Neděle 31. května 2020, svátek má Kamila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 31. května 2020 Kamila

Co je to vlastně ten "hyenismus", o kterém zde občas můžeme číst?

10. 04. 2020 14:27:45
Ze všeho nejdříve se musím omluvit hyenám, neb to jsou zvířata mající svou nezastupitelnou funkci v potravním řetězci, kdy obrovská mnohatunová zvířata, mající i obrovské kosti, jsou možná i důvodem jejich existence a specializace

***

Hyeny jsou jediným zvířetem, schopným zlikvidovat ve spolupráci s dalšími čističi, se supy a podobně, právě i ty velké kosti, a tedy i zbytky ulovených zvířat jinými predátory nebo jejich mršiny. Tedy zbytky právě těch největších živočichů, jako jsou sloni, žirafy, nosorožci či hroši a podobně. Kostry a tlející zbytky, by v žáru afrického dne, asi nebyli jen zdrojem smradu a hejna much, ale i nemocí a podobně. Hyeny, supy a další menší mrchožrouti, jak se těmto zvířatům všeobecně také říká, pak často krouží okolo a nebo nad svou budoucí "obětí", a to už v době, kdy ještě žije, kdy je třeba zraněná, vyčerpaná, hladová, kdy prostě teprve dodělává. Mnohdy zvláště hyeny, na takto oslabené zvíře klidně i útočí, aby tak jeho konec uspíšily, a aby se konečně nažraly, a tedy přežily. Jejich instinkty, jim vždy zcela jasně napovídají, kdo je jejich případnou obětí; a jsou to vždy zraněná, často kulhající, vrávorající, tedy vždy už nějak oslabená zvířata, která třeba přežila útok predátora, nebo jsou to jen zvířata neduživá od narození, nebo stará a vyčerpaná žízní a hladem, případě i nemocí. A právě toto chování je důvodem, proč se v přeneseném významu slov, používá označení "hyenismus" ve vztahu k jednání nějakých lidí.

V přírodě je tedy asi celkem jasné, jaký význam a jakou úlohu mají a jakou roli sehrávají všechna tato zvířata, tito takzvaní mrchožrouti. Nic na tom nemění ani ten fakt, že hyeny jsou i zdatnými lovci. Jak je tomu však u lidí, a tedy právě v onom přeneseném významu těchto slov, to už je mnohem složitější, řekl bych, a mnozí s tím pochopením tohoto jevu, evidentně mají velký problém. A asi ostatně jako vše, právě u lidí, nebo týkající se lidí, to může každý vnímat tak, jak si usmyslí. To je ovšem ten zásadní omyl. Jsme sice zvířata, jen se čímsi od ostatních odlišujeme. A bude to nejen tím velkým mozkem, tak jedinečným v celé živočišné říši. Uvědomováním si sama sebe, svého postavení a možná i poslání; asi taky i vírou a uvědomováním si třeba všech souvislostí, odtuším.

A tak je asi celkem jasný důvod, proč se používá právě ono slovní spojení "o supech a hyenách" i v lidském světě, ve společnosti, a tedy v komentářích k nějakému lidskému jednání či chování; nejčastěji tedy v tom negativním smyslu. A mnohdy je to i přesně podle stejného scénáře, jako u těch zvířat! Lidské "hyeny a supi", se pak točí okolo nějak oslabených "obětí". A zde je právě jisté specifikum a obrovský rozdíl, tedy v lidském chování, zdá se. Nemusí to totiž vůbec být jen oslabený, klopýtající jedinec, ale i celé skupiny lidí, které se zřejmě staly z pohledu tzv. "zdravé, většinové" společnosti, nežádoucí, nebo jen nechtěné; možná uskupení lidí, domnívajících se, že "jedině oni" jsou těmi, co používají onen dnes už pověstný "zdravý, selský rozum". A tak všem nevítaným, nebo nehodným dalšího života (tedy dle jejich vidění) hrozí, že budou středem jejich pozornosti, podobně jako ta oslabená zvířata v přírodě. A jindy je to spíš tak, že většinová společnost začne ukazovat prstem, útočit nejdříve verbálně na někoho, kdo je prostě jiný než oni, než ona "většina", a tedy je z jejich pohledu vlastně nemocný. Nebo nebezpečný. A na to, kdo zde krouží a nad kým, a podobně, tak na to se právě nyní můžete podívat i zde, na blogu iDnes. Tedy i na to, kdo se zde chová v podstatě jako "hyena či sup", podobně jako v té přírodě.

Známe je myslím si všichni dobře, řekl bych! Víme kdo zde píše třeba o těch, které zrovna strhal některý z bulvárních plátků či serverů, stejně tak jako dobře víme, kdo zde nechce lidi z jiných kultur, kteří se prostě chovají jinak, než právě ona zdravá "většina", která je pak všechny celkem bezostyšně hází do jednoho pytle třeba s teroristy, ač jimi nejsou, a nebo dokonce právě před podobnými lidmi a taky násilím, válkou, nebo jen bídou utíkají. Prostě takový "zdravý" jedinec odmítá rozlišovat, nebo vyžaduje přizpůsobení se, jeho vnímání života a všech věcí. To je myslím si celá věda. Sám sebe, a svůj způsob života, považuje za nadřazený, a pak logicky i sama sebe. A víme taky, kdo si zde vždy na podobných tématech vylepšuje karmu a čtenost, protože právě ta "většina", to chce a potřebuje slyšet - to je taky hyenismus - a většina to chce číst a chce to slyšet, a chce se ztotožnit právě s onou většinou, domnívajíc se snad, že jsou jen proto v bezpečí, dokonce že stojí na straně pravdy a práva; ale přitom se vlastně chovají pouze jako ty hyeny a jako ti supi, jen v onom lidským jazykem a v lidském chápání přeneseném významu právě podobných slov. Snad se dokonce domnívají, že tím ochrání právě tu většinovou společnost, a že tak vlastně vykonávají podobně potřebnou a tedy dokonce Bohulibou činnost, ve vnímání některých skutečně vyšinutých. Nu, a to už je vskutku jen kousek od hranice šílenství, hysterie či na hraně pomyslné propasti, propasti mezi lidskostí a zvířecí říší, neb my prostě už velmi dlouho nejsme součástí "onoho ráje", kde není potřeba pracovat, a kde si vystačíme s tím, co nám příroda (Bůh) nabízí. Navíc bezostyšně rabujeme ten ráj těm, kteří v něm doposud žijí, a tedy nejen zvířatům. Ty pak máme navíc vždy za méněcenné.

Byli jsme z toho ráje vyhnáni, a to právě svým stvořitelem, pro mnohé tedy "Bohem", a to jen proto, že Adam s Evou, prý nedbali Božích zákazů a přikázání, a tak Eva (kupodivu) utrhla jablko ze stromu poznání a nabídla jej i Adamovi, (který chudáček asi za nic nemůže), vskutku příznačné; k čemuž jí dle prastarých bájí, které jsme si stvořili, nabádal ďábel (nebo jen Ábel, kdo ví), převlečený kupodivu za hada. ;o))) Zde je jasné, jakou hodnotu to všechno asi má, ale to je už zase jiná pohádka. Navíc tu první už všichni dobře znáte, takže je zbytečné, snažit se vám to všechno znovu převyprávět. Co evidentně lidé neznají a nebo jen nechápou, zdá se mi (a tedy jen dle mého názoru), je to, co si mají přesně představit pod všemi těmi pojmy, a tak se do nekonečna právě i tom dohadují. Podobně jako u toho tzv. hyenismu. K tomu nelze nic dodat, snad jen ono slůvko "příznačné" (době vzniku, zažitým mýtům, pokrytectví celé společnosti, pocitu vlastní nadřazenosti atd.), tak jako vždy a vše. Co je to tedy vlastně ten "ráj", a kdo je to ten "Bůh", a především to, kdo jsme skutečně my? Tedy i to, odkud přicházíme, kde jsme, a kam jdeme - nebo kam bychom pravděpodobně měli jít. Jinými slovy, co je naším posláním, máme-li vůbec jaké? Tak snad už jen vskutku srdečné přání všem - tedy přání z upřímného srdce, aby jsme vyrazili tím správným směrem a nebloudili víc a zbytečně, než je nezbytné, a nevystavovali se tak dalším zbytečným rizikům.

***

***

PS: Škarohlíd by asi mohl nyní říci, že to je všechno jen doklad toho, že jsme pouhá zvířata, a že se vůbec, ale vůbec ničím od nich nelišíme, a že jsme tedy logicky jako druh, odsouzeni k vyhynutí, podobně jako třeba dinosauři; ale já chci raději dál věřit tomu, že právě to čím se odlišujeme, má nějaký hlubší smysl a význam ve fungování tohoto světa, této planety, a že evoluce prostě nebyla k ničemu; a že to třeba jednou pochopíme a začneme dělat to, co je skutečně nutné a nezbytné. Tedy se starat nejen o sebe a o svůj životní prostor, ale i o vše ostatní tak, aby byl k životu nejen pro nás, ale i pro všechny další lidi a tvory na této planetě, a tedy i pro faunu a flóru. Třeba to jednou, snad v brzké budoucnosti pochopíme. Kdo ví?!

... chvíli mi to trvalo, ale zde ještě dovětek, a nejen jako předpokládaná reakce třeba na diskuzi, ale i jako návod k přemítání v těchto dnech, neb se jistě hodí, právě to co lze poslouchat na youtube při zapnutém automatickém přehrávání - pěkný víkend, lidem dobré vůle. ;o)))

*****

- krá -

Autor: Karel Ábelovský | pátek 10.4.2020 14:27 | karma článku: 15.11 | přečteno: 819x

Další články blogera

Karel Ábelovský

O světě, o lidech a taky o jedné povedené rodince

... základem státu, je prý rodina, tedy se dá asi říct, že je rodina základem jakéhokoliv společenství lidí už od našeho dávnověku; a jedna taková prastará a vskutku povedená rodinka, žije s lidmi tuším asi už od nepaměti.

20.5.2020 v 14:13 | Karma článku: 10.93 | Přečteno: 435 | Diskuse

Karel Ábelovský

Sním či bdím

... o tom, jak člověk může dojít do stádia, kdy má pocit, že se svět a lidé v něm, zbláznili - říkám si, jestli sním, nebo skutečně bdím, jestli jsem vzhůru? To když vidím, čemu jsme my lidé schopni a ochotni věřit.

17.5.2020 v 16:16 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 780 | Diskuse

Karel Ábelovský

Pod rouškou ...

... a nemyslím tím samozřejmě tmu, i když lupiči často kradou právě pod rouškou tmy; ale o zlodějnu by jít mohlo, to ANO. Krade se totiž zase už celkem běžně, krade se i pravda, kradou se třeba sny, kradou se dokonce i argumenty.

8.5.2020 v 21:27 | Karma článku: 17.58 | Přečteno: 425 | Diskuse

Karel Ábelovský

O květech, "rojení" a zřejmě i o erupcích na slunci; a taky o ztrátě trpělivosti

... jaro je čas, kdy všechno kvete; pak asi není divu, že se i opylovači jenom rojí. Jsou různé květy, a tedy z logiky věci, musí být i různí opylovači. Je pak asi otázkou, co chceme pěstovat, a co chceme kultivovat.

5.5.2020 v 14:47 | Karma článku: 11.95 | Přečteno: 242 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Filip Vracovský

Mozek a varlata na talíři

Za exotickou kuchyní nemusíme jezdit jen do zemí kde se nedomluvíme, hrozí nám malárie, nebo nám slon šlápne na malíček.

31.5.2020 v 8:06 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 28 | Diskuse

Miroslav Semecký

Byl jsem okraden agenty španělské policie o doklady.

Policie na Kanárských ostrovech: Ať se prý vrátím do své země. A hned na to mi vezmou jediný doklad s kterým tak mohu učinit.

31.5.2020 v 1:07 | Karma článku: 12.33 | Přečteno: 538 | Diskuse

Luboš Chott

Proč Klus ano a Kryl ne?

Někdo má rád vdolky, jiný/á zase holky nebo kluky. Proto beru, když někdo řekne, že Karla Kryla nemusí, ale... Veřejnoprávní rozhlas by předsudky mít neměl a svým poplatníkům, by měl zahrát všechno od Vlacha po Bacha resp. po Kryla.

31.5.2020 v 0:48 | Karma článku: 22.90 | Přečteno: 360 | Diskuse

Jan Provazník

Existují vůbec universální, všelidské hodnoty?

Jedna zdejší blogerka v diskusi pod mým minulým článkem poznamenala: Státy nejsou postaveny na nějakých "nejvyšších hodnotách"! Kde jste vlastně takový nesmysl sebral?

30.5.2020 v 21:18 | Karma článku: 5.31 | Přečteno: 175 | Diskuse

Lubomír Stejskal

K incidentu v Jeruzalémě aneb Viděno v souvislostech

Je to incident právě tak politováníhodný, jako v principu zákonitý. Nejprve ale shrňme fakta. U Lví brány v jeruzalémském Starém městě byl zastřelen bezpečnostními silami 32letý Iyad al Halak.

30.5.2020 v 20:30 | Karma článku: 17.32 | Přečteno: 314 | Diskuse
Počet článků 1113 Celková karma 17.68 Průměrná čtenost 1123

 

Jistěže ve světě nakonec zvítězí pravda,
... ovšem až dokáže totéž, co dovede lež.“

 

Najdete na iDNES.cz