Z prachu jsi povstal a v prach se obrátíš, člověče - Klimagate II.

7. 09. 2019 15:30:10
... aneb o tom, odkud přicházíme, kdo jsme, a kam kráčíme - a tak možná i o tom, jak naložit se svou vlastní budoucností.

***

Neustále se mne mnozí ptají, jaké je prý to "jednoduché řešení", které máme na očích, a které zmiňuji v článcích o klimatických změnách, přírodě a naší budoucnosti, která právě s tím velmi úzce souvisí.

Domnívám se, že nám nezbývá nic jiného, než se učit od přírody (máme na očích), tedy z fungujících přírodních zákonitostí, kde platí a funguje rovnováha a vyváženost, účelnost a variabilita, ale také třeba symbióza a podobně; kde funguje neustálý koloběh a tím i udržitelnost (tedy vlastně i recyklace, obnova - o což se dávno snažíme, tedy platí, že se už učíme a že děláme to co je potřeba, jen úroveň vzdělávání a ekonomická vyspělost, stejně jako možnosti, jsou zatím různé, a je tedy potřeba postupně to srovnat, a tedy pomoci rozvojovým zemím, podělit se a nejen o znalosti); také jde o plýtvání a naprosto zbytečnou nadspotřebu, která vždy vede v konečném důsledku k degeneraci a tím k záhubě. A tak tedy asi taky platí, hlavně žádné megalomanské projekty a žádná jednotná (proto tupá) a plošná řešení, ta totiž většinou nefungují. Nejsme dinosauři, kteří možná byli nezbytní k přeměně prostředí a dalšímu vývoji.

Je toho jistě hodně, co lze a je potřeba udělat, a nepůjde to jistě ani ze dne na den, to je asi potřeba si také říct a chápat, ale je to jistě dosažitelné; bohužel se zdá, že mnohým jakkoliv melou o budoucnosti svých dětí, třeba v souvislosti s imigrací, je právě tohle zcela lhostejné a nejsou ochotni se podělit a uskromnit, tedy ani se vzdát přepychu a právě té nadspotřeby, tedy ukájení některých svých "potřeb", které jsou naprosto zbytné. Taky platí, žádné neodbouratelné a znovu nepoužitelné materiály, je-li to tedy možné, žádné chemikálie a jedy otravující nezvratně životní prostředí, vodu, půdu, a samozřejmě energetika, nezatěžující životní prostředí nebo alespoň co nejméně, tedy i ta sluneční, větrná, vodní a nejspíš i jaderná (mix), alespoň do doby, než třeba objevíme nové možnosti a nebo než zajistíme právě obnovitelné a tím i nevyčerpatelné zdroje a především, než snížíme tu zbytečnou nadspotřebu, kvůli výrobě zbytečných věcí.

To co často žene lidi a tím i celý svět do záhuby, je mnohdy jen jejich neskromnost, nenasytnost, touha mít víc než ten druhý a dokazovat si tím, že jsem někdo nebo něco víc, tedy zjednodušeně řečeno - z prachu jsi povstal, prach jsi a v prach se obrátíš, člověče - a je potřeba se s tím smířit a vyrovnat. To je realita. Nejsme víc a ani důležitější než zvířata, než stromy a rostliny, než příroda, které jsme součástí a tím i součástí koloběhu života a tedy i všech jeho zákonitostí. To, že si trochu naivně namlouváme, že tomu tak není, že máme či hledáme nějaký vyšší smysl své vlastní existence, je nebo často jen může být příčinou všech problémů, nepochopíme-li právě to, jaká je holá skutečnost, realita. Příroda ani její zákonitosti, nejsou naším nepřítelem, se kterým je potřeba bojovat, jsou tím, co nás stvořilo, co nám umožnilo vzniknout a co nás také stále ovlivňuje. Jsou tedy tím "Bohem", ve kterého mnozí věří - a je trochu paradoxem, když s ním chtějí (chceme) bojovat. Nemůžeme totiž logicky ani vyhrát, protože by případné vítězství bylo zároveň naší prohrou. To jediné je asi potřeba si uvědomit a tím se také řídit.

A víra v Boha? Ta je asi jen zdánlivě paradoxně naprosto v pořádku, tedy pochopíme-li správně smysl náboženství, a v případě křesťanů i odkaz Ježíše Krista, protože "moje království, není z tohoto světa", znamená jediné, že jde o svět duchovní, nikoliv ten fyzický. Jakkoliv právě lidé jsou jedinými tvory, kteří si něco podobného uvědomují, díky tzv. prvotnímu hříchu, díky poznání a pochopení. A má tak logicky přispět také k tomu, abychom se nepovyšovali nejen nad ostatní a nechovali se k sobě navzájem jako zvířata, tedy ono "miluj bližního svého, jako sebe samého", ale právě ani nad samotnou matku zemi, nad projev její existence a života, tedy přírodu, která nás zcela bezpochyby stvořila a v jejímž lůně je nám dáno nejen žít, ale také zemřít. A bez níž, náš život skončí. Tedy vynecháme-li alespoň prozatím sci-fi představy o přenesení života na jiné planety; což možná v budoucnu není nemožné, ale jak by něco podobného bylo v brzké době možné, nejsme-li schopni ani vyřešit ve všech směrech mnohem méně náročnější problém, jakým je trvalá udržitelnost života a našeho přirozeného prostředí na zemi?

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | sobota 7.9.2019 15:30 | karma článku: 12.88 | přečteno: 345x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Jsem tvoje stáří, pozvi mne dál

... vzpomínám, jak kdysi zazněla tato píseň v podání Michala Kocába a pana Kemra - blahé paměti; mám ji navíc spojenou i s počátkem pádu komunismu u nás. Okolo nás to všude vřelo, padal režim v okolních zemích, prchali "soudruzi"

16.10.2019 v 13:06 | Karma článku: 22.91 | Přečteno: 714 | Diskuse

Karel Ábelovský

O uměřenosti a zdravé míře, a to právě dnes (dvojblog)

... neb se mi zdá, že právě ta je dnes a denně překračována; mnohdy však spíše rozdupávána a taky zašlapávána do země. Budu se zřejmě opakovat, přestože jsem zjistil a tedy už vím, že opakování není vždy jen matkou moudrosti.

14.10.2019 v 13:12 | Karma článku: 12.45 | Přečteno: 298 |

Karel Ábelovský

Slon v porcelánu

... a skutečně, jako slon v porcelánu, se chová prezident Trump v zahraniční politice USA, a nadělá tak mnohdy více škody, než užitku - ne, skutečně nejsem žádný expert na zahraniční vztahy, ale k vyjádření pochybností nad jeho

8.10.2019 v 14:55 | Karma článku: 17.74 | Přečteno: 396 | Diskuse

Karel Ábelovský

Komu vadí Václav Havel a tedy i název letiště ... a hlavně proč?

Lhát se nemá, protože pravda vždy vyjde najevo. Vždyť nás tu mnozí neustále přesvědčují o tom, že vše bylo zinscenováno, že celý 17. listopad byl podvod. Kdo? No přeci komunisté, pohrobci minulosti, tedy i fanoušci Zemana a Babiše

7.10.2019 v 10:30 | Karma článku: 43.92 | Přečteno: 10290 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Lubomír Stejskal

Na severu Sýrie netrpí jen Kurdové

Egyptský anglickojazyčný týdeník Al Ahram Weekly přináší ve svém vydání ze 17/10 zajímavý článek týkající se důsledků turecké invaze na sever Sýrie. Jeho autorem je damašský reportér listu Bassel Oudat.

16.10.2019 v 22:10 | Karma článku: 11.09 | Přečteno: 155 | Diskuse

Magdalena Westman

V zrcadle smrti Karla Gotta

Vlna emocí, která se v souvislosti s úmrtím Karla Gotta v naši zemi vzedmula byla nečekaná, a tak zcela pochopitelně v některých z nás vyvolala potřebu hlubšího zamyšlení.

16.10.2019 v 16:43 | Karma článku: 11.64 | Přečteno: 332 | Diskuse

Tereza Klozová

Co bylo ve škole? Dobrý ...

Kdybych já byla dítě, nebyla bych jako Greta a nesoustředila bych se na klima. Udělala bych jinou kampaň. Kampaň za to, že nebudeme rodičům odpovídat na to, jak jsme se měli ve škole: „Dobrý..."

16.10.2019 v 10:45 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 663 | Diskuse

Jiří Turner

Pojďme si tady odhlasovat, že příští rok nepojedeme do Turecka na dovolenou!

Tím jistě zasadíme tureckému režimu tvrdou ránu, která bude mít za následek ukončení invaze proti Kurdům. Takový charakter a sílu mají opatření, která zatím navrhují světové mocnosti, nadnárodní organizace a také náš Parlament.

16.10.2019 v 10:43 | Karma článku: 39.09 | Přečteno: 4281 | Diskuse

Miroslav Semecký

Člověk z nadačního fondu českých průmyslníků finančně podporoval Hlídacího psa a Hnutí ANO

Podívejme se, kdo stojí v pozadí tajemné organizace jménem: Nadační fond českých průmyslníků. A odkud se berou miliony korun, které tímto fondem protékaly či stále ještě protékají.

16.10.2019 v 9:48 | Karma článku: 19.74 | Přečteno: 672 | Diskuse
Počet článků 1024 Celková karma 17.78 Průměrná čtenost 1141

... to co zde čtete, je jen jiný názor a vnímání světa někým jiným, než jste vy. Jde tedy o jiný pohled, zkušenost nebo poznání, než máte právě vy; to je celé. Mějte to prosím na paměti, budete-li zde chtít diskutovat. ;o)))

 

Najdete na iDNES.cz