

***

Je to vlastně prosté. Zdravý rozum říká téměř s jistotou, že už ze samé podstaty a logiky věci, nejvíce vadí právě těm, kteří manipulují veřejné mínění a překrucují fakta; potvrzením tohoto faktu, je i to, že i zde se ozývají právě ti největší manipulátoři, demagogové a lháři, kteří zcela běžně překrucují fakta a posunují tak realitu jinam. Nejde tady třeba jen o pouhé zveličování problémů, o ukázkovou hysterii a záměrné vyvolávání strachu (čehož jsme zde byli svědky v počátcích a při nárůstu imigrační vlny); a tím tedy i všeho negativního, co je s tím logicky pak dále spojeno. Proč by totiž odhalování falešných a lživých zpráv, překrucování pravdy a tedy i manipulace veřejným míněním, mělo vadit někomu, kdo to nedělá, nebo alespoň ne záměrně a vědomě? Ano, tak prosté to totiž je. Proč by mělo vadit nějaké podobné opatření, které je navíc správné a ku prospěchu celé společnosti?

Tolik trocha potřebné logiky a tzv. zdravého rozumu. Kam se však nyní poděl onen jindy proklamovaný zdravý či selský rozum mnohých? Podíval jsem se proto, kolik článků, kolik autorů, píše zcela vážně právě o manipulaci a nebo si naopak dělají z tohoto "problému" legraci, a jakou mají odezvu. Některé články však asi zmizely, tedy se už nejspíš nedopočítám. Vím jen, že tolik hloupých lží, polopravd a ničím nepodložených úvah, tolik očividné a jasné manipulace, jakou obsahovaly třeba články Patrika Judy a Tomáše Vyorala právě na toto téma, se opravdu jen tak nevidí; ovšem čerpá-li někdo podobný své informace z Parlamentních listů, z Aeronetu a z bulváru, vlastně ani není divu. Jiné články ovšem nejsou tak průhledné a manipulace není tak zjevná, to ovšem neznamená, že se o ni nejedná. Je tedy snad celý problém pouze smyšlený a nikdo zde, ani jinde veřejné mínění neovlivňuje, nemanipuluje? No, tak na to klidně zapomeňte, pravý opak vždy byl, je a také bude pravdou.

No, asi nebudete překvapeni, nemůžete být, tedy pokud máte ještě všech pět pohromadě, jak se říká. Nejvíce zde o manipulaci veřejným míněním píší ti největší zdejší manipulátoři; a někdy taky ti, co mají největší strach. Strach má vždy velké oči, jak známo, a tak prostě zveličuje - tedy manipuluje vaší myslí! Je to vlastně takový manipulační dělník - posunovač ve službách pudu sebezáchovy. Ti, co si někdy prožili skutečně těžké chvíle ve svém životě, o tom jistě také něco málo vědí. Strach je přirozený, podmíněný oním pudem sebezáchovy, a často také negativní zkušeností; ale je-li svázaný navíc s pocitem viny, vždy zveličuje nebezpečí, které dotyčnému hrozí; a ten, kdo je pod vlivem právě těchto dvou faktorů, nejedná vždy racionálně. Navíc je evidentně ochoten uvěřit i nesmyslům a své vlastní fantasii, to především.

Vlastně nic tak světoborného a překvapivého. Alespoň tedy ne pro mne, a troufám si tvrdit, že ani pro mnohé další, kteří si nenechávají "vymývat mozky" - tj. termín, který právě tito manipulátoři s velkou oblibou a právě zde, také používají. Jak paradoxní to mnohdy v jejich případě je, to prostě nevidí. Tak, jak to v životě často bývá, kdy podváděný bývá poslední, který se o tom dozví. Je taky příznačné, že postižení často čerpají své informace v tak obskurních médiích, jakými jsou Parlamentní listy a další bulvár, taky na TV Barrandov a podobně ... a jindy jen prostě opakují fráze těch, které hájí, třeba jen proto, že s nimi sympatizují, že je volili. Hájí a ohlupují tak nejen druhé, ale především sami sebe. Je těžké takto postižené přesvědčit a přimět k tomu, aby říkali pravdu. Tristní a smutná je pak podívaná na to, kolik lidí jim to tzv. "žere i s navijákem", kolik manipulovaných jedinců, bezmyšlenkovitě přijímá i ty největší nesmysly jako fakta; kolik jich to možná už ani nečte, jen klikají na karmu a zvyšují čtenost v ustálené skupině, protože ...

No, a jsme u toho - proč vlastně? Zdá se to být totiž jako to nejdůležitější. Symptom doby, dá se říct. Tak hádejte, a zapojte se třeba i do diskuze a napište mi, proč vlastně věříte, či jste ochotni věřit i těm největším absurditám a holým nesmyslům, všem těm často nejhloupějším a nejprůhlednějším lžím? Proč s sebou necháváte takto manipulovat, jako to stádo ovcí, proč si necháváte doslova vymývat mozky? Není to snad tím, že to vlastně chcete, že si právě to přejete, že si přejete zapadnout a někam patřit; třeba proto, aby se tak potvrdili i vaše vlastní názory a myšlenky - vaše obavy a strachy? Co na tom, že jsou často naprosto iracionální, přehnané a mnohdy i zcela nesmyslné. Co na tom, že díky tomu vás někdo snadno dostává přesně tam, kde vás chce a potřebuje mít, že vámi tak mnohem snáze manipuluje. O tom to totiž je, nejsnáze se manipuluje právě tak, že vám říkají to, co chcete slyšet, a přidají k tomu nenápadně to, co potřebují aby jste si mysleli. Kde je nyní váš selský, zdravý a tedy nevymytý mozek? Kam se chudák poděl?

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | středa 14.8.2019 16:48 | karma článku: 16.77 | přečteno: 485x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Wokno do jinam ... řekni mi co jíš, a já ti povím

... jak na skutečně "pravý řecký salát", navíc téměř stoprocentně "bio" - ne snad, že bych si na to extra potrpěl, ale prostě to tak nějak vyšlo - tedy vůbec žádná hnojiva, jen čistá příroda - kompost z rostlinného odpadu atd.

17.8.2019 v 14:10 | Karma článku: 14.62 | Přečteno: 288 | Diskuse

Karel Ábelovský

Přírodu není potřeba chránit, příroda se ochrání sama - nebo ne? (část první)

Vzhledem k tomu, že díky "okurkové sezóně" nejspíš není moc o čem psát, asi taky díky vedrům a suchu, stalo se klima aktuálně asi tím nejožehavějším, nejpalčivějším a tedy asi i nejdiskutovanějším tématem. A možná jen ta Gréta ...

16.8.2019 v 16:58 | Karma článku: 13.88 | Přečteno: 304 | Diskuse

Karel Ábelovský

Wokno do jinam - Noční hlídka (obchůzka)

... štěkot psů a taky jakýsi prapodivný kvikot, tedy i nutnost podívat se, co se to tam venku vlastně děje - a obchůzka baráku přinesla opravdu zajímavou podívanou

10.8.2019 v 13:03 | Karma článku: 14.23 | Přečteno: 334 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Václav Dlouhý

Černobyl 2.0 a jiné Putinovy úspěchy.

Nevím, jestli kremloboti dostávají paušál nebo jsou placeni ve výkonu a tím pádem smutní nebo jsou vysmátí, že na Babišově Idnesu mají málo práce. Ale faktem zůstává, že za poslední týdny Rusko dalo Eko Evropě záhul.

19.8.2019 v 23:32 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 65 | Diskuse

Vladimír Havránek

Pane Šmardo konečně, aneb není čas změnit text na prezidentské vlajce?

Po třech měsících naprosto zbytečné kauzy okolo kultůůůry se zdá, že vše se vrátí do původních kolejí. Jen osoby a obsazení mají trochu jiné kostýmy. Ten prezidentský se nemění, podobně jako v Commedia de la arte. Bureš přinesl

19.8.2019 v 23:15 | Karma článku: 7.49 | Přečteno: 128 | Diskuse

Nikola Borovičková

Boje za lepší svět - díky nechci

Představte si svět, ve kterém by se LGBT aktivisté, obránci tradiční rodiny, antifašisté, ekoalarmisté a další bojovníci za lepší svět chytli za ruce a společně skočili z útesu.

19.8.2019 v 21:09 | Karma článku: 22.48 | Přečteno: 462 | Diskuse

Jan Ziegler

Zemanova šílenost by nás zruinovala

Proto je třeba ji zastavit. Jedná se o stavbu průplavu Dunaj – Odra- Labe, kterou odborníci označují za zbytečnou a škodlivou. Měly by nás varovat smutné zkušenosti Německa s podobným megalomanským projektem.

19.8.2019 v 19:07 | Karma článku: 26.97 | Přečteno: 693 | Diskuse

Marek Trizuljak

Všichni dobří rodáci a sedlák Josef

Slovo "kolektivizace" je eufemizmus pro vražednou gangsterskou loupež v masovém rozměru a pro genocidu selského stavu

19.8.2019 v 17:53 | Karma článku: 19.88 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 1006 Celková karma 16.68 Průměrná čtenost 1141

... to co zde čtete, je jen jiný názor, jiný postoj, vnímání světa někým jiným, než jste vy. Jde o jiný pohled, zkušenost nebo poznání, než máte právě vy; a to je celé. Mějte to prosím na paměti, budete-li zde chtít diskutovat. ;o)))

 

Najdete na iDNES.cz