Pátek 6. prosince 2019, svátek má Mikuláš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 6. prosince 2019 Mikuláš

Všechno zlé, je prý k něčemu dobré (úvaha nad sporákem a špinavým hrncem)

19. 11. 2019 15:55:10
... a tak tu sedím kousek od kamen, kde praská hořící dříví, popíjím horký, lipový, tedy "svěže zelený" čaj, a přemítám, jak to tedy je. Co je dnes zlé a k čemu to bude dobré. Zlý je strach, pokud zcela ovládne vaši mysl, tak, že

... vás zcela ochromí; a popravdě nevím, k čemu by to mohlo být dobré? Nevděk a přetvářka. Zlá je bezesporu závist i nenávist, která bublá pod pokličkou vaší vlastní ubohosti, či prapodivné a vždy jen hrané slušnosti, asi podobně, jako v celé lidské společnosti. Asi tak, jako když vaříte třeba buřtguláš a právě jste zvlášť v hrnci, přidělávali noky, se kterými je ještě mnohem, mnohem lepší. Hospodyňky budou vědět; je to stejné, jako když vaříte třeba těstoviny, kdy najednou začne voda - osolená voda, asi s lepkem pěnit, a nejste-li zrovna poblíž, vzkypí a vybublá vše tak rychle ... že po deseti minutách vaření těstovin či oněch noků, půl hodiny čistíte celý sporák i hrnec. Jde-li pak třeba o "rudé noky" ve společnosti, je to ještě horší, pomyslil jsem si.

Tak je tomu i s těmi "rudými noky" a s rozdělenou společností; to vám pak následná náprava škod, trvá minimálně dvojnásobně tak dlouho, jako samotný proces vaření a kypění. Tolik tedy má dnešní, resp. spíš včerejším večerem poznamenaná myšlenka - i filosof "amateur", musí bohužel něco jíst, a tedy pak ztrácí čas podobnými planými úvahami, nad přípravou pokrmu. A tak teď ani nevím, kam jsem to vlastně mířil ... hm, ach ta paměť. Jo, jo, už vím - nešel mi prostě z hlavy ten sporák a hrnec, zdá se. Taková plechárna, kovový šrot. Proč to neudělají tak, aby se to dalo dobře čistit a mýt, aby zaschlá a připálená nečistota, šla snadno odstranit? A jak vám o tom tak uvažuji, napadlo mne, že odstranit starou špínu a všechny nečistoty třeba z politiky, je vlastně možná mnohem snazší, než mne původně napadlo. Vlastně vám stačí takový výstřel z Aurory, ale především nenávistný dav zmanipulovaných dělníků a rolníků, kteří nenávidí bohatší, úspěšnější, samostatné, a máte vyhráno. Co na tom, že vám při tom ulpí a zůstane trocha špína za nehty a nebo na rukou lidská krev? Koho to dnes zajímá? Dějiny přeci píší vítězové! A tak se už nikdy nedozvíte, jak skutečně všechno bylo a kolik lidských osudů, to skutečně poznamenalo. Myslím tím osudů těch prostých, obyčejných a nevinných lidí, kteří se jen nepřidali k většině, a nebo zůstali jen stát opodál? To asi mnozí znáte, ne. Třeba z "básní". A netýká se to jen podobných revolucionářů, střílejících do lidí, nebo těch, kteří je věší, a které často pak taková krvavá revoluce požírá; revolucionářů, které mnozí obdivují a co hůř, dokonce následují. A často mnohé další generace nových vstanuvších bojovníků! A to třeba i pak, kdy celá pravda, historická pravda, už vyšla či vychází najevo.

Jak asi budou historici a další generace nahlížet na to, co se děje dnes? Jak budou vnímáni dnešní aktéři "událostí a komentářů" ... aha, sorry jako ... to jsem jen neudržel myšlenku. Ovšem v čem je problém (?), zdá se, že dokud udržíte moč, můžete být klidně i prezidentem. No nic, vraťme se však ke zrůdám, co mají na rukou krev. Kdo normální, kdo ještě dnes, může obdivovat Lenina, kdo Stalina, a kdo třeba Hitlera? Co je to za lidi? Že to není aktuální? Ale jděte - vy nečtete noviny, nebo jen zdejší blogy? Já jo, a popravdě se opravdu mnohdy nestačím divit, čeho jsou někteří lidé ještě dnes, tedy v 21.století, století informací, schopni; co jsou schopni obhajovat, napsat a tvrdit - a to nejen v diskuzích na síti, nebo zde. Ohánějíce se vždy "jedinou pravdou" jako kyjem, kterou jakkoliv ji sami zastávají, omlacují druhým vždy o hlavu, až do totálního zpitomění davů!

Nu, až si zas jednou budu něco vařit, až zase budu drhnout sporák a hrnce, které mi přetekly, připálily se a podobně, protože jsem se zamyslil právě nad tím, co vše je dnes možné, rád se pak opět s vámi podělím o své další, jistě geniální a taky zcela nové, aktuální a vždy bezesporu pro společnost velmi přínosné myšlenky. Třeba i o tom, co s těmi "rudými noky"! Pěknej den, vespolek; jdu si dát ten buřtguláš, druhý den, je totiž vždy nejlepší.

PS: Jak to, že ti blbouni v evropském parlamentu, co vymýšlejí ty stupidní zákony, příkazy, normy, to vlastně ještě, nebo jen už, nevědí? To nejezdí za rodiči, do vesnic a obcí, kde žili jejich předci? To jsou už všichni jen z měst, stravují se v jídelnách, rychlých občerstveních, bufetech a restauracích? Nebo, že by byli už všichni tak zpitomělý vší tou svou vlastní důležitostí a namyšleností, že by vědomí jakési "funkce", dodávalo lidem pocit moci a taky neomylnosti? Ano, stále platí jednoduché a ověřené pravdy - a na funkci to nemá žádný vliv. Dej blbci funkci, návrhem zákona, vyhlášky, povinnosti či nové normy se ti odmění, mnohdy jen ze strachu, aby byl co platný, nebo aby o své místo nepřišel. Nic nového pod sluncem, tak to bylo, je a vždy bude, a to co svět světem stojí, to věděl už Konfucius; a tak to platí vždy a tím spíš, vyšleme-li do evropských struktur i pohrobky fašismu či komunismu. To je pak opravdu konečná. ;o)))

... a když si to pustite na youtube, stačí kliknout dole v rohu, tak ty další jsou taky moc pěkné. ;o)))

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | úterý 19.11.2019 15:55 | karma článku: 14.29 | přečteno: 358x

Další články blogera

Karel Ábelovský

Tragédie s agentem

... no, ona už je to popravdě spíše tragikomedie, ne-li spíše fraška. A tak i plejáda defilujících komediantů, šašků a slouhů, vyvolává spíš rozporuplné pocity; kdy nevíte, máte-li se ještě zlobit, nebo se tomu všemu už jen smát.

6.12.2019 v 11:08 | Karma článku: 17.77 | Přečteno: 440 | Diskuse

Karel Ábelovský

Kdo to byli Vlasovci, a jakou roli sehráli při osvobození Prahy

... rozpoutala se zde debata o tom, kdo byli Vlasovci a jaká byla jejich role. Popravdě, tu dobu jsem nezažil; a kdo z vás ano? A tak jsem nyní odkázán na veřejné zdroje. Jak to tak vidím, nemůže být na škodu, právě teď, právě zde

3.12.2019 v 22:31 | Karma článku: 23.70 | Přečteno: 1047 | Diskuse

Karel Ábelovský

Tak jako každý rok, zapaluji svíci

... v době před Vánocemi a nemohu prostě opominout nepustit si jednu píseň, snad abych si připomenul o čem také jsou a sám sebe naladil na tu "správnou notu", řekl bych. Není to vždy snadné, ale s touto písní mi to jde nějak samo.

1.12.2019 v 13:12 | Karma článku: 6.76 | Přečteno: 85 | Diskuse

Karel Ábelovský

Jsme na jedné lodi, obrazně řečeno; a otázkou jen je, jak se jmenuje? (dvojblog)

Můžeme ji pojmenovat třeba Titanik, někdo by ji rád pojmenoval například Apokalypsa; a nebo můžeme udělat něco, aby si podobné názvy nezasloužila, a pak ji můžeme pojmenovat lépe, snad nadějněji.

30.11.2019 v 11:30 | Karma článku: 9.95 | Přečteno: 161 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Jaroslav Kvapil

Začátek politické agonie vládnoucího diumvirátu

„Kolem 17. listopadu se to rozsekne“ – článek pod tímto názvem jsem zde uveřejnil koncem letošního června. Ač jsem se v něm v lecčems mýlil, v tom podstatném, že začne soumrak diumvirátu Zeman-Babiš, jsem měl pravdu.

6.12.2019 v 16:43 | Karma článku: 16.99 | Přečteno: 279 | Diskuse

Václav Poddaný

Členství v EU nás možná bude za chvilku hodně mrzet

Evropská unie a její studie, výzkumy, rozhodnutí a možná budoucnost zákazů, nařízení, restrikcí a omezení.

6.12.2019 v 16:12 | Karma článku: 28.00 | Přečteno: 644 | Diskuse

Beata Krusic

Oslavující život...

Petr Hapka v 70. letech napsal pro Hanu Zagorovou krásnou písničku. Říká se o ní, že je to písnička, která oslavuje život...

6.12.2019 v 13:05 | Karma článku: 11.27 | Přečteno: 309 | Diskuse

Lukáš Burget

Muslimský šátek na české škole i u Nejvyššího soudu

Letitý spor somálské studentky s jednou zdravotnickou školou, potažmo její ředitelkou, se dočkal dalšího rozsudku. Tentokrát od Nejvyššího soudu.

6.12.2019 v 12:00 | Karma článku: 43.35 | Přečteno: 2446 | Diskuse

Pavel Hewlit

Dopis Ježíškovi od Vlasty S.

Milý Ježíšku, byla doba, kdy jsem o Vánocích byla smutná. Tolik jsem toužila mít plný dům nejbližších lidí. Být s nimi v takový čas. Ale došlo mi, proč si na kouzla hrát jen o Vánocích, je důležité cítit "mít rád" celý rok.

6.12.2019 v 10:14 | Karma článku: 12.68 | Přečteno: 295 | Diskuse
Počet článků 1051 Celková karma 20.03 Průměrná čtenost 1130

 

Zde https://www.milionchvilek.cz/ se můžete připojit i vy, "svou" chvilkou pro demokracii, chcete-li. Já to udělal, ač to vlastně dělám po celou dobu i zde; také proto, abych jen nenadával a neremcal, jako mnozí jiní. ;o)))

 

Najdete na iDNES.cz