Když musíš, tak prostě musíš ... aneb o lžích, a taky o větvismu a gretenyzmu

10. 09. 2019 12:45:49
... člověk, jeden každý, je omylný - velkým problémem je setrvávání v omylu, a ještě větším, šíříte-li svůj omyl, v některých případech spíše své bludy dál. Zbývá tedy rozpoznat, co jsou lži, bludy a tedy i to, jaká je skutečnost.

***

Bohužel ... ale po přečtení několika posledních nejčtenějších článků, a taky po letech pozvolné změny v náladách a příklonu zdejších autorů i čtenářů k tzv. "většinovému názoru", který jim prý diktuje "zdravý selský rozum", jsem nabyl dojmu, že už je opravdu čas se nějak ozvat, ohradit ... popřípadě jen vymezit vůči používaným pojmům. Ne proto, že by byly jen zavádějící, hloupé, ale především proto, že jsou vylhané a taky mnohdy sprosté. Navíc stoupenci některých těchto pojmů, by si měli ujasnit alespoň to, jak se co správně píše. Dělají-li totiž chybu už v pojmenovávání jevů, věcí, není pak divu, že i dál vrší jednu na druhou. Buďto existují jakési ...ismy nebo ...yzmy - a větvyzmus by pak asi znamenal, že jsou větve ulámané a strom trochu poškozený. To jen tak na okraj, aby bylo zjevné, jaký je rozdíl mezi "gretenyzmem" a "větvismem" a také tím, co jedni i druzí předvádějí. Tedy vlastně žádný, přesto, že těch skuhrajících, je evidentně stále o něco víc.

Pravděpodobně se mnozí neměli nikdy lépe, než se májí právě teď. Evidentně ne všichni, ale zdá se, tedy možná, neb si tím vskutku nemohu být jist, nemaje jiné důkazy, než právě jen vnímání atmosféry a nálad ve společnosti iZde, a že někteří právě proto jaksi už nevědí, co se sebou a co "roupama". Ale mám neodbytný pocit, že si mnozí spíše neuvědomují, jaká je situace a atmosféra, a jak může být také nebezpečná. A když se podíváte na "světové politické představitele", na vůdce lidu, které si právě oni zvolili či volí, pak možná pochopíte, proč a v čem je ten problém. Kdo je pak ten "gretén"? Oni jsou tou viditelnou špičkou ledovce, jak se říká, a já se obavám, že pod hladinou je vskutku něco obludného, co mnozí nevnímají a tedy i podceňují. Mnozí jiní si ale uvědomují, že situace a společenská atmosféra není nepodobná té, jaká byla i na počátku minulého století, které pak přineslo vyvrcholení dvou skutečně zrůdných ideologií, které mají cosi společného s náladami dnes.

A právě ti jsou zde často terčem útoků, pomluv a nebo výsměchu, nemyslím tím "Grétu", aby bylo jasno, ale třeba Fedora Gála a podobně. Mluvíme zde o rozdělení společnosti, nárůstu nesnášenlivosti a o hledání nepřátel ... tedy asi o idiocii davu, který prostě potřebuje personifikovat nebezpečí, vnějšího i vnitřního nepřítele; to vše možná jen proto, aby to bylo pro ně jednodušší a pochopitelnější, a možná i proto, že nevidí žádnou vlastní perspektivu a cítí se pak vždy něčím nebo někým ohroženi. A v takto něčím a zcela záměrně někým rozdělené společnosti, nechybí jen společná vize naší budoucnosti, ale i soudnost, pochopení, bezesporu i morálka a víra; a tak se zdá, že právě proto mnozí lidé snadno podléhají skepsi, strachu, hysterii a nebo apokalyptickým náladám; a pak logicky řeší zavádějící a prapodivné problémy ...

Pro lepší pochopení, pár ukázek ze zdejších diskuzí:

U Větvy ... který píše

Tak toto byla ukazka vědecke kokotiny, nazyvejme ji třeba Větvizmus. Někdo se usměje, někdo zamysli, někdo si pomysli,novou že autor je idyjot. To všecko je v pořadku. Pruser nastava, když jakysik greten začne tuto teoryju rozšiřovat v dyskuzich a novinach a webach po celem světě, robit na to nesmyslne tema konference, nutit medyja, aby o tom denně informovala a vyhazovat z roboty ty, keři s vašu kokotinu nesuhlasi..

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=726834

Nepřijde-li vám to ihned minimálně komické, když už ne příznačné (symptomatické - já to slovo miluju) *, ... možná, že vám pak třeba pomůže jedna z reakcí

Jana Roháčová 66651

muzu clanek, prosim, sirit dal?:-)R^

+1/0 6.9.2019 10:39

... no, promiňte, je k tomu snad cokoliv potřeba dodávat? Myslím že ne, ne pro doposud myslící. ;o)))Já se tím občas ještě bavím, pak mi však právě zde často úsměv zamrzne na ksichtě, a říkám si, je-li to vlastně vůbec možné, normální ... třeba jinde, kde autor píše toto, tedy mimo jiné:

K temu, abyste si sami pro sebe zduvodnili svinstvo, kere robite, potřebujete vědecke principy. Pokud zabijate pro vyšši princip, pak je to sice zle, ale ospravedlnitelne. Pravě tento vyšši, vědecky princip měli za sebu největši svině - ať už to byl Mengele, Trocky, Pol Pot, Berija nebo Eichmann, nebo bezejmenni chlapci v Katyni, Treblince nebo Vykmanově.

Zdroj: https://vetvicka.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=717352

... pak musím reagovat samozřejmě podle pravdy, podle toho, co zde zcela prokazatelně převládá:

Karel Ábelovský 79032

... no, tak zatím to vypadá, že jediní kdo hledají a také nalézají nepřítele, myslím tím v řadách lidí, jsou ti, kdo mluví o "gretenysmu", nebo jak vidno vždy v diskuzi pod podobnými výplody "zdravých mozků" - nemusím aktivisty, žádné, ale tohle je snůška zavádějících žvástů, které jen plodí nenávist ... a ta je pak tím, co plodí a ospravedlňuje násilí - to je to "jak to zrobit, aby se lidi mohli radostně vraždit - ve vašem případě dokonce s úsměvem:-/RvRv

0/0 doporučit7.9.2019 10:36

A tak ještě tamtéž ... třeba reakce křesťana

Vlastimil Fürst 52250

Laďo, brzo už Ti takový článek nevyjde ani v Hyde parku. Jsi příliž malý greten a proto se stáváš pro Gretenyzmus nebezpečný. Ty jim nebudeš dobrý ani do těch klobásek pro kanibaly. Upálí Tě a popel vystřelí mimo naši galaxii, abys někoho nenakazil.

+14/−1 6.9.2019 15:21

... a logicky i moje

Karel Ábelovský 79032

... možná jste si toho nevšiml, ale tady ... na iDnes, to zatím vypadá přesně obráceně, alespoň co se davové podpory týká - a netřeba snad připomínat, že právě ta vždy stojí nejen za hledáním nepřátel, předhozených pak tupému davu a tím i za šílenostmi fašizmu a komunismu, a v minulosti například i za zrůdnostmi inkvizice, tedy křesťanství ... viz upalování čarodějnic a podobně. Ano, princip je vždy stejný, a můžete mu říkat různě, ale zcela jistě nejde o vyšší princip mravní, neb to co se tu odehrává, je spíše nemravné, což dokládá spousta detailů - třeba onen "gretenysmus" a podobně, tedy těch, ve kterých se skrývá ďábel, vaší rétorikou Křesťane, ale především lidská sprostota a ubohost, to jistě ano ... a až se vy a vám podobní probudíte a proberete, bude jako vždy pozdě ... :-/Rv

0/0 7.9.2019 11:34

Nebo vy snad tuto skutečnost, navíc zde tak jednoduše doložitelnou, opravdu nevidíte?

***

A tak třeba odjinud, kde je možné se pokusit snad ještě trochu smysluplně diskutovat, na rozdíl od výše uvedených případů, kdy to nemá "bůhví proč" žádný smysl; tedy článek o tom, proč se prý nepíše o Grétě všechno ... moje reakce, článek je nyní nejčtenější, a tak si ho snadno najdete, tedy chcete-li.

Karel Ábelovský 79032

... máte pravdu, ale o nikom se nepíše všechno, ne všude (zde na iDnes tím spíš, ne - což aktérům vůbec nijak nevadí) - ale ti co chtějí, ti si informace dohledají. Je známo, že vše je zneužitelné, a tedy nelze ani vyloučit, že případná snaha využít názory té dívky, které mohou být navíc i dílem rodičů, resp. matky, celé rodiny a její tradice ... s ohledem na Nobelovu cenu, chtějí jiní využít, možná všichni okolo ní, chtějí jen využít jména a tradice ve prospěch svůj, možná někdo i ve prospěch dívky - všichni jsou to jen lidé, kteří se nijak neliší od ostatních; nebo snad máte pocit, že se jiní lidé chovají zcela jinak? Já tedy ne. Nejde o Grétu, jde o budoucnost lidstva, a tak by se měl řešit spíš problém jako takový, tedy jestli existuje - to se zdá být důležitější.

Je trochu zvláštní, že právě lidé, kteří řeší Grétu, a nazývají starost o životní prostředí "gretenysmem", raději neřeší co se děje u nich doma - tam kde žijí, kde mohou něco ovlivnit, ale taky narazit. Takhle to pak vypadá, že si jen chladí "žáhu". A z čeho, respektive proč lidi pálí žáha, si jistě domyslíte, že?

No, to je vskutku jen pár ukázek, které dokládají jediné - to, co se stalo z blogu serveru iDnes, který kdysi soutěžil o Křišťálovou lupu; a sorry jako, z toho mi je trochu zle a nedobře. Čím větší blbost, čím sprostější lež zde zazní, tím větší má čtenost a úspěšnost v žebříčcích čtenosti a karmy; jako by to ti lidé ani nečetli, nebo čím to je, tedy zdá se mi. Trochu smutná podívaná, tedy v souvislostech právě s "kretenismem, s idiocií, a s debilitou" - což jsou jakési stupně mentální zaostalosti, které zde skloňuje s oblibou například i prezident a proto asi i všichni jeho příznivci. To, že vidí jen třísku v očích druhých, a přitom vůbec nevnímají břevno či kládu v tom svém, by se dalo tedy nazvat jak? Inteligencí? Chytrostí? Nebo jak přesně? Momentální zaostalostí, například? No, nevím, vyhnu se těmto soudům, protože vím, že my lidé jsme všichni omylní, a díky své povaze taky zneužitelní, často snad i v dobré víře. Tím spíš bychom ale měli dobře vážit, co děláme a říkáme, respektive co zde píšeme.

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | úterý 10.9.2019 12:45 | karma článku: 18.33 | přečteno: 1088x

Další články blogera

Karel Ábelovský

O slepotě a spravedlnosti ... "Bociangate" aneb jak moc slepá je "naše" spravedlnost

Evidentně není slepota jako slepota, zdá se iDnes. Spravedlnost má být slepá a to prý proto, aby nikomu nestranila. Tedy ne proto, aby neviděla porušování a obcházení zákonů či zneužití politické moci. A jak je tomu právě u nás?

13.9.2019 v 13:13 | Karma článku: 16.49 | Přečteno: 455 | Diskuse

Karel Ábelovský

Jasný důkaz toho, kdo je kdo a odkud hrozí a kde číhá skutečné nebezpečí

... dnes a denně zde můžeme číst o primitivním antikomunismu, antizemanismu nebo o "greténysmu", ale je zcela evidentní, že jediní, kdo se zde chová jako skuteční primitivové, jsou právě příznivci Zemana, Babiše, Okamury a podobně

12.9.2019 v 13:12 | Karma článku: 21.61 | Přečteno: 1039 | Diskuse

Karel Ábelovský

Z prachu jsi povstal a v prach se obrátíš, člověče - Klimagate II.

... aneb o tom, odkud přicházíme, kdo jsme, a kam kráčíme - a tak možná i o tom, jak naložit se svou vlastní budoucností.

7.9.2019 v 15:30 | Karma článku: 12.57 | Přečteno: 339 | Diskuse

Další články z rubriky Osobní

Vlastimil Fürst

Občerstvení pro mé nitro

Augustin patří mezi nejvýznamnější postavy křesťanské historie. Jeho matka Monika byla křesťanka, otec Patricius pohan. Maminka se z něj pokusila vychovat křesťana, ale mladý Augustin se nakonec vydal jinou cestou.

20.9.2019 v 20:10 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 54 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Židovský humor X

Nauč se smát, aniž bys plakal, říká jedno hebrejské přísloví. Další porce oblíbených anekdot pro čtenáře mého soukromého blogu.

19.9.2019 v 6:25 | Karma článku: 24.79 | Přečteno: 705 | Diskuse

Vera Kuncova

Právo na život

Tento blog jsem se rozhodla sepsat, abych objasnila veřejnosti, že i lidé s postižením mají právo na život, který není nijak jiný než u člověka, který se narodil zdravý.

18.9.2019 v 10:37 | Karma článku: 19.75 | Přečteno: 498 | Diskuse

Kristýna Burgerová

Tradiční anglická hospoda

Není hospoda jako hospoda! Jak se liší ta anglická od té české? Na co se připravit a co vás čeká a nemine kromě smažené ryby s hranolkama, spousty octa, piva bez pěny a nevšímavého personálu?

18.9.2019 v 9:00 | Karma článku: 44.08 | Přečteno: 11895 | Diskuse

Jana Mrázková

"Napište blog, paní Žolíková, máte skluz!"

Pravila paní Matesová, když jsme se ráno potkaly s našimi pejsky na špacíru. Tedy, ona se jmenuje jinak, a já taky nejsem Žolíková. Jenže to máme tak vymyšlené: My pejskaři se obvykle při prvním setkání ptáváme na jméno pejska,

17.9.2019 v 23:21 | Karma článku: 17.36 | Přečteno: 259 | Diskuse
Počet článků 1013 Celková karma 15.43 Průměrná čtenost 1138

... to co zde čtete, je jen jiný názor a vnímání světa někým jiným, než jste vy. Jde tedy o jiný pohled, zkušenost nebo poznání, než máte právě vy; to je celé. Mějte to prosím na paměti, budete-li zde chtít diskutovat. ;o)))

 

Najdete na iDNES.cz